Reklama
Reklama

Dostałeś zaproszenie na wesele? Nigdy nie rób tych rzeczy

Wesele to jeden z najważniejszych dni w życiu Pary Młodej. Z tego powodu goście zaproszeni na tę uroczystość powinni swoim zachowaniem starać się, aby ten czas był dla wszystkich radosny i przyjemny. Często jednak zapominają o tym, co jest najbardziej istotne w tym dniu i popełniają popularne błędy, które wpływają negatywnie na całokształt imprezy. Sprawdź, czego unikać jako gość weselny i jak nie popełnić faux-pas.

Dla każdej Pary Młodej dzień ślubu jest jednym z najważniejszych momentów w życiu. Niestosowne zachowanie może negatywnie wpłynąć na samopoczucie nowożeńców i innych gości weselnych. Przedstawiamy najczęstsze błędy i ślubny savoir-vivre, który musi znać każdy, kto uczestniczy w takim przyjęciu.

Weselny savoir-vivre - dlaczego jest taki ważny?

Zarówno codzienne, jak i wyjątkowe sytuacje wymagają od nas odpowiedniego zachowania, które świadczy o naszym wychowaniu i określa je savoir-vivre. Wesele jest również jedną z takich okazji, podczas której powinniśmy wykazać się uprzejmością i zachowaniem w dobrym tonie.

Obowiązuje nas to nawet w przypadku, gdy na uroczystość zaprasza nas najbliższa rodzina czy długoletni przyjaciele. Pamiętajmy, więc żeby tego dnia stawiać komfort Pary Młodej na pierwszym miejscu. Powinno to warunkować w dużej mierze nasze zachowanie. Dodatkowo nie zapominajmy także o tym, że zarówno w ceremonii zaślubin, jak i przyjęciu będą uczestniczyć różne osoby, również te, których nie znamy i dla których nasze nieszablonowe zachowanie, niekoniecznie będzie zrozumiałe. Wobec tego warto wiedzieć, jak zachować się podczas tego ważnego dnia.

Najważniejsze zasady savoir-vivre, dotyczące wesela, to:

 • punktualność,
 • wyciszenie telefonu,
 • dobranie odpowiedniego stroju,
 • dostosowanie się do przebiegu uroczystości i przyjęcia,
 • nienarzekanie,
 • uprzejmość i pozytywne nastawienie,
 • uszanowanie wyborów Pary Młodej.

Jak się ubrać na wesele jako gość?

Oczywiście savoir-vivre wymaga również tego, aby na okoliczność, jaką jest wesele, stosownie się ubrać. Mężczyźni mają w tym wypadku o wiele mniej obostrzeń, ponieważ to na gościach weselnych płci żeńskiej spoczywa obowiązek stylizacji, która nie przyćmi urody i sukni panny młodej. Panowie powinni po prostu postawić na elegancję.

Wybierając kreację na wesele, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

 • Czy w zaproszeniu określono dress code?
 • Jaką porą roku odbywa się wesele?
 • Jaki będzie styl wesela? Czy będzie to tradycyjne, wiejskie wesele, a może plenerowe?
 • Czy pełnimy na weselu określoną rolę?


Cztery zasady, którymi powinni się kierować goście weselni

Dzień ślubu jest niezwykle wyjątkowym czasem dla Młodej Pary. Jako goście jesteśmy świadkami ich miłości i zostaliśmy wyróżnieni zaproszeniem, które wskazuje, że tego ważnego dnia pragną naszej obecności. Warto, chociażby z tego względu okazać zakochanym szacunek i wsparcie.

Dzięki temu radość Pary Młodej z wesela będzie jeszcze większa. Pomoże w tym przestrzeganie kilku zasad, którymi powinni się kierować goście weselni, a które przybliżyła na TikToku użytkowniczka @etatowaswiadkowa specjalizująca się w tematach ślubu. Oto one:

1. Przeczytaj zaproszenie ze zrozumieniem - w przypadku, gdy nie zostały w nim wymienione dzieci lub osoby towarzyszące, nie dopytujmy, tylko dostosujmy się do tej zasady. W ten sposób uszanujemy decyzję nowożeńców.

2. Nie dzwoń do Pary Młodej w dzień ślubu - dotyczy to zarówno kilku dni poprzedzających uroczystość. W tym czasie nie zajmujmy czasu narzeczonych, którzy będą mieli wtedy wiele obowiązków i towarzyszył im będzie pośpiech oraz zamieszanie. Jeżeli mamy jakieś pytania, kierujmy je do świadków lub rodziców Pary Młodej. Ewentualnie odpowiedź na większość nurtujących nas kwestii, często znajduje się na zaproszeniu lub specjalnie stworzonej z okazji ślubu stronie www.

3. Nie zakładaj białej sukienki - ten kolor zarezerwowany jest tego dnia dla Panny Młodej. Zasada ta obejmuje również barwy jasnego beżu, ecru, delikatnego pastelowego różu i odcieni kości słoniowej, ponieważ te kolory również z daleka lub na zdjęciach mogą przypominać biel. Czasem jednak zdarza się, że sama Panna Młoda wspomina o tym, że nie przeszkadzają jej białe sukienki i w tym przypadku, możemy zdecydować się na taki strój.

4. Podczas ceremonii nie używaj telefonu - nie bawmy się w fotografa, utrudniając równocześnie pracę profesjonaliście. Para Młoda zazwyczaj, jeżeli chce mieć zdjęcia zrobione telefonem tego dnia, to prosi o to wyznaczone osoby. Wobec tego, gdy nie zostaliśmy o to wyraźnie poproszeni, nie róbmy zdjęć podczas ważnych momentów, ponieważ możemy jedynie zepsuć istotne ujęcia, na których przecież zależy nowożeńcom.

 

Zobacz też:

Takie jeansy były hitem dekadę temu. Znów wracają na ulice

Manicure na lato dla dojrzałych kobiet. Małgorzata Kożuchowska go uwielbia

Wymieszaj z sokiem z cytryny i nałóż na twarz. Twoja skóra będzie jędrna i nawilżona

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wesele | ślub