Reklama
Reklama

Jak szybko rosną włosy? Czy można przyspieszyć ten proces?

Wiele kobiet marzy o długich, pięknych i zdrowych włosach. Jednak osiągnięcie takiego efektu wymaga nie tylko odpowiedniej pielęgnacji i suplementacji, ale także cierpliwości. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą nam przyspieszyć wzrost włosów. Sprawdź, jak szybko rosną włosy i co zrobić, aby rosły jeszcze szybciej.

Uzyskanie efektu długich i lśniących włosów wymaga od nas zadbania o nie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Z pomocą przychodzą nam różne metody, które pozwolą rosnąć im o wiele szybciej. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na porost włosów.

Czym jest sam włos?

Włos to nitkowane, zrogowaciałe twory naszego naskórka. Są one w 80 procentach złożone z protein, a w ich skład wchodzi również woda, pigmenty, minerały oraz lipidy. Proteiny mają tworzyć we włosach keratynę, którą produkują wyspecjalizowane komórki znajdujące się w naskórku, określane mianem keranocytów.

Najważniejszym aminokwasem wchodzącym w skład keratyny jest cysteina, zawierająca w swojej budowie grupę tiolową, dzięki której możliwe jest tworzenie mostków siarczkowych. Ich ilość i ułożenie ma wpływ na kształt włosa i nadaje mu formę loków, fal lub prostych włosów.  

Jak szybko rosną włosy?

Włosy zazwyczaj  rosną około 1-1,5 cm w skali miesiąca. W pełni odżywione włosy mogą przyrastać nawet 2 cm miesięcznie.

Najszybciej kosmyki rosną w okresie dzieciństwa, bo wtedy jest to tempo 0,41 mm dziennie. Natomiast u dorosłych zmniejsza się ono do 0,35 mm dziennie. Na wzrost włosów wpływa jednak wiele różnych czynników zewnętrznych oraz indywidualne predyspozycje genetyczne.

Wiedząc, jak szybko rosną włosy, warto również mieć świadomość, jak wiele włosów tracimy każdego dnia. Normą jest utrata 50-100 włosów dziennie.

Jak rośnie włos? Fazy wzrostu włosa

Osoby chcące zapuścić długie, zdrowe i mocne włosy włosy muszą mieć także wiedzę na temat tego, jak w ogóle rośnie włos i ile faz rozwojowych włosów wyróżniamy. Oto one:

  • faza wzrostu włosa (anagen) - trwa 3-6 lat i w tym okresie pojawia się i rozwija nowy naskórek,
  • faza przejściowa (katagen) - to moment, gdy połączenie między trzonem a macierzą mieszka włosowego zostaje zerwane, naskórek obumiera i wkrótce jest zastępowany przez nowy. Ta faza trwa 2-3 tygodnie,
  • faza spoczynku (telogen) - to ostatni cykl wzrostu włosa, gdy stary naskórek zostaje zastąpiony przez nowy. Ta faza trwa kilka miesięcy.

Tempo wzrostu włosów a dieta

To, co jemy, ma ogromny wpływ na kondycję naszych włosów. W tym przypadku bardzo ważna jest odpowiednia ilość żelaza w naszym organizmie. Według badań dorośli mężczyźni powinni otrzymywać 8 mg żelaza dziennie, a kobiety 18 mg żelaza. Zalecana ilość jest wyższa dla kobiet ze względu na utratę żelaza we krwi podczas menstruacji.

Żelazo można przede wszystkim znaleźć w roślinach strączkowych, mięsie, suszonych owocach oraz produktach mlecznych. Co więcej, na tempo wzrostu włosów wpływa także ilość witamin z grupy B, których możemy sobie dostarczyć, spożywając łososia, jajka, nabiał, orzechy, owies czy kakao.

Oprócz tego w naszym codziennym jadłospisie nie może zabraknąć białka, które zapewni niezbędne do budowy włosów aminokwasy, szczególnie siarkowe. Te zawarte są w mięsie, jajach, orzechach i nasionach strączków. Istotne są także również zdrowe tłuszcze, czyli te roślinne. Występują one w olejach, nasionach, pestkach, oraz awokado i zapewniają także antyoksydanty. 

Dodatkowo nie możemy zapominać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody, która jest podstawą dla wszystkich reakcji biochemicznych w organizmie.

Co może zatrzymać wzrost włosów?

Chcąc zapuścić długie i zdrowe włosy, musimy mieć także świadomość tego, jakie czynniki mogą zatrzymać ich wzrost. Przyczyną wolnego przyrostu kosmyków może być między innymi:

  • uboga, monoskładnikowa dieta
  • stosowanie diety redukcyjnej, która nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów,
  • choroby np. łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • nieodpowiednia ilość snu,
  • chroniczny stres,
  • przemęczenie,
  • palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu,
  • stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych o niekorzystnym składzie.

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Najlepsze sposoby na porost włosów

Świadoma pielęgnacja włosów może sprawić, że będą one rosły szybciej i staną się o wiele gęstsze. Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie takich efektów. Niektóre z nich to domowe metody, a inne wymagają konsultacji ze specjalistami.

Oto najlepsze sposoby na porost włosów:

  • Wcierki

Wcierki na porost włosów świetnie wspomagają naturalny wzrost kosmyków. Zamiennie można stosować także odżywcze ampułki. Preparat wmasowuje się w skórę głowy przez kilka minut, około 3-4 razy w tygodniu.

Dzięki takiemu procesowi działa nie tylko wcierka, ale i sam masaż głowy, który sprawia, że pobudzamy krążenie, odżywiamy oraz dotleniamy cebulki włosowe. Pierwsze efekty w postaci tak zwanych baby hair, możemy zaobserwować już nawet po 2-3 tygodniach. Najlepiej wybierać wcierki zawierające skrzyp, pokrzywę lub bursztyn.

  • Tabletki na porost włosów

Warto również przemyśleć stosowanie tabletek, które zawierają biotynę, drożdże piwne i krzemionkę. Jest to istotne, ponieważ biotyna zawiera siarkę, czyli pierwiastek wchodzący w skład keratyny - białka budulcowego włosa. Wiąże się to z tym, że zwiększona podaż biotyny przyczynia się do odbudowy struktury włosa i stymuluje jego wzrost. Natomiast drożdże zawierają duże ilości witamin z grupy B, a krzemionka zapewnia krzem, który sprawia, że włosy rosną grubsze i bardziej wytrzymałe na czynniki zewnętrzne.

Dodatkowo tabletki na porost włosów dostępne w aptekach zawierają komplet witamin niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów. Często zawarte są w nich także ekstrakty ze skrzypu, pokrzywy lub bambusa.

  • Peeling skóry głowy

Innym, dobrym sposobem na porost włosów jest peeling skóry głowy, który nie tylko stymuluje kosmyki do wzrostu, ale zapobiega ich nadmiernej utracie. Co więcej, pozwala on usunąć martwy naskórek, pobudzić krążenie krwi i sprawia, że cebulki są wzmocnione.

Zaletą tego rozwiązania jest także to, że nie musimy kupować żadnych kosmetyków, aby to zrobić. Wystarczą nam produkty, które mamy zazwyczaj w domu, czyli np. kawa, soda oczyszczona czy cukier. Peeling skóry głowy najlepiej wykonywać raz w tygodniu, tuż przed umyciem włosów.  

  • Mezoterapia igłowa skóry głowy

To sposób, który wymaga interwencji specjalistów. Zabieg ten cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością, a polega on na nakłuwaniu skóry głowy igłą, która zawiera odżywczy koktajl dla włosów. Tego typu preparat może zawierać witaminy i substancje pobudzające wzrost lub być przygotowany z osocza pobranego od pacjenta.

Dzięki niemu zaktywowane zostają mieszki włosowe i pobudzony jest proces odbudowy struktury włosa. Na efekt czeka się około 3 miesiące, jednak, aby uzyskać pełne rezultaty, trzeba przeprowadzić co najmniej 5 zabiegów.  

  • Olejowanie włosów

Jest to kolejny sposób, który możemy zastosować w warunkach domowych. W tym celu powinniśmy sięgnąć po np. olej ze słodkich migdałów, który odżywia cebulki, olej z czarnuszki, pobudzający wzrost, olej jojoba, który reguluje wydzielanie sebum lub olej lniany, przyspieszający wzrost włosów i wzmacniający cebulki.

Najlepiej, aby wybrany olejek pozostawić na włosach na około godzinę. Wzmocnienie jego działania na cebulki uzyskamy, stosując ciepły kompres na włosach lub owijając głowę ręcznikiem po nałożeniu foliowego czepka.

Zobacz też:

Takie imię nosi córka Zofii Zborowskiej. W Polsce jest mało popularne

Ile dni przed farbowaniem należy umyć włosy? Fryzjerka obala popularny mit

Te jeansowe szorty mają idealną długość i fason. Podobne kupisz w wielu sieciówkach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: włosy