Reklama
Reklama

Chomik wypija równowartość 21 butelek wina dziennie. Jak to możliwe?

Naukowcy zbadali zdolność chomików do metabolizowania alkoholu i wyniki okazały się zaskakujące. Rezultaty wskazują, że chomiki nie tylko bardzo lubią napoje wysokoprocentowe i chętnie je wybierają, ale i mogą wypić kilkadziesiąt razy więcej alkoholu niż ludzie. Jak to jest możliwe?

Badania wykazały, że chomiki bardzo lubią alkohol i w dodatku mają umiejętność metabolizowania go. Taką informacją podzielił się dr Tom Lawton, który jest konsultantem ds. intensywnej opieki medycznej w Instytucie Nauk Medycznych w Bradford, umieszczając na Twitterze wiadomość o tym, że chomiki posiadają niezwykłą zdolność do spożywania alkoholu. Te niepozorne gryzonie w przeliczeniu na masę ciała, mogą wypić nawet 40-50 razy więcej alkoholu niż ludzie.

Badanie potwierdziło nietypowe umiejętności chomików

Doktor Lawton oparł swoje twierdzenie na wynikach kilku badań, których rezultaty nie pozostawiają przestrzeni do wątpliwości. Najstarsze badanie z 1960 roku wykazało, że chomiki preferują alkohol. Tezę potwierdziły także wyniki eksperymentu z 1962, podczas którego większość chomików mając do wyboru alkohol lub wodę do picia, decydowało się na napoje wysokoprocentowe. Średnio aż 88% spożywanych przez nie płynów stanowiło wino.

Natomiast w 2015 roku naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Alaski przeprowadzili badanie, w którym podawali chomikom alkohol i obserwowali ich zachowanie, aż do momentu utraty świadomości. Rezultaty potwierdziły, że chomiki mogą spożywać nawet do 20 g etanolu na kilogram masy ciała. Jest to dawka, którą potrafią przyjmować codziennie i która nie spowoduje większych szkód dla ich zdrowia. W praktyce badacze oszacowali, że stosunek spożywanego alkoholu przez chomiki, odpowiednio przeliczony do masy ich ciała, odpowiada 21 butelkom wina wypitym przez dorosłego mężczyznę.

Czym to jest spowodowane?

Naukowcy przewidują, że wysoka tolerancja chomików na alkohol to efekt ewolucji. Są one zbieraczami, więc chcąc przeżyć zimę, gromadziły duże ilości jedzenia. Oczywiście jedzenie z czasem się psuło, owoce fermentowały, wobec czego organizmy gryzoni mogły przystosować się do trawienia alkoholu. To wyjaśnia, dlaczego chomiki są zaznajomione z zapachem i smakiem wina.

Dodatkowo naukowcy twierdzą, że imponująca tolerancja chomików na alkohol jest prawdopodobnie związana z ich anatomią. Chomiki posiadają duże i bardzo wydajne wątroby, które zdolne są szybciej metabolizować alkohol i skutecznie usuwać go z organizmu.

Zobacz też:

Znajdziesz wszystkie jabłka ukryte wśród liści? Masz 60 sekund

​Znajdź literówkę w słowie TOP. Ta zagadka jest trudniejsza niż się wydaje

Obliczysz to w pamięci? Wszyscy mówią, że banał, a podają zły wynik

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta