Każdy miał koleżankę o tym imieniu. Dziś traci na popularności
To imię było wyjątkowo popularne w latach 80.i 90. Wtedy często się zdarzało, że w jednej klasie były dwie lub trzy Magdaleny. Dziś to imię, choć piękne, nie jest już tak popularne. Wyjaśniamy, skąd się wzięło i co oznacza.
Maja, Zosia, Zuzia - te imiona często można usłyszeć na placu zabaw. Nic dziwnego, należą do najpopularniejszych w Polsce. Na drugim biegunie znajduje się powszechne niegdyś imię Magdalena. Od początku tego roku rodzice nadali je zaledwie 252 dziewczynkom.
Imię Magdalena pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza po prostu "kobietę pochodzącą z Magdali". To starożytna miejscowość, która położona była w Galilei na północy Izraela. Stąd właśnie kojarzymy je z Biblii, która rozpropagowała postać Marii Magdaleny, nawróconej jawnogrzesznicy czy też opętanej. Maria Magdalena w tym wypadku oznaczała przydomek kobiety, Marii z Magdali. W Polsce to imię żeńskie pojawiło się w XIII wieku, wraz z rozwojem chrześcijaństwa. W życiu codziennym imię Magdalena skraca się do Magdy lub Madzi, rzadziej do Leny.
Główną cechą charakteru Magdaleny jest chęć niesienia pomocy innym. Dla potrzebujących jest w stanie poświęcić własne szczęście i wygodę. Służy pomocą materialną, ale i dobrą radą, dobrze jest mieć w niej przyjaciółkę. Na zawód Magdalena wybiera sobie często zajęcie związane z pomocą lub służeniem innym: jest dobrą lekarką, pielęgniarką, nauczycielką czy sekretarką, unika eksponowanych stanowisk.
Choć pracowita i praktyczna, Magdalena jest również zmysłowa i namiętna. W miłości dają o sobie znać takie cechy jej charakteru, jak zaborczość i zazdrość. Jeśli zalotnik spełni jej wysokie wymagania, Magdalena odda mu się całkowicie.
Czytaj też: To imię to fenomen. Od dziesięcioleci bije rekordy popularności na porodówkach
Rodzice Magdaleny w datach świętowania mogą przebierać jak w ulęgałkach. Jej imieniny wypadają aż dziewięć razy w ciągu roku: 10 kwietnia, 13 maja, 25 maja, 27 maja, 29 maja, 1 czerwca, 22 lipca, 27 lipca i 13 października. Choć tradycja mówi, aby imieniny świętować w najbliższym terminie wypadającym po urodzinach, najczęściej jednak polskie Magdy świętują 25 maja, kiedy wiosna już w pełni rozkwita.
Zobacz też:
To imię jest szczególnie lubiane na południu Polski. Ma ciekawe znaczenie
Kontrowersyjny składnik maseczki. Brzydko pachnie, ale świetnie prasuje zmarszczki
Zamiast wrzucać do herbaty, nałóż na twarz. To żelazko na zmarszczki wokół oczu