Reklama
Reklama

Jak zagęścić włosy? Te domowe sposoby sprawią, że będą mocne i zdrowe jak nigdy wcześniej!

Gęste i mocne włosy to marzenie wielu osób. Jednak, aby uzyskać taki efekt, musimy o nie odpowiednio zadbać, stosując zabiegi pielęgnacyjne, które pomogą nam wzmocnić i pobudzić cebulki włosów. Wbrew pozorom nie musimy kupować drogich kosmetyków, aby wykonać tego typu zabiegi w domu. Sprawdź, jak zagęścić włosy dzięki najlepszym domowym sposobom.

Cienkie i rzadkie włosy to częsty problem wielu kobiet, ale i mężczyzn. Ich nadmierne wypadanie potrafi sprawić, że z gęstych i pięknych włosów niewiele pozostaje. Jednak na szczęście istnieje wiele domowych metod, które pomogą nam zagęścić włosy w szybki, łatwy i tani sposób.

Czemu włosy wypadają i stają się rzadsze?

Zdrowy człowiek powinien dziennie tracić nie więcej niż 100-150 włosów. Jest to całkowicie naturalny proces, wiążący się z cyklem życia każdego włosa. Jednak na skutek różnych czynników, może wypadać ich zdecydowanie więcej, co stopniowo prowadzi do przerzedzenia naszej fryzury.

Oto kilka najczęstszych przyczyn utraty znacznej ilości włosów: 

  • zaburzenia hormonalne,
  • silne emocje lub przewlekły stres,
  • stosowanie kosmetyków niedopasowanych do rodzaju włosów,
  • niedobory witamin i minerałów,
  • drastyczny spadek wagi,
  • przyjmowanie niektórych leków np. immunosupresyjnych, antydepresyjnych, przeciwzakrzepowych,
  • częste zabiegi fryzjerskie,
  • długotrwała antybiotykoterapia.

Oprócz tego intensywne wypadanie włosów może mieć również charakter sezonowy, ponieważ często u wielu osób nadmierna utrata kosmyków jest zauważalna wczesną wiosną i jesienią. Włosy mogą przerzedzać się na czubku głowy, po bokach lub z tyłu. Jednak bardzo ważne jest odpowiednie zdiagnozowanie problemu i zasięgnięcie fachowej porady, gdy tylko pojawi się u nas tego typu problem. Znalezienie przyczyny to już połowa sukcesu w walce o piękne, gęste włosy.

Wybierz dedykowany szampon i odżywkę

Z racji tego, że są różne rodzaje włosów, to potrzebują one również odrębnych kosmetyków, które całkowicie będą odpowiadały ich potrzebom.

Na przykład posiadaczki niezbyt gęstych kosmetyków powinny sięgać po produkty zwiększające objętość. Pamiętajmy o tym, że dobry szampon nie tylko powinien skutecznie oczyszczać skórę głowy, ale i musi on zadbać o kondycję naszych kosmyków. Z tego powodu warto zwracać uwagę, czy ma on w składzie pantenol oraz ekstrakty roślinne między innymi te ze skrzypu, pokrzywy, czy kofeiny. Wpływają one na pobudzenie cebulek oraz stymulują wzrost nowych włosów.

Co więcej, cienkie włosy lubią się z proteinami, które pokrywają je filmem oraz optycznie pogrubiają. Wybierając odżywkę, szukajmy takiej, która zawiera wspomniane proteiny, ale równocześnie ma nieobciążającą formułę. Warto również rozważyć stosowanie odżywki w formie sprayu lub pianki, co pomoże nam unieść włosy u nasady i sprawi, że będą wyglądały na gęstsze.

Dobierając szampon i odżywkę, musimy mieć także świadomość jaką porowatość mają nasze kosmyki. Jest to zagadnienie, które dotyczy stopnia odchylenia łusek. Wobec tego włosy mogą być:

  • niskoporowate,
  • średnioporowate,
  • wysokoporotwate.

Od tego zależy jaki rodzaj kosmetyków będzie dedykowany naszym włosom. Dodatkowo zwróćmy uwagę niezależnie od typu naszych kosmyków, aby wybierane szampony i odżywki nie miały w składzie takich chemicznych substancji, jak: SLS/SLES - Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate. Ich niekorzystne działanie powoduje podrażnienie skóry, jej zaczerwienienie, świąd oraz łupież.

Olejowanie to sposób na gęste włosy

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zagęszczenie włosów, jest ich olejowanie. To jeden z najsilniej regenerujących zabiegów, który z łatwością możemy wykonać w domu. Olejowanie nabłyszcza i odżywia przerzedzone włosy. Pierwsze efekty widoczne są już po 3-4 tygodniach regularnego przeprowadzania zabiegu, który powinniśmy wykonywać dwa razy w tygodniu.  

W tym celu wystarczy na mokre lub suche włosy (w zależności od upodobań) nałożyć olej do włosów dopasowany do ich porowatości. Następnie musimy owinąć głowę folią lub założyć czepek, najlepiej na całą noc. Rano nakładamy ulubioną maskę lub odżywkę i myjemy włosy.

Ważny jest także dobór odpowiednich olejków, które będą odpowiadały potrzebom naszych kosmyków. Dla wypadających włosów najlepszym wyborem będzie olejek rycynowy, konopny lub arganowy.

Wzmocnij włosy od środka

Próbując poradzić sobie z problemem cienkich i wypadających włosów, nie zapominajmy o podstawach takich jak zdrowa dieta, która zadba o nasze włosy od wewnątrz.

To jak się odżywiamy, ma ogromny wpływ na stan naszych włosów. Jeżeli chcemy, by były zdrowe i lśniące to zadbajmy o to, by w naszych posiłkach nie brakowało witaminy A i E, cynku, krzemu, witamin z grupy B, żelaza i siarki.

Mimo wszystko dieta bogata w warzywa, owoce, czy strączki może nie pokrywać w pełni naszego zapotrzebowania na niektóre witaminy i minerały. W takim przypadku warto stosować suplementy, zawierające składniki niezbędne do wzrostu włosów, takie jak biotyna czy cynk. Ważne jest również suplementowanie witaminy D, która pobudza mieszki włosowe do pracy.

Tanie, domowe wcierki na zagęszczenie włosów

Na poprawę stanu naszych włosów świetnie wpłynie również regularne stosowanie wcierek. Nie tylko dostarczą one składników odżywczych, ale i dodatkowo wsparte peelingiem lub masażem, przyspieszą produkcję włosów. Oto najlepsze przepisy na domowe wcierki na zagęszczenie włosów:

  • Wcierka kawowa

Wcierka z kawy dzięki zawartej w niej kofeinie, poprawia ukrwienie, więc wzmacnia cebulki, odpowiadając za odżywienie skóry głowy i pobudzając do wzrostu włosy. Chcąc ją przygotować, wystarczy mocną, zaparzoną, a następnie odsączoną z fusów kawę wetrzeć w skórę głowy. Wcierkę pozostawiamy na włosach na około pół godziny, a następnie ją spłukujemy. Zabieg powinniśmy powtarzać co 3 dni.

  • Wcierka z mięty pieprzowej, pokrzywy, skrzypu polnego, szałwii i łopianu

Do przygotowania takiej bomby ziołowej będziemy potrzebowali po łyżeczce każdego z wymienionych powyżej ziół. Zalewamy je wrzątkiem. W tym czasie w osobnej szklance parzymy kawę z trzech łyżeczek. Osobno kroimy cebulę i dodajemy do niej dwie łyżeczki wody, czekając aż puści sok. W momencie, gdy wszystkie elementy będą schłodzone, możemy przecedzić te trzy mikstury i połączyć je ze sobą. Tego typu wcierkę stosujemy raz w tygodniu, trzymając ją na skórze głowy przez maksymalnie 2 godziny.

  • Wcierka z ziaren kozieradki

Jest to równie tani sposób, ponieważ ziarna kozieradki możemy dostać w sklepach już za około 10 zł. Chcąc przygotować wcierkę, musimy 1 łyżkę ziaren zalać 3/4 szklanki wrzątku i odstawić na 15 minut. Po upływie tego czasu odcedzamy wywar, studzimy go i przelewamy do butelki z aplikatorem. Co drugi dzień wcieramy specyfik w skalp i pozostawiamy na 3 godziny.

Domowe maseczki na gęste włosy

Nasze włosy możemy zagęścić, stosując również domowe maseczki, które je odpowiednio odżywią. Są to naturalne sposoby, z których chętnie korzystały już dawniej nasze babcie oraz prababcie.

Jedną z takich propozycji jest domowa maseczka z drożdży i kwaśnego mleka. Chcąc ją przygotować, powinniśmy wymieszać szklankę ciepłego mleka z łyżeczką drożdży oraz łyżką miodu. Kiedy mieszanka przestygnie, możemy rozprowadzić ją na naszych włosach. Efekt wzmocni założenie czepka. Po godzinie spłukujemy maseczkę i myjemy włosy.  

Równie świetnym sposobem na to, jak zagęścić włosy w domu, będzie maseczka z olejem rycynowym. Wystarczy zmieszać go w proporcji 1:1 z innym olejem lub dodać kilka kropel oleju rycynowego do zwykłej, kupnej maseczki i nałożyć na włosy.

Domowe maseczki powinno się stosować mniej więcej co trzecie mycie włosów. Warto poświęcić na tę czynność minimum pół godziny, aby przygotowane preparaty miały szansę zadziałać.  

Masaż głowy na porost włosów

Innym często polecanym sposobem, który pobudza włosy do wzrostu, są regularne masaże skalpu. Jednak, aby zobaczyć ich efekty, musimy robić to systematycznie przez dłuższy okres. Podpowiadamy, jak krok po kroku wykonać tego typu zabieg:

  1. Masaż skóry głowy zawsze zaczynamy od czoła, stopniowo przesuwając dłonie w kierunku karku.
  2. Delikatnie uciskamy głowę opuszkami palców, przesuwając je kolistymi ruchami, ale nie odrywając ich od powierzchni skalpu. Ważne, aby nacisk nie był zbyt mocny i nie wywoływał bólu.
  3. Następnie masujemy głowę całą dłonią dużymi kulistymi ruchami, dzięki czemu pobudzimy skalp.
  4. Masaż należy zakończyć delikatnym głaskaniem głowy.

Masaż skalpu można wykonać także szczotką z naturalnym włosiem. Możemy także ułatwić sobie to, wybierając specjalny masażer do skóry głowy w postaci małej okrągłej, silikonowej szczoteczki lub tak zwanych grabków albo robiąc to za pomocą metalowego pajączka.

Peeling skóry głowy na szybszy porost włosów

Masaż skóry głowy warto wesprzeć raz w tygodniu peelingiem. Tego typu zabieg doskonale usuwa obumarły naskórek, poprawia krążenie, a co za tym idzie, pobudza włosy do wzrostu.

Najprostszy domowy peeling do skóry głowy możemy wykonać, mieszając sól z szamponem. Następnie zwilżamy włosy ciepłą wodą i nakładamy peeling. Wykonujemy delikatny masaż, po czym spłukujemy mieszankę. Na koniec dokładnie myjemy włosy.

Jeżeli jednak mamy wrażliwą skórę głowy, warto postawić na łagodniejszy peeling. W tym przypadku świetnie sprawdzi się mieszanka stworzona z płatków owsianych. W celu wykonania takiego domowego peelingu musimy przygotować 2 łyżki zmielonych płatków owsianych, 2 łyżki odzywki oraz kilka kropel oleju np. arganowego. Mieszamy wszystkie składniki ze sobą i nakładamy na skórę głowy, a po delikatnym masażu, zmywamy.

Zabiegi na zagęszczenie włosów

W przypadku, gdy nasz problem jest poważniejszy, nie zawsze same domowe sposoby mogą wystarczyć. Na szczęście, nadmierne wypadanie włosów można zahamować również dzięki specjalistycznym zabiegom. W tym celu najczęściej wykonuje się:

  • mezoterapię igłową skóry głowy - polega ona na wstrzyknięciu w skórę skoncentrowanego preparatu, który zagęszcza włosy i wzmacnia cebulki.
  • przeszczep włosów - zalecany jest on szczególnie osobom z łysieniem androgenowym. Polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych i przeszczepieniu w miejsce łysienia.
  • osocze bogatopłytkowe - to zabieg polegający na nakłuwaniu skóry głowy i wprowadzeniu osocza. Przed rozpoczęciem smaruje się skórę kremem znieczulającym. Efekty widoczne są już po pierwszym razie, ale dla ich utrzymania zaleca się wykonać serię 4-6 zabiegów.

Zobacz też:

Odmierz kilka kropel i wsmaruj w skórę głowy. Baby hair będą rosły, jak szalone

Kozaki, które wyszczuplają i wydłużają nogi. Ten kolor, to hit

Wyciśnij i nałóż na twarz. Skóra będzie rozświetlona i napięta, a zmarszczki spłycone

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: włosy