Reklama
Reklama

Wesele bez dzieci. Dobry pomysł, czy faux-pas?

Wesele z dziećmi czy bez? To pytanie zadaje sobie praktycznie każda para młoda, która jest w trakcie organizowania przyjęcia weselnego. Jakie są „za” i „przeciw”? Czy zapraszanie gości bez ich pociech może zostać potraktowane jako faux-pas.

Zagadnienie dotyczące zapraszania dzieci na wesele jest złożone i podobnie jak wiele innych spraw nie ma jednej, zawsze prawidłowej odpowiedzi –"tak" lub "nie". Żeby wyrobić sobie własne zdanie na ten temat, trzeba poznać wady i zalety tego rozwiązania.

Głównym elementem, kluczowym w kontekście organizowania wesela, jest sprawna komunikacja. Dzięki temu można uniknąć nieporozumień zarówno od strony gościa, jak i zapraszających – pary młodej. Dlatego ustalając szczegóły przyjęcia, trzeba później przekazać informacje na ich temat osobom, które pojawią się na weselu.

Dlaczego zapraszanie gości z dziećmi na wesele to zły pomysł?

Można zauważyć trend polegający na tym, że coraz więcej nowożeńców rezygnuje z zapraszania dzieci na wesele. Para młoda chce często uniknąć niekomfortowych, stresujących sytuacji lub dodatkowych wydatków takich jak:

  • dzieci biegające i hałasujące niezależnie od sytuacji, chociażby w trakcie pierwszego tańca,
  • większe prawdopodobieństwo pojawienia się zniszczeń np. na wynajmowanej sali,
  • konieczność dopasowania dodatkowego menu do potrzeb najmłodszych,
  • wydzielenie strefy, w której pociechy będą mogły bezpiecznie się bawić.

Oprócz kwestii organizacyjnych nie można też zapomnieć, że dzieci będą z pewnością absorbować całą uwagę rodziców, co może źle wpłynąć na czynnik towarzyski – swobodną zabawę z przyjaciółmi i bliskimi. Rodzice zapraszani na wesela z pociechami zwykle opuszczają je przed czasem. 

Dzieci i dorośli pod wpływem alkoholu to nieodpowiednie połączenie

Nie można też nie wspomnieć o szczególnym znaczeniu bezpieczeństwa samych pociech w trakcie wesela. Duża ilość gości, znacznie wyższych i cięższych od dzieci może stanowić dla nich zagrożenie. Ryzyko niepożądanych sytuacji (potrącenia, czy szturchnięcia) krytycznie wzrasta, kiedy w grę wchodzi upojenie alkoholowe dorosłych, upośledzające ich koordynację ruchową i poznawczą.

Jak nie urazić gości, którzy posiadają dzieci?

Minusy wesela bez dzieci są związane głównie z możliwością urażenia uczuć gości. Oczywiste jest to, że pociechy są oczkiem w głowie dla dorosłych. Dlatego perspektywa spędzenia czasu osobno, szczególnie z bezpośrednim narzucaniem tego przez parę młodą, może sprawić, że poczują się obrażeni i odrzucą zaproszenie na wesele.

Dlatego bardzo ważna jest komunikacja. Para młoda, wiedząc, że przekazuje zaproszenie gościom z dziećmi, powinna uprzednio skonsultować to z nimi – uzasadnić i wytłumaczyć swoją decyzję. Rodzice, rozumiejąc perspektywę nowożeńców, przyjmą lub odrzucą zaproszenie, ale nie będą mieli powodów do tego, żeby odebrać to jako zniewagę i potraktować taką formę organizacji wesela jako faux-pas.

Jakie są zalety zapraszania gości z dziećmi na wesele?

Zaletą zapraszania gości z dziećmi jest z pewnością to, że istnieje niższe ryzyko tego, że nie pojawią się na ceremonii. Atutem pojawienia się gości z dziećmi na weselu będą też unikalne wspomnienia. Maluchy, kiedy dorosną, będą mogły zobaczyć siebie na zdjęciach z wesela i miło powspominać lub usłyszeć opowieści o zabawie.

Plusy zapraszania gości z dziećmi na wesele są związane z uczuciami i miłymi wspomnieniami w przyszłości. Wiążą się jednak z dodatkową odpowiedzialnością, a także nakładem finansowym. Dlatego organizowanie wesela, na którym bawić się będą i dorośli i maluchy, powinno być dobrze zaplanowane i przemyślane. 

Zobacz też:

To najmodniejsza kurtka sezonu. Idealna na chłodne dni

Czółenka Mai Bohosiewicz będą nosić wszyscy. Tak wygodne, że żal zdejmować

Ta maść powinna się znaleźć w każdej kosmetyczce. Usuwa zmarszczki za grosze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ślub | wesele