Reklama
Reklama

Łysi mężczyźni częściej odnoszą sukcesy? Zbadali to naukowcy

Łysi mężczyźni często narzekają na brak włosów, a nawet decydują się na zabieg ich przeszczepiania, by znów cieszyć się bujną czupryną. Być może całkiem niepotrzebnie. Okazuje się bowiem, że otoczenie uznaje łysych mężczyzn za bardziej dominujących, skutecznych, a nawet inteligentniejszych. Do takich wniosków doszli naukowcy.

Przyczyny i skutki utraty włosów. Jakie reakcje wzbudzają osoby łyse?

Mężczyźni łysieją w różnym wieku, na skutek czy to starzenia się lub pewnych dziedzicznych skłonności, czy też działania hormonów androgenowych. Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna wypadania włosów u panów, a częstotliwość występowania tej choroby wzrasta wraz z wiekiem. Stopniowa utrata włosów jest spowodowana nadwrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron, czyli aktywną formę testosteronu, męskiego hormonu płciowego. 

Łysienie jest tak powszechne, że naukowcy postanowili zbadać, jak postrzegani są łysi mężczyźni. W roku 2012 Albert E. Mannes — który sam zmagał się z tym problemem — przeprowadził badanie, mające na celu wskazanie, jakie reakcje wywołuje w ludziach widok mężczyzn łysych. Wyniki okazały się zaskakujące.

Łysi mężczyźni są więksi i silniejsi? Wnioski zaskakują

W badaniu przeprowadzonym przez Alberta E. Mannesa wzięło udział 59 osób. Każda z nich dwukrotnie obejrzała zdjęcia tego samego mężczyzny, przy czym na jednym był on pozbawiony włosów, a na drugim mógł pochwalić się bujną czupryną. Wnioski? Łysy mężczyzna wydawał się osobom biorącym udział w badaniu silniejszy, większy i bardziej dominujący, niż na drugim zdjęciu. Ważne było jednak to, czy jest zupełnie łysy, czy zachował jeszcze resztki włosów. Jeśli dopiero miał zakola lub zostało mu na głowie trochę włosów, badani nie przypisywali mu już podobnych cech.

W kolejnym badaniu, które tym razem przeprowadził Ronald Henns z Uniwersytetu w Saarland, wzięło udział już 20 tysięcy osób. Pokazało ono, że łysi mężczyźni są też zwykle postrzegani jako mądrzejsi i starsi.

Brak włosów kluczem do sukcesu? Nie, ale może pomóc

Wielu znanych, pozbawionych włosów na głowie mężczyzn jest postrzeganych jako atrakcyjni i pociągający. Jason Statham, Bruce Willis, Vin Diesel czy Dwayne "The Rock" Johnson mają szerokie grono fanek i fanów. Na pewno samo ogolenie głowy nie wystarczy, by odnieść sukces. Z pewnością jednak jest to pewna oznaka odwagi, aktywności i zdecydowania. Nie każdy przecież decyduje się całkowicie zgolić włosy, kiedy zaczyna łysieć.

Na postrzeganie łysych mężczyzn wpływają jednak w większości stereotypy. Dotąd łysi panowie są uznawani za bardziej wydolnych seksualnie, choć wiemy już, że łysienie ma związek z pochodną testosteronu, DHT, a nie działaniem samego testosteronu. Nie jest więc prawdą, że fakt wypadania włosów można bezpośrednio łączyć z większą sprawnością na tym polu. 

Zobacz też:

Natasza Urbańska nosi taki manicure. Teraz możesz zrobić go samodzielnie w domu

Cichopek na lato wybiera takie buty. Są ultramodne i pasują do każdej stylizacji

Rób to z włosami codziennie przed snem. Szybko ci podziękują

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: włosy | pielęgnacja | uroda