Reklama
Reklama

Jesteś w związku na odległość? Te rady pomogą Ci go utrzymać

Związki na odległość zdarzają się coraz częściej ze względu na internetowe znajomości i możliwości, jakie daje nam technika. Jednak utrzymanie takiej relacji nie jest łatwe i wymaga od nas i naszego partnera dużego zaangażowania. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe, ponieważ wiele par, które dawniej żyły w takiej relacji, dziś może cieszyć się stałym i trwałym związkiem. Sprawdź, czy możliwa jest miłość na odległość i jak ją pielęgnować.

Trudy, jakie niesie za sobą związek na odległość, często są powodem, dla którego takie relacje szybko się kończą, nawet gdy dwie osoby są w sobie mocno zakochane. Tak nietypowa miłość wymaga od nas wiele poświęceń, zaangażowania i pewności co do swoich uczuć, aby doczekać się szczęśliwego zakończenia. Podpowiadamy, jak dbać o związek na odległość, aby przetrwać samotną codzienność.

Czy możliwa jest miłość na odległość?

Dla wielu par związek na odległość potrafi być całkiem satysfakcjonującą relacją, a dla innych jest jedynie chwilowym wyjściem na drodze do zamieszkania razem. Jeszcze inni uważają, że taka relacja na dłuższą metę nie ma szans przetrwać, podkreślając, że żyjąc na co dzień oddzielnie, nie da się zbudować prawdziwej i trwałej relacji partnerskiej.

Często nawet same pary będące w takiej relacji mają różne opinie na ten temat. Niektórym wystarczą codzienne rozmowy telefoniczne oraz kontakt online i wspólne spędzanie kilku dni co jakiś czas. Natomiast dla innych jest to niewystarczające i po jakimś czasie decydują się na wycofanie się z takiej relacji, ponieważ pragną codzienności u boku partnera, co sprawia, że odczuwają pustkę.

Zazwyczaj jednak związek na odległość jest dla zdecydowanej większości par rozwiązaniem tylko tymczasowym na kilka tygodni, miesięcy czy lat, ale nie na całe życie. Ostatecznie planują oni zamieszkać w końcu razem, a relację na odległość traktują jako coś chwilowego, co przeminie i będą mogli się cieszyć wspólną rutyną.

Różnorodność sytuacji oraz podejścia do nich przez same pary sprawia, że ciężko jednoznacznie odpowiedzieć czy związek na odległość ma sens. Jednak jeżeli włożymy w relację wystarczająco dużo pracy i nie zapomnimy o łączącym nas uczuciu, to mamy duże szanse, aby stworzyć stały związek.

W związku na odległość nie brakuje problemów. Jakie przeszkody czekają zakochanych?

Związek na odległość to specyficzna forma relacji. Problemy i trudności wynikające z takiej sytuacji dotykają nie tylko młodych osób, ale również tych dojrzałych. Związane jest to, z tym że partnerzy spędzają większość czasu osobno, pozostając ze sobą jedynie w kontakcie telefonicznym lub internetowym. Równocześnie są dla siebie jednymi z najważniejszych osób w życiu i brak możliwości dzielenia wspólnej codzienności często wywołuje u nich frustrację oraz smutek.

Pomimo trwania we wspólnej, często silnej relacji, te dwie osoby w praktyce wiodą osobne życia. Przez to związek jest obarczony różnymi problemami. Co więcej, pary, które dzieli odległość, borykają się z nieco innymi trudnościami niż te spędzające ze sobą większość czasu.

Największym problemem, na jaki wskazują partnerzy na odległość, jest poczucie pustki. Określają taką relację jako "bycie razem, a jednak osobno". Wiąże się to z tym, że nasz partner nie może na przykład odebrać nas z pracy, zorganizować spontanicznej randki czy po prostu wesprzeć podczas codziennych obowiązków i problemów. Chcąc poczuć tę bliskość, partnerzy muszą odliczać dni w kalendarzu, czekając, aż nadejdzie upragniony moment spotkania.

Dodatkowo imprezy szkolne czy firmowe zwykle również spędza się osobno lub wspólny udział możliwy jest tylko raz na jakiś czas. To samo dotyczy świąt, które nie zawsze partnerom udaje się spędzić razem, ponieważ każdy z nich ma swoją rodzinę na drugim końcu kraju czy nawet świata. Często też ze względu na dużą odległość i pełną swobodę naszej połówki, partnerzy mają również wiele obaw co do wierności i uczciwości drugiej osoby.

Kolejnym problemem wynikającym ze związku na odległość może być tworzenie złudnego poczucia tego, że poznało się dobrze drugą osobę. Spotkania raz na jakiś czas, determinowane mocnymi emocjami i ograniczonym czasem, w żaden sposób nie przygotowują nas do rutyny życia codziennego. Co więcej, nie możemy sprawdzić, jak nasz partner reaguje na różnego rodzaju stresujące lub problematyczne sytuacje. W przyszłości może to negatywnie oddziaływać na naszą relację, gdy już zamieszkamy razem i okaże się, że idealizowaliśmy naszego partnera, a w rzeczywistości ma on wiele wad, o których nie wiedzieliśmy. Pary żyjący w wieloletnich związkach na odległość nierzadko przeżywają rozczarowanie, spędzając ze sobą później więcej czasu.

Porady dotyczące związku na odległość

Jednak związek na odległość to nie tylko problemy, ale i piękne momenty, gdy widzimy ukochaną osobę pierwszy raz od dłuższego czasu i gdy spędzamy wspólnie dni. Oczywiście, aby taka relacja mogła się udać, musimy włożyć w nią zdecydowanie więcej wysiłku i pracy niż w zwykłym związku. Oto kilka rad, które mogą ułatwić życie w takiej relacji:

  • Rozmowa to podstawa - związek na odległość opiera się w głównej mierze na rozmowach i komunikacji. Korzystajmy z wszystkich dobroci, jakie niesie za sobą obecnie technologia i opowiadajmy naszej drugiej połówce o ważnych dla nas wydarzeniach, ale i codziennych mniej istotnych szczegółach, dzieląc się swoimi emocjami i przeżyciami. Równocześnie pamiętajmy, aby pytać i być zainteresowanym również przebiegiem dnia drugiej osoby, aby czuła się ona wysłuchana.
  • Zadbajcie o częste spotkania - najprostszą metodą na przetrwanie związku na odległość jest regularne widywanie się. Odwiedzajcie się, jak najczęściej możecie i planujcie wizyty z wyprzedzeniem, abyście mieli do czego odliczać i rozpalać w sobie ekscytację związaną z waszym spotkaniem. Dodatkowo zarezerwujcie ten czas tylko dla siebie, aby te kilka godzin spędzić z ukochaną osobą, bez rozpraszania się codziennymi sprawami.
  • Poznajcie swoje plany - często zdarza się, że druga połówka nie odpisuje, a my odchodzimy od zmysłów, zastanawiając się, co się stało. Będąc w związku na odległość, problemów w komunikacji nie da się uniknąć, dlatego najlepiej je zminimalizować. Pomoże w tym poznanie rutyny naszego partnera, co robi o której godzinie, a także zapoznanie się z jego planami, aby na przykład nie dzwonić do niego w czasie pracy lub zajęć. O wiele milej będzie przeczytać mu również wiadomość, która nawiąże do tego, co robił, pytając jak poszła dana czynność i czy udało mu zrobić to, co nasz partner miał zaplanowane.
  • Bądźcie ze sobą szczerzy - w związku na odległość lojalność, szczerość i zaufanie są podwójnie ważne. Kłamstwa mogą bardzo szybko zburzyć taką relację, ponieważ tak jak wspominaliśmy, wiele partnerów ma obawy co do tego, co robi ich druga połówka, oddalona często o tysiące kilometrów. Wobec tego zaufanie jest tu podstawą, ale nie zapominajmy, że bardzo łatwo można je zniszczyć i nie warto oszukiwać naszego partnera.
  • Unikajcie gierek - związek na odległość nie jest odporny na gierki. Jeżeli partner nie odpisał, a my rewanżujemy się długim milczeniem, możemy zaryzykować o wiele więcej niż w normalnej relacji. O wiele trudniej godzić się na odległość niż na żywo, gdzie często wystarczy jedno przytulenie czy gest, aby zażegnać konflikt.
  • Polecajcie sobie książki, filmy i seriale - dzięki temu możecie razem coś współdzielić i robić te same rzeczy. W dodatku technologia pozwala nawet na wspólne gotowanie, oglądanie filmu czy gry online. Dzięki temu zbliżycie się do siebie.
  • Nie zapominaj o celu - podczas trudów jakie niesie ze sobą związek na odległość, cenne może być regularne przypominanie sobie o celu. Oczywiście, rozłąka jest trudna i bolesna, ale gdy przypomnimy sobie, że za jakiś czas zamieszkamy razem lub chociaż wyjedziemy na wspólne wakacje, o wiele łatwiej będzie nam przeżywać samotną codzienność.
  • Pamiętaj o pozostałych aspektach życia - nie skupiaj całej swojej energii na odliczaniu do dnia, gdy znów się zobaczycie. Staraj się spędzać czas ze swoją rodziną i przyjaciółmi. Warto też znaleźć pasję i wciąż dbać o swój rozwój. Wtedy nie zatracimy swojej osobowości, a i będziemy mieli o czym opowiadać swojej drugiej połówce, dzięki czemu to wyczekiwanie na spotkanie nie będzie tak trudne i pozbawione codziennej radości.

Zobacz też:

W PRL-u używała go każda kobieta. Sekret gładkiej skóry za mniej niż 5 złotych

To imię pochodzi ze Skandynawii i kiedyś było bardzo popularne. Dziś powoli zanika

Nie tylko do ciasta. Rozgnieć widelcem i nałóż na twarz, a cera ci podziękuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: związek