Zadbaj o skórę swojego dziecka. Te kosmetyki dla noworodka to "must have"
Skóra noworodka jest cieńsza niż nasza i o wiele bardziej wrażliwa na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne. Wobec tego musimy zadbać o nią w szczególny sposób. Z pomocą przychodzą specjalnie dedykowane kosmetyki dla noworodków z odpowiednio dopasowanym składem. Sprawdź, jak pielęgnować skórę dziecka i jakie produkty wybrać.
Pielęgnacja skóry noworodka nie jest prosta, ze względu na jej delikatną strukturę. Dobrej jakości kosmetyki dla noworodków muszą być wolne od chemicznych dodatków. Odpowiednio dobrane produkty doskonale ją nawilżają, odżywiają, działają kojąco i łagodząco. Podpowiadamy, jakie kosmetyki warto wybrać i na co zwrócić uwagę kupując produkty dla dziecka.
Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Dodatkowo jest ona o wiele mniej elastyczna i cieńsza niż skóra dorosłej osoby. Skóra noworodka posiada także inne pH i brakuje jej bariery ochronnej, którą stanowi w późniejszych latach gruba warstwa lipidowa. Sprawia to, że u takiego maluszka o wiele częściej pojawiają się podrażnienia i zaczerwienienia niż u dorosłego.
Musimy wobec tego zachować ostrożność przy dbaniu o tak wrażliwą skórę. Nieodpowiednia pielęgnacja często prowadzi do takich objawów jak wysypka, swędzenie, zaczerwienienie oraz reakcje alergiczne. Z tego powodu warto sprawdzać skład produktów, które nakładane są na skórę dziecka.
Wybierając kosmetyki dla noworodka, powinniśmy zwrócić uwagę na ich składy, które powinny być naprawdę delikatne. Produkty te nie mogą zawierać składników, które wywoływałyby nieprzyjemne podrażnienia, stany zapalne, zaczerwienienia i reakcje alergiczne. Należą do nich substancje, takie jak SLS, SLES, parabeny, sztuczne barwniki, aromaty czy konserwanty.
Najlepiej zdecydować się na kosmetyki naturalne i bogate w składniki aktywne, wspierające naturalne funkcje skóry i zabezpieczające ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Są to przede wszystkim naturalne oleje, takie jak np. olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, wyciągi np. z pokrzywy, lawendy, rumianku oraz masła, takie jak masło shea, które zapewniają wrażliwej skórze dziecka solidną porcję nawilżenia, natłuszczenia i ochrony.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy są to produkty, które regenerują, koją i odżywiają skórę. Niektóre z nich są również pomocne w walce z chorobami skóry, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry oraz atopowe zapalenie skóry.
Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych produktów, warto wiedzieć, czego właściwie powinniśmy szukać. Oto 3 najważniejsze zasady, dotyczące tego, jakie powinny być kosmetyki do pielęgnacji dziecka:
- atestowane - na opakowaniach powinny znaleźć się atesty, w tym np. certyfikat Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) lub niezależnych organizacji konsumenckich np. AllergyCertyfied
- hipoalergiczne - wybierając takie produkty, zmniejszamy ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych na delikatnej skórze dziecka
- dopasowane do wieku dziecka - w przypadku noworodków warto sprawdzić, czy dany produkt można stosować już od pierwszego dnia życia.
Naturalna pielęgnacja skóry dziecka zaczyna się już w kąpieli. Warto więc stosować płyny do kąpieli dla dzieci, które nie tylko oczyszczą skórę, ale i zadbają o jej regenerację i nawilżenie. Jest to ważny wybór, ponieważ niewłaściwa ochrona skóry dziecka może powodować swędzenie, przesuszenie i podrażnienie skóry po kąpieli.
Stosowane do kąpieli dziecka kosmetyki, powinny bazować wyłącznie na doskonałej jakości składnikach. Wybierając preparaty do dziecięcej skóry sprawdźmy, czy posiadają one właściwe pH i czy są one przebadane klinicznie.
Do kąpieli niemowlęcia można wybrać:
- naturalne mydło dla dzieci,
- żel,
- oliwkę,
- mus,
- piankę,
- krem.
Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, tak również włosy i skóra głowy najmłodszych wymagają właściwej pielęgnacji. Wybierając szampon dla noworodków, powinniśmy kupować taki, który nie zawiera substancji przesuszających wrażliwą skórę głowy dziecka. Wobec tego kupujmy szampony bez SLS, SLES, alkoholu, parabenów i barwników. Natomiast w jego składzie powinny się znaleźć substancje odżywcze oraz nawilżające.
W przypadku pojawienia się problemów takich jak łupież czy wypadanie włosów, powinniśmy zastosować mydło dziegciowe, które łagodzi stany zapalne skóry i może być stosowane do mycia włosów.
W celu zapewnienia skórze niemowlęcia odpowiedniej ochrony warto po kąpieli użyć odpowiednich do wrażliwej skóry dziecka olejków lub balsamów.
Balsam nawilżający może być stosowany zamiennie z olejkiem lub oliwką dla dzieci. Działanie tych produktów będzie zbliżone, ale różnią się one między sobą konsystencją. Oliwka dla dzieci ma postać olejku i jest tłustsza niż krem. Dodatkowo oliwki zawierają bardzo cenne oleje roślinne takie jak oliwa z oliwek, olej jojoba czy olej ze słodkich migdałów, który jest niezwykle delikatny dla skóry maluszka.
Odpowiednio dobrane balsamy lub olejki pozostawią skórę dziecka odżywioną i nawilżoną, a także złagodzą podrażnienia. Co więcej, dodane do nich olejki eteryczne zrelaksują i ukoją noworodka.
W przypadku, gdy cera noworodka nie sprawia żadnych problemów, krem nakładamy na skórę twarzy wyłącznie przed wyjściem na spacer.
Delikatna skóra dziecka szczególnie wtedy wymaga stosowania kremów z filtrem mineralnym, który chroni przed promieniowaniem UV. Równie ważne jest nakładanie kremu ochronnego zimą, który zabezpiecza skórę przed wiatrem i mrozem.
Skóra noworodków i niemowląt noszących pieluszki wymaga odpowiedniej higieny. Chcąc uniknąć odparzeń, powinniśmy stosować kremy pod pieluszkę o działaniu łagodzącym, ochronnym i kojącym.
Wobec tego musimy wyposażyć kosmetyczkę dziecka w krem na odparzenia dla niemowląt i dzieci. Produkt powinien bazować na substancjach kojących skórę, takich jak: panthenol, ekstrakt z bawełny, ekstrakt z rumianku lub wyciąg z aloesu.
Dodatkowo nie zapominajmy o nakładaniu maści ochronnej dla niemowląt pod pieluszkę, która zmniejsza ryzyko pojawiania się odparzeń i zaczerwienień. Kosmetyki przeciw odparzeniom musimy aplikować na umytą i osuszoną skórę dziecka podczas każdej zmiany pieluszki.
Oprócz tych podstawowych, wyżej wymienionych kosmetyków, możemy uzupełnić również wyprawkę o kilka dodatkowych akcesoriów i produktów, które na pewno nam się przydadzą. Oto co powinno znaleźć się jeszcze w kosmetyczce naszego noworodka:
- sól fizjologiczna - należy ją stosować do przemywania oczu noworodka w pierwszych tygodniach jego życia
- płatki kosmetyczne - przydają się np. do mycia pupy dziecka, szczególnie w przypadku skóry bardzo wrażliwej, skłonnej do podrażnień
- jałowe gaziki - używa się ich do przemywania oczu solą fizjologiczną, a także do pielęgnacji kikuta pępowinowego w celu jego osuszania
- chusteczki nawilżające - świetnie sprawdzają się szczególnie poza domem, gdy pozwalają nam na szybkie umycie skóry dziecka podczas zmiany pieluszki, bez konieczności namaczania płatków kosmetycznych. Często jednak wrażliwa skóra dziecka uniemożliwia ich stosowanie, dlatego powinniśmy szukać chusteczek o łagodnym składzie, najlepiej takich, które nawilżane są samą wodą
Zobacz też:
To dostojne imię królowało w latach 90. Dziś rodzice o nim nie pamiętają
To imię w PRL-u było powodem do dumy. Teraz "młodym" kojarzy się z disco polo
Tych kosmetyków nie łącz. Podrażnisz skórę i nabawisz się przebarwień