Kupisz za 10 złotych i zadbasz o cerę i włosy. To prawdziwe złoto w butelce
Olejek cedrowy, choć niepozorny, skrywa w sobie niezwykłe właściwości pielęgnacyjne, które zyskują na popularności wśród osób dbających o cerę i włosy. Co więcej, to niedrogi kosmetyk – za około 10 złotych można kupić buteleczkę tego eliksiru, który pomoże nam w naturalnej pielęgnacji. Jakie są jego właściwości i jak go stosować? Może zastąpić wiele droższych kosmetyków.
Dbając o urodę wydajemy wiele pieniędzy na kremy, odżywki i toniki i nie ma w tym nic złego. Jest jednak jeden produkt, który zastąpi wiele z nich lub wspomoże ich działanie. Mowa o olejku cedrowym, cenionym za swoje właściwości pielęgnacyjne i niezwykły zapach. Czym jest i jak go używać?
Olejek cedrowy to naturalny olejek eteryczny, pozyskiwany z drewna drzew iglastych, takich jak cedr atlaski (Cedrus atlantica) czy jałowiec wirginijski (Juniperus virginiana), choć to nie jedyne gatunki cedru używane do jego produkcji. Od wieków znany jest w medycynie naturalnej i kosmetyce ze względu na swoje liczne właściwości. Wyróżnia się charakterystycznym, ciepłym i drzewnym zapachem, który działa relaksująco i uspokajająco. Olejek cedrowy może mieć kolor żółty lub bursztynowy w zależności od drzewa, z jakiego pochodzi.
Czytaj też: Ten olej powinna stosować każda 50-latka. Napina skórę i redukuje zmarszczki
Olejek cedrowy to prawdziwa skarbnica dobroczynnych właściwości, zarówno dla cery, jak i włosów. Oto jego najważniejsze zalety:
- Działanie antyseptyczne i przeciwzapalne: Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym olejek cedrowy świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery problematycznej, skłonnej do wyprysków i zanieczyszczeń. Pomaga w walce z trądzikiem oraz łagodzi stany zapalne skóry.
- Regulacja pracy gruczołów łojowych: Olejek cedrowy pomaga kontrolować nadmierne wydzielanie sebum, co zapobiega przetłuszczaniu się skóry, a jednocześnie nie przesusza jej.
- Wzmocnienie włosów: ten produkt wzmacnia cebulki włosów. Regularne stosowanie zapobiega wypadaniu włosów oraz stymuluje ich wzrost. Pomaga też zwalczać łupież i problemy z nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy.
- Łagodzenie podrażnień skóry: Działa kojąco na skórę, łagodząc różnego rodzaju podrażnienia, swędzenie czy zaczerwienienia. Sprawdzi się przy pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do alergii.
- Poprawa kondycji skóry głowy: Działa oczyszczająco, pomaga odblokować pory skóry głowy, co przyczynia się do lepszego odżywienia cebulek włosów.
Tak liczne właściwości pielęgnacyjne i zdrowotne olejku cedrowego decydują o tym, że jest on składnikiem wielu kosmetyków.
Olejek cedrowy można stosować na kilka sposobów, w zależności od potrzeb skóry. Kilka kropel olejku możesz dodać do swojego codziennego kremu nawilżającego lub ulubionego oleju (np. arganowego czy jojoba) i nakładać na twarz. To świetna metoda na złagodzenie problemów skórnych i poprawę elastyczności skóry. Z olejku cedrowego zrobisz też domowy tonik oczyszczający. Zmieszaj kilka jego kropel z wodą destylowaną, aby stworzyć naturalną miksturę o właściwościach przeciwbakteryjnych. Takim płynem możesz przecierać twarz rano i wieczorem, by zredukować wypryski i odświeżyć cerę. Jeśli dodasz kilka kropel olejku cedrowego do ulubionej maseczki z glinki, wzmocnisz jej działanie. Taka kombinacja pomoże dogłębnie oczyścić pory i złagodzić stany zapalne.
Czytaj też: Nazywają go złotem Maroka. Wygładza zmarszczki jak botoks
Olejek cedrowy to doskonałe rozwiązanie również dla osób dbających o zdrowie włosów. Oto kilka sposobów, jak go stosować:
- Olejek do masażu skóry głowy: Kilka kropel olejku cedrowego dodaj do oleju bazowego (np. kokosowego, migdałowego) i wmasuj w skórę głowy. Taki masaż nie tylko pobudzi cebulki włosów do wzrostu, ale także zrelaksuje i złagodzi problemy z łupieżem;
- Dodatek do szamponu: Dodaj 2-3 krople olejku do porcji szamponu przed myciem włosów, by uzyskać efekt wzmocnienia oraz oczyszczenia skóry głowy;
- Maska do włosów: Olejek cedrowy dodaj do swojej ulubionej maski lub odżywki do włosów. Wzbogaci to ich działanie wzmacniające oraz nawilżające.
Ze względu na silne działanie, przed nałożeniem olejku cedrowego bezpośrednio na skórę warto rozcieńczyć go w oleju bazowym (np. Jojoba czy migdałowym). Osoby z bardzo wrażliwą skórą powinny zrobić próbę uczuleniową, nakładając odrobinę olejku na mały fragment skóry.
Zobacz też:
To imię jest szczególnie lubiane na południu Polski. Ma ciekawe znaczenie
Kontrowersyjny składnik maseczki. Brzydko pachnie, ale świetnie prasuje zmarszczki
Zamiast wrzucać do herbaty, nałóż na twarz. To żelazko na zmarszczki wokół oczu