Robisz to podczas mycia zębów? To dlatego są żółte
Higiena jamy ustnej jest kluczowa w kontekście ogólnego zdrowia, a także estetycznego wyglądu zębów. W związku z tym niezwykle istotne jest prawidłowe mycie zębów, które pomaga zapobiegać próchnicy i chorobie dziąseł, a także zapewnia promienny uśmiech. Niestety wiele osób popełnia podczas mycia zębów błędy, które mogą prowadzić do problemów, w tym do żółknięcia zębów. Przekonaj się więc, jakich niewłaściwych nawyków lepiej unikać.
Mycie zębów to rutynowa i z pozoru prosta czynność, którą wiele osób wykonuje bez większego namysłu. Okazuje się jednak, że sposób, częstotliwość, a także czas mycia nie jest bez znaczenia w kontekście zdrowia i wyglądu zębów. Codzienna higiena jamy ustnej wymaga wkładu oraz znajomości podstawowych zasad, dzięki czemu powszechne błędy nie zagoszczą w twojej codziennej trosce o zdrowy uśmiech.
Higiena jamy ustnej wpływa na ogólny stan zdrowia organizmu, a także promienny uśmiech. Aby móc szczycić się estetycznym wyglądem zębów bez przebarwień i kamienia nazębnego, należy zadbać o kilka podstawowych kwestii. Jedną z nich jest częstotliwość mycia zębów. Zaleca się, aby myć je minimum dwa razy dziennie — rano po śniadaniu oraz wieczorem przed snem.
Odpowiednio częste usuwanie płytki nazębnej w dużym stopniu potrafi zmniejszyć negatywne skutki jej działania. Oprócz mycia samych zębów ważne jest również czyszczenie języka oraz przestrzeni międzyzębowych, bo to właśnie tam gromadzi się najwięcej płytki nazębnej i bakterii.
Zęby dobrze myć zaraz po posiłku, aby zadbać o pH w jamie ustnej. Jest jednak pewien wyjątek, o którym koniecznie należy pamiętać, chcąc utrzymać swoje zęby w zdrowiu i dobrej kondycji. Dotyczy on kwaśnych posiłków. Mowa między innymi o sokach owocowych czy cytrusach. Nie chcąc uszkodzić szkliwa, z myciem zębów najlepiej poczekać przynajmniej 30 minut od zjedzenia kwaśnej przekąski.
Zobacz także: To najlepsza maseczka do cery tłustej i trądzikowej. Kosztuje dosłownie grosze
W higienie jamy ustnej koniecznie należy zapamiętać, że nie jest ważne samo mycie zębów, ale sposób, w jaki się to odbywa. Ważna jest dokładność oraz technika. Sama systematyczność i odpowiednia częstotliwość nie wystarczą, aby zęby były zdrowe, a szkliwo nie zaczęło się robić żółte.
Dzieje się tak między innymi poprzez nieodpowiednie nawyki. Niedokładne czyszczenie pozostawia resztki jedzenia, a to zaś prowadzi do osadzania się płytki zębowej i trwałych przebarwień. Częstym błędem, na który wiele osób kompletnie nie zwraca uwagi, jest zwilżanie szczoteczki przed myciem zębów.
Ten drobiazg sprawia, że łatwiej rozprowadzić pastę po całej powierzchni zębów, co z kolei przyczynia się do skuteczniejszego usuwania bakterii i płytki nazębnej. To niejedyna zaleta zwilżania włosia szczoteczki do zębów. Dzięki temu staje się ono bardziej miękkie i tym samym delikatniejsze dla dziąseł. W końcu za mocne szczotkowanie zbyt twardą szczoteczką prowadzi do ścierania szkliwa i odsłaniania wrażliwych szyjek zębowych. Lepiej więc tego unikać.
Regularne i dokładne czyszczenie zębów w dłuższej perspektywie przyniesie zdrowe i znacznie jaśniejsze zęby. Niedoczyszczone i zaniedbane zęby staną się bardziej matowe i żółte, lepiej więc tego unikać i przestrzegać podstawowych zasad higieny jamy ustnej.
Może cię zainteresować: Zamiast wrzucać do herbaty, nałóż na twarz. To żelazko na zmarszczki wokół oczu
Zobacz też:
Te kolory powinny być zakazane dla kobiet po 50-tce. Postarzają przynajmniej o dekadę
Niemcy non stop nadają to stare imię, a Polacy wręcz przeciwnie. Ma 3 litery i tysiące lat
Wymieszaj i wmasuj w skórę. Zmarszczki wokół ust będą tylko wspomnieniem