Reklama
Reklama

Masz takie usposobienie? Te cechy są wyjątkowo atrakcyjne dla płci przeciwnej

Osobowość introwertyczna jest często błędnie oceniana negatywnie. Stronienie od spotkań w grupie, potrzeba ciszy i spokoju lub sprawianie wrażenia osoby nieobecnej nie są uważane za atut w niebywale zsocjalizowanym świecie. Okazuje się, że prawda jest inna. Szczególnie dotyczy to relacji damsko-męskich.

Na początku warto usystematyzować to, czym jest osobowość introwertyczna. Osoby, które mają taki temperament, przejawiają konkretne cechy. Można je zauważyć już od lat dziecięcych.

Introwertycy mają mocno rozwinięty wewnętrzny świat, a także zagłębiają się w poważne aspekty życia. Analizują zachowanie innych osób i swoje, chcąc zrozumieć to, co dzieje się dookoła. Z reguły najpierw obserwują, a potem działają. Potrafią też wynieść się ponad emocje i podjąć decyzję na bazie wyznawanych wartości. Jednak co sprawia, że są atrakcyjne dla płci przeciwnej?

Introwertycy a teoria niedostępności

W przeciwieństwie do ekstrawertyków będących ciągle "pod telefonem" i organizujących imprezy oraz aktywności, czy nieustannie poszukujących kontaktu z bliskimi i znajomymi, introwertycy nie zawsze są dostępni.

Psychologowie i socjolodzy m.in. Jack Williams Brehm, Martin Seligman, Albert Bandura, Walter Mischel i Julius Kuhl zbadali i zauważyli, że w ludzkim zachowaniu i percepcji działa zasada niedostępności (teoria reaktancji).

Jak działa teoria reaktancji w relacjach damsko-męskich?

Zgodnie z teorią reaktancji ludzie reagują sprzeciwem na odebranie im swobody działania lub korzystania z pewnych możliwości. Opór, czyli chęć zmienienia stanu rzeczy, jest tym silniejszy, im blokada jest bardziej nieoczekiwana, atrakcyjna i niedostępna. 

Z tego względu zainteresowanie kobiety mężczyzną, który sprawia wrażenie tajemniczego, będzie wysokie. Eskalacja pociągu może być jeszcze większa, jeśli mężczyzna jest przystojny, szanowany w towarzystwie i jest dobrze usytuowany finansowo. W kontekście relacji damsko-męskich i introwertyków, można porównać to do "zakazanego owocu".

Introwertycy a efekt aureoli

Efekt aureoli to zjawisko, które sklasyfikował Edward Thorndike. Widząc osobę atrakcyjną, człowiek używa heurystyki mentalnej. Polega to na szybkim kształtowaniu osądów, oceniania innych na podstawie własnej koncepcji społecznej.

Efekt aureoli to zjawisko psychologiczne, które łatwo zauważyć w przypadku postrzegania przez społeczeństwo celebrytów. Błąd oceny doprowadza nieraz do sytuacji, kiedy odbiorcy przykładają dużą wagę do opinii np. na temat zdrowia, geopolityki, czy finansów wypowiadanych przez aktorów, czy influencerów – pomimo tego, że nie mają oni żadnego wykształcenia w tych kierunkach. 

Jak działa efekt aureoli w relacjach damsko-męskich?

Efekt aureoli działa również na korzyść introwertyków. Ze względu na to, że nie dają po sobie poznać od początku, jakie mają poglądy, pozostałe cechy charakteru, zainteresowania i po prostu milczą, kobiety z ich otoczenia przypisują im przymioty, które według nich powinien mieć idealny wybranek. 

Introwertycy to zaangażowani słuchacze

Jedną z najlepszych cech charakteru również w kontekście relacji damsko-męskich u introwertyków, jest umiejętność słuchania. Porównując, ekstrawertycy robią często bardzo dobre pierwsze wrażenie, jednak po czasie ich towarzystwo jest męczące. 

Introwertyczna osobowość stwarza warunki innym osobom dla poczucia akceptacji i bezpieczeństwa. Właśnie ze względu na to, że zawsze zostaną wysłuchane. To niebywale ważne dla kobiet, które cenią umiejętność zrozumienia ich codziennych problemów.

Introwertycy zwracają uwagę na szczegóły i odnajdują podteksty

Introwertycy zyskują na atrakcyjności również w momencie, kiedy przerywają milczenie. Ze względu na to, że zwracają uwagę na szczegóły i odnajdują podteksty, z ich wypowiedzi można wyciągnąć wiele ciekawych rzeczy. 

W połączeniu z umiejętnością słuchania introwertycy są w stanie w dwóch zdaniach zamknąć myśl, którą inni rozwijali by przez kilka minut. Szczegółowość przekłada się też na działanie. W przypadku randki introwertycy mogą wyjątkowo trafnie wybrać miejsce i sposób na spędzanie wspólnego czasu – wykorzystując informacje ze wspólnych rozmów, zaskakując tym samym partnerkę pomysłowością.

Zobacz też:

Elegancki i minimalistyczny strój kąpielowy w stylu Sydney Sweeney. Idealny dla pań po 50-tce

Wyjmij z lodówki i nałóż na twarz. Zaoszczędzisz na wizytach u kosmetyczki

Wygładza i napina skórę lepiej, niż drogie kremy. W PRL-u piły go nasze mamy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: związek