Reklama
Reklama

Zimą włosy plączą się i kołtunią? Tak temu zaradzisz

Zimą nasze włosy mają tendencję do buntu – stają się niesforne, splątane, a kołtuny potrafią dać się we znaki. Każde próby ich rozczesania to walka, która kończy się często wyrwanymi kosmykami i frustracją. Możesz jednak temu zaradzić. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do gładkich, zdyscyplinowanych pasm.

Kołtuny mogą robić się zarówno na włosach dorosłych, jak i dzieci. Największą tendencję do plątania mają kosmyki falowane, kręcone i długie, choć nie należy wykluczać ich wystąpienia również na tych krótkich i prostych. Przy niewłaściwej pielęgnacji możemy nabawić się tego problemu. Poznaj najczęstsze przyczyny powstawania kołtunów oraz sposoby na ich zwalczanie

Dlaczego włosy plączą się i kołtunią?

Włosy plączą się i kołtunią wtedy, gdy nieumiejętnie je rozjaśniamy i zbyt często prostujemy. Przy nieudanym rozjaśnianiu mamy do czynienia z suchymi, łamliwymi i kruchymi kosmykami. Ich łuski są bardziej rozchylone niż np. przy tych naturalnych, dlatego mają większą tendencję do powstania kołtuna. 

Kolejnym powodem tego uciążliwego problemu jest niezbyt częste rozczesywanie pasm. Musimy regularnie je rozczesywać i to odpowiednią techniką. Nie możemy ich szarpać, wyrywać. Robimy to delikatnie, centymetr po centymetrze, zaczynając nie od góry, a od dołu. 

Spanie w mokrych i rozpuszczonych włosach również może spowodować powstanie kołtuna. W związku z tym najlepiej wysuszyć je suszarką z chłodnym nawiewem i związać na noc w luźną kitkę albo warkocz. Możemy też założyć jedwabny czepek. 

Zimą kosmyki jeszcze bardziej są narażone na plątanie przez ocieranie się o czapki i szaliki. Po zdjęciu nakrycia głowy często zauważamy kołtuny. 

Zła pielęgnacja to również przyczyna plątania i kołtunienia pasm. Mowa o używaniu wysuszających produktów. Najlepiej, jeśli zaczniemy stosować kosmetyki, domykające łuski włosów. 

Zastosuj te zasady pielęgnacyjne, a włosy przestaną się plątać i kołtunić

Przy plączących się i skołtunionych włosach powinniśmy delikatnie myć włosy szamponem, bez szorowania. Konieczne jest używanie wygładzających odżywek i dokładne spłukiwanie produktów do stylizacji włosów. 

Warto też stosować domowe płukanki na wygładzenie. Świetnie sprawdza się ta zrobiona z octu jabłkowegoInnym sposobem na zwalczenie kołtuna jest olejowanie kosmyków np. olejem kokosowym, makadamia, z pestek winogron lub oliwą z oliwek. Te produkty działają regenerująco i wygładzająco. 

Znaczenie ma również odpowiednie rozczesywanie włosów. Tak jak wspomniano, robimy to delikatnie i partiami. Najlepiej używać szczotek z naturalnego włosia np. dzika i drewnianego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Te plastikowe mogą powodować elektryzowanie się kosmyków. 

Jeśli natomiast nasze pasma nie plączą się i nie kołtunią, to i tak powinniśmy stosować najważniejsze zasady pielęgnacyjne, aby uniknąć tego uciążliwego problemu. Pamiętajmy więc, żeby zadbać o ich nawilżenie, nawodnienie i regenerację. Tylko wtedy unikniemy kołtuna, a za to zyskamy na włosach efekt tafli. 

Zobacz też:

Chcesz mieć lśniące włosy? Zamiast do herbaty, użyj tego do pielęgnacji

To imię nosi tylko 15 Polek. Jest romantyczne i kojarzy się z pięknym kwiatem

Taki sweter pokochały gwiazdy. Zastępuje 2 części garderoby

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja | włosy | uroda