Reklama
Reklama

Zastąpi laser i mezoterapię. Tym domowym sposobem zmniejszysz widoczność rozstępów

Rozstępy to powszechny problem. Są to zmiany skórne, które występują na skutek uszkodzenia struktury włókien kolagenowych. Chcąc się ich pozbyć, musimy pamiętać, że dużą rolę odgrywa tu czas i im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. Dobrą informacją jest to, że nie musimy korzystać z medycyny estetycznej. Wystarczą domowe sposoby. Sprawdź, jak pozbyć się rozstępów.

Rozstępy to zmiany na skórze, które początkowo mają czerwono-fioletowy kolor i przypominają blizny. Są one częstym problemem i występują u wielu osób. Chcąc je usunąć, nie musimy jednak korzystać z medycyny estetycznej, ponieważ istnieją sprawdzone domowe sposoby na to, jak pozbyć się rozstępów. Podpowiadamy, jakie działania należy podjąć.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy są trwałymi zmianami skórnymi, które wywoływane są poprzez uszkodzenia struktury włókien kolagenowych, tworzących tkankę łączną skóry właściwej. Oprócz włókien kolagenowych i elastynowych, które zapewniają skórze wytrzymałość mechaniczną, elastyczność i jędrność, w skórze obecne są także gruczoły potowe, naczynia krwionośne, gruczoły łojowe oraz zakończenia nerwowe.

W momencie, gdy na skórę oddziałują bardzo duże siły rozciągające, to dochodzi do pęknięcia włókien kolagenowych. Na skutek tego stają się one cienkie, poprzerywane i układają się równolegle względem powierzchni skóry. Co więcej, w tym miejscu powierzchnia ciała staje się pozbawiona elastyczności i jest pomarszczona oraz wrzecionowata. Nie występują tam gruczoły potowe, łojowe oraz mieszki włosowe.

Pojawienie się rozstępów poprzedzone jest intensywnie swędząca skórą, a także czerwono-fioletowymi pasmami na skórze. Są to jeszcze świeże i niedojrzałe rozstępy, które występują wraz ze stanem zapalnym. To właśnie na tym etapie są one najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju zabiegi, które mają zmniejszyć ich widoczność. W momencie, gdy zmienią barwę na białą, oznacza to przejście w drugą fazę rozwoju - zanikową lub zwaną także fazą bliznowacenia.

Czytaj również: Ten pedicure świetnie podkreśla opaleniznę. Wybrała go Małgorzata Kożuchowska

Kto jest narażony na rozstępy?

Problem pojawienia się rozstępów jest dość powszechny, ponieważ występują one u 50-90 proc. populacji ludzkiej, bez względu na płeć czy wiek. Istnieją jednak czynniki, które mogą temu sprzyjać i przyczyniać się do szybkiego i silnego rozciągania skóry.

Dotyczy to np. zmian hormonalnych, uwarunkowań genetycznych, chorób czy leków wpływających na funkcjonowanie fibroblastów, które odpowiadają za produkcję białek podporowych skóry, wpływających na jej elastyczność i jędrność.

Na występowanie rozstępów narażone są zwłaszcza:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby w okresie dojrzewania,
  • kulturyści,
  • osoby z otyłością,
  • osoby z częstymi i dużymi wahaniami masy ciała,
  • osoby mające predyspozycje genetyczne,
  • osoby z chorobami endokrynologicznymi.

Jak pozbyć się rozstępów? Te domowe sposoby są najlepsze

Jak już wspominaliśmy, podczas walki z rozstępami duże znaczenie ma czas, im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. Nie bez znaczenia jest także regularność naszych działań. Niezwykle pomocne przy zmniejszaniu widoczności rozstępów są masaże, pobudzające krążenie krwi oraz poprawiające koloryt skóry. Równocześnie ujędrniają, natłuszczają oraz nawilżają ciało. Możemy je wykonywać przy użyciu naturalnych olejków albo masła kakaowego.

Sprawdzonym sposobem jest także regularne wykonywanie peelingu kawowego. Możemy przygotować go samodzielnie w domu, wystarczy, że będziemy mieli takie składniki, jak:

  • 5 łyżek kawy,
  • 1 łyżka miodu,
  • 3 łyżki oleju kokosowego,
  • 2 łyżki wody.

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, aż masa będzie całkiem gładka. Nakładamy ją na problematyczne miejsce na ciele i masujemy okrężnymi ruchami przez około 5 minut. Następnie opłukujemy ciało, używając do tego na zmianę ciepłego i zimnego strumienia. Warto powtarzać ten zabieg regularnie, aby przyniósł on jak najlepsze efekty.

Zobacz też:

To imię oznacza "silna, jak włócznia". Kiedyś wielki hit, dziś zapomniane

Ten olej powinna stosować każda 50-latka. Napina skórę i redukuje zmarszczki

To imię oznacza wschód słońca. Polscy rodzice zaczynają szaleć na jego punkcie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uroda | pielęgnacja