W PRL-u to imię było hitem. Nosiło je wiele babć i cioć, a dziś zanika
W PRL-u na porodówkach królowało imię Teresa. Właśnie dlatego nosiło je wiele cioć i babć. Dziś niemal całkowicie odeszło w zapomnienie, ponieważ ustępuje miejsca nowocześniejszym i krótszym imionom. Może jednak warto przywrócić to klasyczne imię do łask? Sprawdź najważniejsze informacje o nim, a być może zdecydujesz się nazwać tak swoją córkę.
Przez 3 dekady imię Teresa znajdowało się na liście najpopularniejszych imion żeńskich. W latach 50., 60. i 70. XX wieku było niezwykle modne. Obecnie możemy sprawdzić w rejestrze PESEL, że w 2024 roku otrzymało je jedynie 78 dziewczynek. Czy zaniknie całkowicie? A może ponownie powróci do łask, jak np. Zofia czy Hanna?
Do imienia Teresa przypisuje się kilka znaczeń. Według pierwszej wersji pochodzi od greckiego słowa "therizein" oznaczającego "żądać". W starożytnej Grecji uznawano boginię Therasię za patronkę żniw i plonów.
Druga teoria doszukuje się powiązań tego imienia z grecką wyspą Thera (obecne Santorini). Niektórzy utożsamiają imię Teresa ze słowem "theros", które oznacza "lato" lub "ciepło". Właśnie dlatego interpretowano je jako "ta, która daje ciepło".
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Imię Goja - popularność, pochodzenie, znaczenie, zdrobnienia, imieniny, cechy charakteru
Imię Teresa zaczęto używać w IV wieku za sprawą św. Teresy z Ávili, która była hiszpańską mistyczką i doktorką Kościoła. W Polsce natomiast pojawiło się dopiero w XIII wieku. Właśnie tak nazwała swoją córkę królowa Ludwika Maria Gonzaga.
Po II wojnie światowej w Polsce nastąpił kult św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Nadawano to imię córkom, ponieważ wierzono w jej wstawiennictwo i patronat.
W PRL-u imię Teresa było prawdziwym hitem. Być może dlatego, że nosiły je gwiazdy, tj. Teresa Tutinas, Teresa Lipowska i Teresa Iżewska.
Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Teresa są: Tereska i Terenia. Można też używać innych spieszczeń np. Tenia, Tercia, Terka, Terunia, Teri, Teska, Tesa.
Kobiety o tym imieniu najczęściej obchodzą imieniny 15 października. Właśnie wtedy w Kościele Katolickim przypada wspomnienie św. Teresy z Ávili. Mogą też świętować 6 lipca, 26 sierpnia, 1 października czy 3 października.
Teresy są pracowitymi i szlachetnymi kobietami, które wytrwale dążą do postawionego sobie celu. Podejmują trafne decyzje, dlatego często odnoszą sukcesy.
Kobiety noszące to imię bywają choleryczne, jednak dzięki temu mają odwagę stawiać czoła przeciwnościom losu. Poza tym nie zrażają się porażkami, a wyciągają z nich wniosku i nie popełniają dwa razy tych samych błędów.
Teresy są niezwykle empatyczne. Pomogą każdemu w potrzebie i nie będą chciały nic w zamian. Właśnie dlatego wzbudzają szacunek u innych. Trudno jednak odbudować ich zaufanie, gdy choć raz zostało zawiedzione.
Zobacz też:
To sekret urody Koreanek. Stosują zamiast drogich kremów i wyglądają młodo
To najgorsze buty na lato. Modne, ale niebezpieczne dla zdrowia
Kiedyś popularne, dziś zapomniane. To imię w 2024 r. nadano tylko 3 razy