Reklama
Reklama

Twoja cera zdradza, co jesz. Niektórych produktów lepiej unikać

Dbamy o swoją cerę na wiele sposobów, między innymi inwestując czas oraz pieniądze w różnego rodzaju kosmetyki czy zabiegi upiększające. Jednak okazuje się, że to może nie wystarczyć, ponieważ to jak wygląda nasza twarz, w dużym stopniu uwarunkowane jest tym, co na co dzień spożywamy. Sprawdź, jak rozpoznać, czy nasze codzienne posiłki wpływają negatywnie na cerę.

Niedoskonałości skóry zazwyczaj wynikają z niewłaściwej pielęgnacji, wieku lub zmian hormonalnych. Jednak przyczyną może być także nieprawidłowo dopasowana dieta. Potwierdza to jedna ze specjalistek, wyróżniając typy twarzy, powiązane z tym, co zjadamy. Oznacza to, że wygląd naszej skóry może nas zaalarmować o rozwijającym się problemie.  

Dieta warunkuje wygląd twarzy?

Według specjalistki, naturoterapeutki dr Nigmy Talib za wygląd twarzy odpowiada nie tylko pielęgnacja oraz dobór odpowiednich kosmetyków, ale i zbilansowana i dopasowana do naszego organizmu dieta.

Przyglądając się swojej twarzy, możemy na niej wypatrzeć wcześniej nierozpoznane tolerancje, błędy żywieniowe i nieodpowiednie nawyki. Dzięki temu możemy wyróżnić cztery typy twarzy, wskazujące na problemy żywieniowe. Jest to twarz cukrowa, glutenowa, alkoholowa i nabiałowa.  Tłumaczymy, jak je rozróżnić i czym się charakteryzują.

1. Twarz nabiałowa

Najczęstszą przyczyną twarzy nabiałowej jest nietolerancja laktozy. Objawia się ona poprzez ciemne zabarwienia skóry pod oczami, a także obrzęk powiek. Dodatkowo można zaobserwować białe plamki i grudki na brodzie.

W tym przypadku najlepiej będzie odstawić wszelkie produkty nabiałowe, dopóki nie skonsultujemy się ze specjalistą. Efekty detoksu od nabiału, będą widoczne już po upływie kilku tygodni.

2. Twarz glutenowa

To, czy mamy nietolerancję na gluten, także możemy rozpoznać po wyglądzie naszej twarzy. Wtedy to niezwłocznie powinniśmy zrezygnować ze spożywania go.

Objawy świadczące o tym, że nasz organizm źle reaguje na gluten, to między innymi często pojawiające się krostki na brodzie i powstawanie plam pigmentowych, czyli ciemniejszych odbarwień na skórze. Oprócz tego twarz glutenową charakteryzuje również obrzęk całego obszaru buzi oraz zaczerwienione policzki. Jeżeli do tego dochodzą wzdęcia i opuchnięcie różnych rejonów naszego ciała, powinno to stanowić dla nas jasny sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego.

3. Twarz alkoholowa

Regularne spożywanie alkoholu, nawet w tak małych ilościach, jak lampka wina, może doprowadzić do odwodnienia skóry. W rezultacie staje się ona podatniejsza na powstawanie zmarszczek i zagłębień.

Co więcej, zawarty w alkoholu cukier powoduje uszkodzenie kolagenu, wpływając na elastyczność skóry. Również spożywanie napojów wysokoprocentowych sprawia, że powstają stany zapalne w naszym organizmie, w rezultacie których widoczne są liczne zaczerwienienia. Popularnym objawem jest także tzw. opuchlizna alkoholowa.

Charakteryzując twarz alkoholową, należy wspomnieć o rozszerzonych porach, odwodnionej skórze, zaczerwienieniem między oczami, opadających powiekach, zmarszczkach i głębokich bruzdach w okolicy warg i nosa. Dodatkowo widoczne są także mocne zaczerwieniania w obrębie nosa oraz policzków.

Doktor Nigma podkreśla, że organizm człowieka potrzebuje około 3 tygodni, aby oczyścić organizm z alkoholu. Równocześnie zaleca, aby każdy, kto pije chociaż raz w tygodniu alkohol, co jakiś stosował kurację oczyszczającą trwająca właśnie 3-4 tygodnie.

4. Twarz cukrowa

Na wygląd twarzy w tym przypadku wpływa przede wszystkim nadmiar słodyczy, ale i także zbyt duża ilość spożywanych węglowodanów prostych. Związane jest to z tym, że wahania poziomu glukozy w organizmie, przyczyniają się do zmniejszenia elastyczności skóry oraz powodują twardnienie włókien kolagenowych i elastynowych.

Te zmiany w pierwszej kolejności dotykają skóry w obszarze oczu, ponieważ jest ona niezwykle cienka i delikatna. Także pojawiające się w tych rejonach różnego rodzaju wypryski mogą występować na skutek zaburzonej równowagi bakteryjnej w jelitach.

Charakterystyczne dla twarzy cukrowej są zmarszczki poziome na czole, plamy pod oczami, bolesne wypryski, a także cienka skóra o szarawym zabarwieniu.

Chcąc zapobiec takiemu wyglądowi, powinniśmy wyeliminować cukier z diety. Efekty będą widoczne już po kilku dniach.

Zobacz też:

Natasza Urbańska nosi taki manicure. Teraz możesz zrobić go samodzielnie w domu

Cichopek na lato wybiera takie buty. Są ultramodne i pasują do każdej stylizacji

Rób to z włosami codziennie przed snem. Szybko ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uroda | pielęgnacja