Reklama
Reklama

Ślub humanistyczny. Co musisz wiedzieć o tego typu ceremonii?

Ślub humanistyczny to rodzaj ceremonii, którą można zastąpić uroczystość o charakterze religijnym bądź cywilnym. Często jest to również forma wybierana dodatkowo, jako uzupełnienie innych opcji zawarcia małżeństwa. Sprawdzamy, na czym polega ślub humanistyczny i ile obecnie trzeba za niego zapłacić.

Ślub humanistyczny, jak sama nazwa wskazuje, skupia się przede wszystkim na człowieku, czyli na celebracji związku młodej pary. Jest on alternatywą dla osób, które tego dnia chcą skupić się wyłącznie na emocjach i nadać całemu wydarzeniu bardziej indywidualny charakter. Jak wygląda ślub humanistyczny i czy jest on ważny w świetle prawa?

Ślub humanistyczny - co to?

Ślub humanistyczny zgodnie ze swoją nazwą za główny punkt swojej orientacji bierze człowieka (z ang. human), a dokładniej młodą parę. Najważniejsze podczas takiej ceremonii jest łączące ich uczucie. Jest on kolejną formą zawarcia małżeństwa, obok ślubu kościelnego, konkordatowego lub cywilnego.

W tym przypadku nie obowiązuje żadna religia ani nie są wymagane konkretne stroje. Status oraz powagę samej ceremonii zaślubin określa system wartości, jaki wyznaje młoda para. 

To, jak będzie wyglądała uroczystość, zależy od nich samych, wobec tego może być ona skromna, humorystyczna lub przygotowana z rozmachem. Podobnie, jeśli chodzi o wybór lokalizacji. Ślub humanistyczny może odbywać się np. w pałacu, przydomowym ogrodzie czy na plaży.

Pierwszy ślub humanistyczny odbył się prawdopodobnie w Szkocji, w czerwcu 2005 roku. Dziś tego rodzaju śluby stanowią całkiem spory odsetek wszystkich uroczystości zaślubin. Natomiast pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się 9 grudnia 2007 roku.

Kto prowadzi ślub humanistyczny?

Samą uroczystość prowadzi zazwyczaj Mistrz ceremonii, nazywany z języka angielskiego celebrantem. Ceremonia przebiega najczęściej na podstawie wcześniej przygotowanego scenariusza, który jest wskazówką dla osoby prowadzącej oraz dla młodej pary.

Często jednak zdarza się, że młoda para wybiera na celebranta bliską sobie osobę - np. przyjaciela, rodzica czy rodzeństwo. W takim przypadku przyszły Mistrz ceremonii musi zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym w roli celebranta.  

Jak wygląda ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny ma być przede wszystkim ceremonią nieszablonową, w pełni zindywidualizowaną, dopasowaną do charakterów i preferencji pary. Wobec tego nie ma jednolitego scenariusza opisującego przebieg ceremonii. Jedynym elementem łączącym wszystkiego tego typu uroczystości jest Mistrz Ceremonii, czuwający nad całym przedsięwzięciem.

Oprócz tego wyróżnia się trzy często pojawiające się elementy na ślubie humanistycznym:  

  • powitanie gości oraz młodej pary,
  • wzajemne zakładanie obrączek,
  • odczytywanie przysiąg, które małżonkowie samodzielnie napisali.

Co więcej, ślub humanistyczny może odbywać się w obecności gości lub być intymnym wydarzeniem tylko dla dwojga ludzi. Całość pomaga zaplanować celebrant, który po poznaniu młodej pary, może zaproponować najlepsze rozwiązania dla niej oraz zasugeruje elementy ślubu humanistycznego, które będą pasowały do narzeczonych.

Ślub humanistyczny - dla kogo jest przeznaczony?

Ślub humanistyczny jest świetną alternatywną dla osób, którym nie wystarcza ślub cywilny  i jego formalna, urzędowa, formuła. Jest także szansą na ceremonię dla osób, które nie należą do żadnej wspólnoty religijnej, są niepraktykujący lub nie chcą czy nie mogą wziąć tradycyjnego ślubu kościelnego.

Oprócz tego na ślub humanistyczny decydują się często pary jednopłciowe i osoby ze środowisk LGBTQ. Taki rodzaj ceremonii często wybierany jest także przez pary o różnych narodowościach oraz wyznaniach. Dzięki temu mogą one brać ślub, który połączy różne tradycje i będzie ważny dla obu osób.  

Dodatkowo może być również piękną ceremonią, która ma na celu odnowienie przyrzeczenia ślubnego po wielu latach małżeństwa.

Jak prawo odnosi się do ślubu humanistycznego?

Ślub humanistyczny nie ma w Polsce mocy prawnej. Po ceremonii humanistycznej narzeczeni nie są małżeństwem w świetle prawa. W przypadku naszego kraju funkcjonuje on jedynie jako ceremonia symboliczna, stanowiąca rytuał przejścia pieczętujący związek. Natomiast jest on ważny społecznie.

Wobec tego wiele par korzystających z takiego rozwiązania radzi sobie z tym problemem w prosty sposób - poprzez częstą praktykę, jaką jest branie ślubu cywilnego w towarzystwie świadków i najbliższych osób, a innego dnia, bezpośrednio przed imprezą weselną odbywa się widowiskowy, wzruszający ślub humanistyczny.

Jeśli chodzi o inne kraje, to ślub humanistyczny legalizuje małżeństwo w świetle prawa na przykład w Szwecji, Norwegii, Szkocji czy w USA. Co ciekawe, w Szkocji aktualnie odbywa się więcej ślubów humanistycznych niż tych w obrządku katolickim.

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Kwota, na jaką para młoda powinna się przygotować w przypadku ślubu humanistycznego to około 1000-2500 złotych. Jest to cena, która zawiera najczęściej koszt przygotowania scenariusza, dopracowania go i konsultacji z celebrantem. Oczywiście obejmuje ona również wynagrodzenie dla mistrza ceremonii, który poprowadzi uroczystość w wybranej przez nas lokalizacji.

Oprócz kosztów samego ślubu humanistycznego należy również doliczyć koszty wynajęcia miejsca, dekoracji, stylizacji młodej pary oraz ewentualnego przyjęcia, które zwieńczy całą uroczystość.

Zobacz też:

To dostojne imię królowało w latach 90. Dziś rodzice o nim nie pamiętają

To imię w PRL-u było powodem do dumy. Teraz "młodym" kojarzy się z disco polo

Tych kosmetyków nie łącz. Podrażnisz skórę i nabawisz się przebarwień

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ślub