Reklama
Reklama

Całkowite zaćmienie Słońca już za kilka dni. W tych miejscach będą najlepsze warunki do obserwacji

Całkowite zaćmienie Słońca będą mogli obserwować mieszkańcy niektórych regionów Ziemi już za kilka dni. Władze najbardziej atrakcyjnych miejsc spodziewają się napływu wielu turystów. Zwłaszcza jedno miasto przygotowuje się na rekordowy napływ podróżnych. Gdzie można zobaczyć zaćmienie Słońca w roku 2024?

Zaćmienie Słońca to ciekawe zjawisko astronomiczne, do którego dochodzi w momencie, gdy Księżyc znajdzie się między Słońcem a Ziemią. Już za kilka dni ten niesamowity spektakl będzie widoczny z Ziemi, choć niestety nie z terenów Polski. Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce będzie można obserwować dopiero w roku 2135. W których krajach będzie można oglądać zaćmienie w roku 2024?

Całkowite zaćmienie Słońca. Gdzie się udać, by je zobaczyć?

Zaćmienie Słońca to niezwykłe zjawisko, które będziemy mogli obserwować już wkrótce. Nasza gwiazda zostanie przysłonięta przez naturalnego satelitę Ziemi, którym jest Księżyc. Stanie się to już w poniedziałek 8 kwietnia 2024 roku, o godzinie 18:17 czasu UTC. Maksymalna faza zaćmienia będzie trwać około 4 minut i 25 sekund.

Oczywiście, zjawisko to nie będzie tak samo dobrze widoczne ze wszystkich miejsc na naszej planecie. Najlepszym miejscem do jego obserwacji będzie tym razem zachodnia półkuli, a konkretnie Kanada, Stany Zjednoczone i Meksyk. 

Czytaj też: Dasz radę połączyć wszystkie kropki czterema liniami? Internauci godzinami główkują nad odpowiedzią 

Zaćmienie Słońca w Niagara Falls? Sporo osób na to czeka

Niezwykle atrakcyjną lokalizacją do oglądania całkowitego zaćmienia Słońca jest znajdujący się na granicy USA i Kanady wodospad Niagara. Miejsce zawsze przyciągało turystów, spragnionych niezwykłych widoków. W ciągu roku przybywa tam około 14 milionów osób. Burmistrz Niagara Falls, Jim Diodati, spodziewa się jednak, że 8 kwietnia do miasta może przybyć nawet milion osób jednocześnie. To dane szacunkowe, które są imponujące. Jeśli się sprawdzą, będzie to największa liczba turystów, jaka odwiedziła to miasto w ciągu jednego dnia.

Tak duże tłumy mogą być sporym utrudnieniem. Władze regionu Niagara zdecydowały się więc wprowadzić stan wyjątkowy. Ostrzegają też przed korkami na drogach i problemami z przeciążeniem sieci komórkowych, które mogą wystąpić w związku z sytuacją. 

Zobacz też:

Przyjrzyj się uważnie. Jaką liczbę widzisz? Ten obrazek podzielił internautów

Ta zagadka matematyczna rozgrzewa internet do czerwoności. Znasz prawidłowy wynik?

To jeden z najdziwniejszych owoców świata. Zaskakuje nie tylko wyglądem, ale też zapachem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka | Kosmos | astronomowie