Reklama
Reklama

​Czy panele fotowoltaiczne produkują energię w pochmurne dni? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Popularność paneli fotowoltaicznych w Polsce rośnie z roku na rok. Wynika to zarówno z kwestii ekologicznych, jak i ekonomicznych. Wiele osób jednak nie jest do końca świadomych, jak funkcjonują ogniwa solarne, a przez to powtarza utarte slogany, które okazują się mitami. Sprawdź, czy panele fotowoltaiczne produkują energię w pochmurne dni.

Na koniec lipca 2023 roku w Polsce moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych wyniosła prawie 15 GW. Dodatkowo zdecydowana większość odnawialnych źródeł energii w naszym kraju pochodzi właśnie z paneli słonecznych.

Jak działa fotowoltaika?

Na instalację fotowoltaiczną składają się moduły fotowoltaiczne, inwerter oraz system mocowania, okablowanie i akcesoria łączeniowe. Dodatkowym elementem instalacji może być system magazynowania energii. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z wytworzonego prądu o każdej porze dnia przez cały rok.

Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele złożone z ogniw fotowoltaicznych. To właśnie w nich następuje proces "produkcji" energii elektrycznej z promieni słonecznych. Moduły mogą różnić się między sobą mocą, rodzajem (monokrystaliczne i polikrystaliczne) oraz sprawnością, a pojedyncze ogniwo wytwarza kilka watów energii elektrycznej.

Jednak sercem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter. To właśnie on steruje pracą systemu, a jego główne zadanie to zamiana prądu stałego na zmienny. Dodatkowo jest on także bezpiecznikiem, który musi zabezpieczyć instalację podczas awarii poprzez jej odłączenie i przerwanie dostaw energii z instalacji do sieci publicznej.

Czy panele fotowoltaiczne produkują energię w pochmurne dni?

Jednym z największych mitów dotyczących funkcjonowania paneli fotowoltaicznych jest ten o korelacji efektywności ich działania z nasłonecznieniem. Tak naprawdę kluczową rolę w procesie wytwarzania energii odgrywa temperatura. Najwięcej prądu wytworzą panele w dzień słoneczny i przy temperaturach w okolicach 20-25 stopni Celsjusza. Oczywiście instalacja fotowoltaiczna najwięcej prądu wytwarza latem, gdyż czas ekspozycji słonecznej jest znacznie wydłużony. W niektórych dniach jest to nawet ponad 16 godzin.

Oczywiście nie oznacza to, że w pochmurne dni instalacja fotowoltaiczna nie "produkuje" energii. Wytwarzanie prądu w takie dni, jak również, gdy pada deszcz, jest po prostu mniejsze. W takich sytuacjach efektywność instalacji trochę spada, jednak one nadal działają. Panele słoneczne nie działają w nocy. Przynajmniej te produkowane w dostępnej aktualnie technologii. Być może w przyszłości to się zmieni.

Zobacz też:

​Podasz poprawny wynik w mniej niż 10 sekund? To potrafią tylko najlepsi matematycy

Czy trzeba wyciągać wtyczki z gniazdek w czasie burzy? Wiele osób wierzy w fałszywą wersję

Możesz przesunąć tylko jedną cyfrę, żeby równanie się zgadzało. Prawie wszyscy robią to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki