W PRL-u to imię królowało na porodówkach. Dziś choć piękne, jest zapomniane
To tradycyjne imię nadaje się kobietom w Polsce od stuleci. W PRL-u królowało na porodówkach, dlatego nosi je wiele babć, starszych mam i ciotek, ale dziś nie cieszy się już niestety dużą sympatią. Szoruje po dnie w rankingach popularności mimo tego, że jest naprawdę piękne. Jeśli młodzi rodzice go nie polubią, niedługo może odejść w zapomnienie.
Nie trzeba być wcale ekspertem, aby zauważyć, że żeńskie imiona popularne w PRL-u wróciły w ostatnich latach do łask. Tak jest w przypadku Zofii, Zuzanny czy Marii, jednak są także wyjątki od reguły.
Pięknym imieniem, które przed kilkadziesiąt laty robiło furorę na porodówkach jest także Danuta. Nosi je ponad 318 tysięcy Polek, lecz niestety młodzi rodzice za nim nie przepadają.
Popularność imienia Danuta w Polsce była ogromna w latach 60-tych XX wieku. Niewątpliwie wpływ miała na to ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy", w której nosiła je jedna z głównych bohaterek.
Obecnie nie cieszy się już jednak szczególną sympatią rodziców. Niektórzy, co prawda, nadają je swoim córkom, ale daleko mu do hitu porodówek, którym niewątpliwie było kiedyś było. Imię Danuta nosi 318 tys. kobiet, ale w 2024 roku zostało nadane tylko 44 dziewczynkom.
Może cię zainteresować: To imię kojarzy się z ulubioną ciocią. W PRL-u święciło triumfy, dziś jest zapomniane
Pochodzenie imienia Danuta nie jest do końca jasne, jednak większość historyków uważa, że to notowane w naszym kraju od XIV wieku imię ma litewskie korzenie. Wywodzić ma się od słowa "danutie", będącego połączeniem wyrazów:
- danus - niebo
- tie - córka
Zatem znaczenie imienia Danuta to "córka niebios", ewentualnie osoba "darowana przez Boga" zasiadającego na niebiosach. To ostatnie mogłoby zgadzać się z drugą hipotezą, która mówi, że imię Danuta ma łacińskie popochodzenie od słowa "donata" oznaczającego dosłownie "darowaną przez Boga".
Na tym jednak wciąż nie koniec spekulacji, bowiem imię Danuta może także pochodzić bezpośrednio od południowosłowiańskich imion: Dana, Danka, Danica.
Kobiety o imieniu Danuta są numerologicznymi siódemkami. To chodzące wulkany energii pełne radości, pasji i zaangażowania we wszystko, co robią. Wolą działać od razu, sprawdzając swoje plany w praktyce zamiast godzinami się zastanawiać i rozważać każdy krok.
Danuty mają słomiany zapał. Lubią próbować nowych rzeczy, ale szybko się nudzą. Nie sposób się jednak z nimi i są jednak dobrymi przyjaciółkami, mają romantyczną duszę i zdolności artystyczne. Są lojalne wobec bliskich.
Czytaj również: To imię robiło furorę w PRL-u. Dziś nosi je garstka dziewczynek
Masz babcię, mamę albo ciocię, która nosi imię Danuta? Nie zapomnij o życzeniach imieninowych. Kobiety, które się tak nazywają, mogą świętować w dniach: 3 stycznia, 16 lutego, 24 czerwca lub 1 października. Wybierz termin przypadający jako pierwszy po urodzinach, chyba że solenizantka życzy sobie inaczej.
Zobacz też:
Te rzeczy muszą się znaleźć w koszyczku wielkanocnym. Sprawdź, czy o niczym nie zapomniałeś
"Magiczne" imię znane z filmu. W Polsce nosi je tylko kilka kobiet
Zgodne pary robią to przed świętami. Wy też macie taki zwyczaj?