Farbujesz włosy w domu? Pamiętaj o tym, by uniknąć zniszczonych końcówek i "efektu siana"
Wiele osób decyduje się na farbowanie włosów w domu — jest to zdecydowanie tańsze, a efekt bardzo często jest zadowalający. Jednak, aby jeszcze lepiej zadbać o pasma farbowane w domowym zaciszu, warto pamiętać o kilku zasadach. Dzięki temu włosy będą lepiej przygotowane i tym samym unikniemy „efektu siana", który może pojawić się po rozjaśnianiu lub farbowaniu.
Farbowanie lub rozjaśnianie włosów w domu, pozwala na szybką i zdecydowanie tańszą zmianę fryzury. Przy doborze odpowiednich produktów oraz prawidłowym przygotowaniu włosów, można osiągać piękny efekt. Jednak, aby tak się stało, nie można zapomnieć o kondycji kosmyków przed zabiegiem.
Masz podniszczone włosy po innych zabiegach? W takim przypadku warto zaczekać kilka tygodni i spróbować polepszyć ich kondycję, za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków. Częstym problemem są przesuszone włosy, w takim przypadku warto sięgnąć po odżywki czy też oleje, które umożliwią ich nawilżenie. Najlepiej dostosowywać produkty do rodzaju włosów tzn. wysokoporowatych, średnioporowatych lub niskoporowatych. Nie wiesz, jaki rodzaj masz? Pomocny będzie test szklanki (nie jest on zawsze jednoznaczny, ale większości przypadków powinien pomóc). Szklankę napełnij wodą i zanurz w niej włos, jeśli opadnie na dno, to masz włosy wysokoporowate, jeśli się zanurzy to średnioporowate, a jeśli będzie pływać na powierzchni, to włosy są niskoporowate.
Uniwersalnym rozwiązaniem jest olejowanie włosów, aby zapewnić im dobre nawilżenie i wygładzenie. Sprawdzą się do tego oleje z m.in. z pestek winogron, rycynowy bądź awokado. Stosując taką pielęgnację na kilka tygodni przed farbowaniem, można uniknąć „efektu siana".
Sprawdź także: Subtelne i ultramodne. Prośby o paznokcie w tym kolorze podbijają salony kosmetyczne
W wielu przypadkach przed zafarbowaniem włosów należy wykonać dekoloryzację, pamiętajmy, że farba inaczej będzie wyglądać na naturalnych, a inaczej na wcześniej farbowanych włosach, tym samym na odroście może wpadać w nieco inne tony, dlatego też, szczególnie w przypadku jaśniejszych włosów, które wcześniej były farbowane na ciemniejszy lepiej wykonać dekoloryzację.
Przeczytaj też: Działa na zmarszczki lepiej niż kremy za setki złotych. Używały jej moja mama i babcia
Poza zafarbowaniu włosów warto zadbać o ich stan dzięki metodzie OMO. Polega ona na myciu włosów odżywką po całej długości, a dopiero później umyć nasadę oraz skórę głowy szamponem. Dodatkowo po umyciu powinno się stosować maski emolientowe, które pozwolą zamknąć łuskę włosa. Dobrze jest sięgać po produkty z proteinami i emolientami. Chcąc utrzymać kolor farbowanych włosów, raz na jakiś czas wybierz toner, który odświeży odcień.
Zobacz też:
Była modna 2 dekady temu, dziś znów wraca do łask. Będzie wielkim hitem jesieni 2025
Wygładza zmarszczki i nawilża włosy. Nie bez powodu nazywają go płynnym złotem
Zrób paznokciom taką kąpiel. Odżywisz je i wzmocnisz nie tylko po hybrydzie