Reklama
Reklama

Iście królewskie imiona dla dzieci. Nosiła je francuska monarchini. Jest pełne klasy i szyku

Wybierając idealne imię dla dziecka, przyszli rodzice kierują się wieloma aspektami, w tym między innymi brzmieniem, znaczeniem czy korzeniami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wybór imion, które uznawane są za królewskie i kojarzą się z potęgą i prestiżem. Przedstawiamy najpopularniejsze imiona królewskie.

Szukając pomysłu na imię dla swojej pociechy, rodzice często sięgają po tradycyjne propozycje, które są już ugruntowane w kulturze i mają wyjątkowe korzenie. Często są to imiona uważane za królewskie lub takie, które po prostu wśród monarchów zyskiwały niegdyś dużą sławę. Oto nasze propozycje.

Królewskie imiona - czy są jeszcze modne?

Przyszli rodzice często zmagają się z problemem i trudnym wyborem, jakim jest nadanie imienia córce lub synowi. Jest to przecież niezwykle ważne zadanie, ponieważ nasza pociecha będzie je nosić przez całe życie, a wybór jest ogromny.

W ostatnich latach do łask wracają imiona, które niegdyś nadawano w rodzinach królewskich, więc mogą być one dobrą inspiracją dla przyszłych rodziców. Są to imiona, które na pewno cechuje oryginalność i piękne brzmienie oraz niejednokrotnie wyjątkowe znaczenie.

Królewskie imiona dla dziewczynek. Co oznaczają?

Wśród królewskich imion nie brakuje propozycji dla par, którym urodzi się dziewczynka. Są to imiona piękne i unikatowe, niejednokrotnie o głębszym znaczeniu. Do imion przypisano również cechy charakteru, które często według znawców pojawiają się u ich właścicielek. Oto najlepsze, królewskie propozycje:

 • Antonina — to imię znane w Polsce od wieków, które ostatnio zyskuje na popularności, a w 2022 nadano je 3133 dziewczynkom, dzięki czemu uplasowało się na 14. miejscu. Jest to oczywiście żeński odpowiednik imienia Antoni. Pojawiało się one często wśród członków rodzin królewskich. Jedną z najpopularniejszych właścicielek tego imienia w swoim tytule, była francuska królowa Maria Antonina, żona Ludwika XVI.
 • Marta — jest to imię pochodzenia semickiego, które wywodzi się z aramejskiego rzeczownika mar, mar(a) tha, marta, oznaczającego "pani domu, gospodyni, pani". Kobiety noszące to imię są niezależne i nastawione na sukces. Cechuje je także duża lojalność wobec rodziny i przyjaciół, dla których równocześnie są bardzo ciepłe i troskliwe.
 • Elżbieta — to także imię królewskie, które kojarzy się nieodłącznie z Królową Anglii — Elżbietą II. Jest to imię, które wywodzi z języka hebrajskiego i oznacza: „Bóg mą przysięgą".
 • Patrycja — to imię pochodzenia łacińskiego i jest ono żeńskim odpowiednikiem męskich imion Patrycjusz, Patrycy, Patryk. Oznacza ono "szlachetnie urodzona, patrycjuszowska". Mówi się, że kobiety o tym imieniu są niezwykle rodzinne i chętnie angażują się w działalność społeczną lub charytatywną.
 • Diana — to imię także kojarzące się bezpośrednio z brytyjską rodziną królewską. Pochodzi ono z łaciny i oznacza ono "boska", "podobna do bogini". Według mitów Diana była również rzymską boginią księżyca, polowań, lasów lub płodności i często utożsamiano ją z grecką boginią Artemidą.
 • Jadwiga — jest to imię pochodzenia starogermańskiego, oznacza: "walka", "wojna". Większości osób na pewno to imię kojarzyć się będzie z Jadwigą Andegaweńską, która w 1384 została koronowana na króla Polski i jako jedyny polski monarcha została wyniesiona na ołtarze.
 • Katarzyna — to imię wywodzi się od greckiego słowa „katharos", oznaczającego "czysty", "bez skazy". W historii jedną z najpopularniejszych kobiet o tym imieniu jest pierwsza żona Henryka VIII — Katarzyna Aragońska, o której mówi się głównie w kontekście jej tragicznej miłości do króla.
 • Anita — jest to imię, które powstało z hiszpańskiej zdrobniałej formy imienia Anna. Niektórzy twierdzą również, że Anita jest skróconą formą Juanity, czyli hiszpańskiego odpowiednika Joanny. Inni zaś wysnuwają tezę, że imię Anita jest krótką formą imienia Anahity, czyli bogini wody, płodności i porządku społecznego.

Czytaj również: To imię dla dziewczynki w 2022 nadano tylko 4 razy. Nagle przestało podobać się rodzicom?

Królewskie imię dla chłopca - które wybrać?

Wybierając królewskie imię dla chłopca, mamy sporo propozycji do przemyślenia. Wiele z tych imion do dziś jest niezwykle popularnych i nie tracą na sławie pomimo upływu lat. Przedstawiamy propozycje królewskich imion chłopięcych:

 • Oskar — to imię pochodzenia germańskiego oznaczające "bożą włócznię" czy "włócznię boga" lub iryjskiego, gdzie oznaczało "przyjaciela jeleni". Jest to imię, które najczęściej nosili królowie Szwecji.
 • Samuel — jest to imię pochodzenia biblijnego, które z hebrajskiego oznacza "uproszony od Boga", "wyproszony od Boga". W Polsce w XVII wieku imię Samuel należało do najpopularniejszych imion szlacheckich. Przyjmuje się, że mężczyźni o tym imieniu są ciekawi świata i bardzo lubiani.

Zobacz także: Te imiona dla chłopców są "zakazane". Jeśli je nadasz, możesz podpaść w Kościele

 • Franciszek — to imię wywodzące się z włoskiego określenia francesco oznaczające "Francuza, Francuzika", podobno tym określeniem nazwał swojego syna Jana, kupiec Piotr Bernardone, kiedy wrócił z Francji. Później zaczęto coraz częściej nazywać chłopca tym określeniem i pod takim imieniem znany jest powszechnie, jako Franciszek z Asyżu. To imię często wybierano także wśród rodzin królewskich i carskich tak, jak np. u Habsburgów.
 • Edward — imię pochodzenia angielskiego, które oznacza "pomyślność, dobrobyt, szczęście" oraz "strażnik, obrońca". Imię Edward uważane jest za imię króli angielskich, którym często nadawano je przy chrzcie.
 • Henryk — imię wywodzące się z kultury germańskiej, oznaczające: "pan domu", "władca ojczyzny". To imię często nadawano członkom rodziny królewskiej. Nosił je na przykład Henryk Tudor czy Henryk Walezy.

Zobacz też:

Głębokie nawilżenie bez suchych skórek. Oto działanie domowego peelingu z cytrusa

Walczysz z cellulitem, rozstępami lub zmarszczkami? Szukaj kremów i olejków z tym składnikiem

Paznokcie nareszcie przestaną się łamać i rozdwajać. Wystarczy domowa kuracja z dwóch tanich składników

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parenting | rodzina | ciąża