Reklama
Reklama

Nowi liderzy, Antek już nie jest pierwszy. Znamy najpopularniejsze imiona tego roku

W pierwszej połowie 2022 roku w Polsce najczęściej nadawano dzieciom imiona Zofia i Antoni. Co się zmieniło w roku 2023? Zosia nadal jest pierwsza na podium, podczas gdy Antoniego zastąpił Nikodem. Część rodziców zdecydowała się również na imię nietypowe, oryginalne. Przedstawiamy najpopularniejsze imiona dla dziewczynek i chłopców w roku 2023.

Podobno imię wpływa na charakter człowieka. Anny są życzliwe, Aleksandry pomysłowe, a Bartłomieje wytrwali. Choć z pewnością główne cechy charakteru nie zależą od nadanego imienia, w jakiś sposób może ono wpływać na zachowanie i upodobania. W pierwszej połowie roku 2023 najpopularniejsze imiona, wybierane dla dzieci, to Zofia i Nikodem. Tak wynika z zestawienia opublikowanego na portalu dane.gov.pl. Jakie inne imiona znalazły się na podium?

Zofia i Nikodem — najczęściej nadawane imiona

W pierwszym półroczu 2023 roku najczęściej nadawane imię dla chłopca to Nikodem, a dziewczynkom najczęściej nadawano imię Zofia. W tym czasie urodziło się 3317 Nikodemów i 2626 Zofii. Rok wcześniej wśród imion męskich najpopularniejszy był Antoni, podczas gdy w przypadku dziewczynek nic się nie zmieniło — również w pierwszej połowie 2022 roku królowała właśnie Zofia. Informacje pochodzą z portalu dane.gov.pl i obejmują okres od 1 stycznia 2023 roku do 30 czerwca 2023 roku.

Zofia i Nikodem — jakie są osoby o tych imionach?

Podobno kobiety o imieniu Zofia są pracowite, energiczne i rozsądne. Są pogodne i sympatyczne, więc cieszą się popularnością, a nawet mogą przewodzić grupie znajomych. Wyróżniają się też zaradnością. Jakie jest znaczenie imienia Zofia? Pochodzi ono z języka greckiego, gdzie "sophia" oznacza "mądrość".

Mężczyźni o imieniu Nikodem są pracowici i ambitni. Mocno angażują się w pracę, jednak mają wielu znajomych i są dosyć lubiani w towarzystwie. Wyróżniają się determinacją w dążeniu do celu, ale są też wyrozumiali i bardzo pomocni. Mają dobre serce i nie lubią konfliktów. Jeśli tylko nie wpływa to negatywnie na powodzenie ich planów, wolą iść na kompromis, niż upierać się twardo przy swoim. Imię Nikodem pochodzi z języka greckiego i oznacza "Ten, który zwycięża dla ludu".

Imiona damskie i męskie — jakie znalazły się w czołówce?

Wśród najpopularniejszych imion damskich, nadawanych w pierwszej połowie 2023 roku, na drugim miejscu znalazła się Zuzanna (z wynikiem 2489) i Laura (2450). Pierwsza dziesiątka prezentuje się więc następująco:

 1. Zofia,
 2. Zuzanna,
 3. Laura,
 4. Hanna,
 5. Maja,
 6. Julia,
 7. Oliwia,
 8. Pola,
 9. Alicja,
 10. Maria.

Z kolei jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona dla chłopców, w pierwszej połowie 2023 roku tuż za Nikodemem uplasował się Antoni (imię to nadano 2930 razy) i Jan (2848). Top 10 najpopularniejszych imion męskich prezentuje się więc następująco:

 1. Nikodem,
 2. Antoni,
 3. Jan,
 4. Aleksander,
 5. Franciszek,
 6. Leon,
 7. Jakub,
 8. Mikołaj,
 9. Ignacy,
 10. Stanisław.

Warto dodać, że niektórzy rodzice zdecydowali się w tym roku na dosyć oryginalne imiona. Urodziły się między innymi dwie Filomeny i Stephanie, a także dwóch Dajanów i chłopców o imieniu George.

Zobacz też:

Śpisz w ten sposób? Uważaj, bo możesz mieć więcej zmarszczek

Jak uratować przesuszone słońcem włosy? Wystarczy prosty domowy zabieg

Popularne owoce mogą przyspieszyć porost włosów. Umyj, zblenduj i ciesz się bujną grzywą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rodzina | ciąża