Reklama
Reklama

Ten olejek to sekret pięknej skóry i włosów. Sprawdź, jak zrobić go w domu

Olejek łopianowy znany jest ze swojego korzystnego wpływu na stan skóry i włosów. Cieszy się więc sporą popularnością i jest chętnie wykorzystywany w kosmetyce. Warto wiedzieć, że nie musimy sięgać po gotowe produkty ze sklepu, gdyż jesteśmy w stanie przygotować go samodzielnie, ze świeżych korzeni łopianu. Jak to zrobić? Wyjaśniamy.

Olejek łopianowy pozyskiwany jest z korzenia łopianu większego. To roślina z rodziny astrowatych, która jest pospolita na terenie całej Polski. Łopian większy to duża roślina zielna, która może osiągnąć do 2 metrów wysokości. Wyróżnia się niewielkimi kwiatostanami i dużymi liśćmi w kształcie serca. Uznawana jest za chwast, jednak posiada zastosowanie w kosmetyce. Olejek łopianowy może bowiem znacznie poprawić stan skóry i włosów. Jak go stosować i jak przygotować w domu?

Olejek łopianowy — właściwości i zastosowanie

Olejek łopianowy pozyskiwany jest z korzeni i liści łopianu. Wyróżnia się licznymi właściwościami, cennymi dla zdrowia i wyglądu skóry oraz włosów. Stosowany na skórę olejek łopianowy nawilża ją, odżywia i przeciwdziała jej przesuszeniu. Pomaga również złagodzić podrażnienia skóry i wykazuje działanie kojące. Wspomaga gojenie się ran, działając przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Zadba również o zdrowie i kondycję włosów. Pomaga je wzmocnić, nawilżyć skórę głowy, a także zredukować łupież. Może się okazać przydatny, gdy zmagamy się z łamliwością czy nadmiernym wypadaniem włosów.

Olejek łopianowy można aplikować bezpośrednio na twarz, omijając okolice oczu. Można również dodać go do kremu. Można też wcierać go w skórę głowy, przygotować domową maseczkę na włosy z olejku łopianowego i miodu, a także wykonać olejowanie włosów. W tym celu aplikuje się kilka jego kropel na włosy i pozostawia na co najmniej godzinę. 

Czytaj też: Przygotuj domową maseczkę z tego warzywa. Poprawi koloryt skóry i świetnie ją nawilży 

Olejek łopianowy — jak go przygotować?

Olejek łopianowy możemy przygotować samodzielnie i jest to naprawdę proste. Wystarczy zdobyć świeże korzenie łopianu, które są podstawą do jego wykonania. Będziemy potrzebować również oliwy z oliwek, a ewentualnie także olejku eterycznego. Świeży korzeń łopianu musi najpierw wyschnąć, więc należy pozostawić go do wysuszenia na około dwa lub trzy dni.

Gdy wyschnie, trzeba go posiekać, zmiażdżyć i włożyć do słoika, który napełniamy oliwą oraz — jeśli chcemy — wybranym olejkiem eterycznym. Następnie zamykamy słoik i odstawiamy go w chłodne, ciemne miejsce, by spędził tam od czterech do sześciu tygodni. Warto raz w tygodniu otwierać go, by pozbyć się nagromadzonego powietrza i sprawdzić postępy. Po upływie tego czasu trzeba przelać olejek przez sitko do ciemnej butelki. Olejek łopianowy będzie gotowy do użycia. 

Zobacz też:

To najmodniejsza kurtka na jesień dla kobiet 50+. Znajdziesz ją w wielu sklepach

Brzydko pachnie, ale działa cuda na cerę i włosy. Kupisz w aptece za 5 złotych

Już nie jeansy. Spodnie Edyty Zając będziemy nosić przez całą jesień

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja | uroda | włosy | naturalne kosmetyki