Reklama
Reklama

On robi te 6 rzeczy? To oznacza, że nie traktuje cię jak zwykłą koleżankę

Komunikacja niewerbalna odgrywa bardzo ważną rolę w relacjach międzyludzkich. Naukowcy uważają, że można wyróżnić gesty świadczące o tym, że komuś się podobamy. Sprawdź, jak zachowuje się zakochana osoba i po czym możemy rozpoznać, że ktoś darzy nas gorącym uczuciem.

Nasze ciało często mówi więcej niż słowa. Niektóre gesty wykonywane są nieświadomie i dają jasny sygnał, że ktoś nam się podoba. Przedstawiamy zestaw zachowań, dzięki którym dowiesz się, czy dana osoba jest zainteresowana czymś więcej niż przyjaźnią.

Miłość okiem naukowców

W mózgu zakochanej osoby pojawiają się specyficzne neurochemikalia, czyli oksytocyna i wazopresyna. Są to przekaźniki ściśle związane z system nagrody.

Co więcej, osoba zakochana wydziela podwyższony poziom dopaminy, zwiększającej motywację do działania oraz podnoszącej poziom energii życiowej. Równocześnie organizm obniża poziom serotoniny, związanej między innymi z uczuciem głodu. Często można zaobserwować, że zakochani zapominają o tak prozaicznych sprawach, jak na przykład zjedzenie posiłku.

Dodatkowo w badaniach przeprowadzonych w 2000 roku naukowcy wykazali, że do zakochania się wystarczy zazwyczaj 97 dni w przypadku mężczyzny, a kobieta potrzebuje na to 137 dni. Wyróżniono również trzy główne etapy miłości:

 • Etap żądzy - oparty głównie na pożądaniu seksualnym, występuje, gdy nie mamy jeszcze dużej wiedzy na temat osobowości partnera ani przywiązania emocjonalnego
 • Etap atrakcyjności - mocniejszy niż samo pożądanie seksualne. W tym momencie zaczynamy się fascynować drogą osobą i podnosi się w naszym organizmie poziom noradrenaliny i dopaminy
 • Etap stabilizacji - występuje, gdy jesteśmy już emocjonalnie przywiązani do drugiej osoby. Tu królują tak zwane hormony miłości, np. oksytocyna.

TikTok podpowiada, jak rozpoznać, że wpadliśmy komuś w oko

Na platformie TikTok publikowane są bardzo różnorodne treści. To nie tylko taniec, żarty lub aktualne trendy, ale i praktyczna wiedza przekazywana przez niektórych Tiktokerów. Jednym z nich jest Rafał Bielak, który wyróżnił w swoich nagraniach naukowe znaki, świadczące o tym, że komuś się podobamy.

Są to specyficzne, choć często niewielkie, najczęściej wykonywane podświadomie. Rafał Bielak wyróżnił następujące sygnały:

 1. Dotykanie twarzy - kiedy jesteśmy podekscytowani, chcemy dotykać swojej twarzy, która staje się bardziej czuła na dotyk. Wobec tego, gdy ktoś w naszej obecności bardzo często dotyka swojej twarzy, może to oznaczać, że nas lubi
 2. Biodra lub nogi - podobnym sygnałem będzie dotykanie się po górnej części nogi lub biodrach przez osobę, której się podobamy. To kolejny sygnał pobudzenia, ponieważ jest to podświadomy sposób ciała na zwrócenie czyjejś uwagi
 3. Nieśmiałe spojrzenie - w momencie, gdy spojrzymy na kogoś, nawiążemy kontakt wzrokowy i dojrzymy, że w ułamku sekundy ta osoba ucieka wzrokiem, będzie to  również sygnał wynikający z biologicznych pobudek. Ta osoba patrzy, ponieważ nie może się powstrzymać, a że jej się podobamy, szybko się zawstydza i odwraca wzrok.
 4. Rozmowa o treningu lub swojej sylwetce - jeśli osoba opowiada nam o swoim aktywnym trybie życia lub efektach osiąganych na siłowni, często może to oznaczać, że chce, abyśmy zwrócili uwagę na jej ciało.
 5. Efekt pawia - występuje on, gdy dana osoba mocno się przechwala lub jest przy nas niezwykle zarozumiała. Dzieje się tak, gdy ktoś nas lubi i próbuje nam w prosty sposób zaimponować. Jednak jest to zupełnie naturalne i niewinne, ponieważ jest to chęć wywołania naszej aprobaty.
 6. Długie przytulenie się - określane jest jako sygnał, który daje nam największą pewność z wszystkich wyżej wymienionych, co do intencji drugiej osoby. Kiedy ktoś długo nas przytula, daje nam podstawy do podejrzeń, że podobamy się tej osobie.

Inne naukowe sygnały świadczące o sympatii

Poza wymienionymi na TikToku sygnałami, świadczącymi o wyjątkowej sympatii drugiej osoby, można również wyróżnić inne naukowe gesty, które pomogą nam rozszyfrować czyjeś uczucia. Oto kilka najpopularniejszych przykładów, które możemy zaobserwować, gdy dana osoba:

 • Pochyla się w naszym kierunku

Jest to znak, że ktoś lubi nas bardziej, niż zwykłego kolegę lub zwykłą koleżankę. W przypadku, gdy siedzimy niedaleko siebie i rozmawiamy z kimś, a ktoś przysuwa się bliżej nas i lekko pochyla się w naszą stronę głową lub całym tułowiem, daje nam znak, często nieświadomie, że jest nami zainteresowany.

 • Staje się naszym lustrzanym odbiciem

Gdy rozmawiamy z kimś i zaczynamy odnosić wrażenie, że patrzymy w lustro, to istnieje duża szansa, że jesteśmy obiektem westchnień rozmówcy. Dowiedziono bowiem, że gdy rozwija się nasze romantyczne uczucie wobec innej osoby, to nieświadomie zaczynamy zachowywać się jak ona. Używamy podobnych słów, naśladujemy gesty i stoimy lub siedzimy w podobnej pozycji.  

 • Chce być jak najbliżej nas

W przypadku, gdy uświadamiamy sobie, że konkretna osoba przy każdej możliwej okazji próbuje być blisko nas, może to oznaczać, że jej się podobamy. Szczególnie jeśli nie dotyczy to tylko bliskości w danym pomieszczeniu, ale i uczestnictwie w tych samych wydarzeniach i przyjęciach, w których zadeklarowaliśmy wcześniej swój udział.  

 • Przy każdej możliwej okazji próbuje nas dotknąć

Jeżeli komuś się podobamy, to możemy zauważyć, że często ta osoba szuka okazji do dotyku. Zazwyczaj jest to subtelny dotyk, gdy przelotnie ktoś dotknie naszej dłoni, położy nam rękę na ramieniu lub położy dłoń na plecach np. aby przeprowadzić nas przez tłum. Jest to nie tylko próba zbliżenia się do nas, ale i według naukowców jest to także gest, który sygnalizuje konkurentom, aby lepiej się nie zbliżali do danej osoby.

Zobacz też:

Odłóż ze śniadania i nałóż na twarz. Wszystkie sąsiadki pozazdroszczą ci pięknej cery

Chcesz zagęścić brwi? Zastosuj ten domowy sposób za grosze

Skandynawska metoda spania może uratować niejeden związek. O co w niej chodzi?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: związek