Działa jak retinol, ale jest łagodniejszy. Spłyca zmarszczki i nie podrażnia
Zastanawiasz się nad włączeniem retinolu do swojej pielęgnacji, ale boisz się podrażnień? Składnik ten czasami może powodować zaczerwienienia na skórze, szczególnie nieprzystosowanej do tak silnych kosmetyków. Dobrą opcją może być naturalny zamiennik retinolu, który zyskuje coraz większą popularność, ponieważ jest delikatniejszy, a jednocześnie również dobrze działa na cerę. Czego szukać w składzie kosmetyków?
Bakuchiol jest składnikiem pochodzenia naturalnego, pozyskuje się go z rośliny psoralea corylifolia. Ma właściwości zbliżone do retinolu, a nie podrażnia skóry. Stosując kosmetyki z tym składnikiem, możemy zregenerować, wygładzić i nawilżyć skórę. Wykazuje on także działanie przeciwzmarszczkowe.
Składnik ten pozwala na spłycenie zmarszczek i poprawę elastyczności skóry. Ponadto wypływa na produkcję kolagenu, który jest niezbędny do zapewnienia elastyczności skóry. Bakuchiol wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzące, dzięki czemu może być stosowany przez osoby o cerze wrażliwej czy trądzikowej. Dodatkowo wyrównuje i rozjaśnia koloryt skóry, a przede wszystkim jest lepiej tolerowany niż retinol. W przypadku retinolu często małymi krokami musimy budować tolerancję, aby sobie nie zaszkodzić, bakuchiol jest zdecydowanie delikatniejszy dla cery.
Oba te składniki wykazują działanie przeciwstarzeniowe, jednak retinol jest silniejszy i może przynieść lepsze efekty w krótszym czasie. Jednak stosowany nieodpowiednio m.in. bez wcześniejszego przygotowania skóry, może powodować podrażnienia i łuszczenie. Dlatego też przy cerze wrażliwej lepszą opcją będzie bakuchiol, można go stosować również w ciąży.
Sprawdź także: Najlepszy krem na kurze łapki zrobisz sama. Nie wydasz nawet 10 złotych
Niektórych składników nie powinniśmy łączyć, aby nie niwelować ich właściwości, a także nie podrażniać skóry. Bakuchiolu nie wolno łączyć z:
- retinolem,
- kwasami AHA/BHA.
Zamiast tego można go używać wraz z kwasem hialuronowym, niacynamidem i witaminą C. Składnik ten najczęściej znajdziemy w kremach i serach, można go stosować rano i wieczorem — chyba że producent kosmetyku zaleca inaczej.
Przeczytaj również: Zapomnij o niedoskonałościach. Kup za 5 złotych i ciesz się zdrową cerą
W przeciwieństwie do retinolu bakuchiol nie wchodzi w interakcję ze słońcem i nie uwrażliwia cery na promienie słoneczne. Jednak nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z SPF. Rano warto nałożyć krem z filtrem, gdyż słońce przyśpiesza proces starzenia się, niemniej jeśli raz o tym zapomnimy a stosujemy bakuchiol to cera nie powinna być podrażniona. Słońce może również niwelować działanie kremów z tym składnikiem, przez co efekty nie będą widoczne.
Zobacz też:
Ta torebka będzie modna przez cały rok. 50-ciolatki ją kochają
Okropnie pachnie, ale w mig rozprawia się z łupieżem i trądzikiem. Kupisz za kilka złotych
To urocze imię nosi zaledwie 6 Polek. Kojarzy się z rodziną królewską