Reklama
Reklama

Brzydko pachnie, ale działa cuda na cerę i włosy. Kupisz w aptece za 5 złotych

To jeden z ulubionych kosmetyków naszych babć. Ma specyficzny zapach, więc nie każdemu przypadnie do gustu, ale jego cena i właściwości zachwycają. W aptece kosztuje tylko pięć złotych, a działa cuda na cerę i włosy, dlatego nie wahaj się długo, aby go wypróbować. Zobacz, na co pomaga mydło smołowe i jak je stosować.

Mydło smołowe (a właściwie mydło dziegciowe) to stary, sprawdzony kosmetyk do pielęgnacji o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Nasze babcie używały go non stop, jednak dziś nie jest popularny. 

Być może jest to kwestia ciężkiego, specyficznego zapachu, który dla wielu osób bywa nie do wytrzymania. Warto się jednak przełamać i używać go mimo tej wady, bo mydło smołowe może znacznie poprawić kondycję włosów i skóry.

Czym jest mydło smołowe (dziegciowe) i gdzie je kupić? Kosztuje tylko 5 zł

Mydło smołowe (dziegciowe) to naturalny kosmetyk, którego głównym składnikiem aktywnym jest dziegieć brzozowa pozyskiwany z kory brzozy omszonej i brzozy brodawkowatej. Nie zawiera sztucznych barwników. 

Powstaje w efekcie jego połączenia z bazą mydlaną, ma ciemnobrązowy kolor (prawie czarny) i wyróżnia się ciężkim, specyficznym zapachem. Zdarza się jednak, że dodaje się do niego olejki eteryczne, aby nieco go zneutralizować. 

Mydło dziegciowe można kupić w kostce lub w płynie - w aptece, sklepie zielarskim czy drogerii w cenie od kilku do kilkunastu złotych w zależności od składu i producenta. Niektóre egzemplarze dostaniesz już od 5 złotych. Pamiętaj, by wybierać te z prostym składem.

Może cię zainteresować: Nasze babcie stosowały tę maść na stłuczenia i żylaki. Kupisz ją za grosze

Na co pomaga mydło smołowe? Może poprawić kondycję skóry

Zastanawiasz się, na co pomaga mydło smołowe? W jego składzie znajdziesz wiele wartościowych składników bioaktywnych, m.in, fenoli, seskwiterpen, substancji żywicznych, betulinę czy węglowodory aromatyczne, dzięki którym może pozytywnie wpływać na kondycję skóry. 

Mydło smołowe działa antybakteryjnie, zapobiegając rozwojowi drobnoustrojów. Ma także właściwości przeciwświądowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, łagodzące i odkażające (koi skórę i redukuje zaczerwienienia). Kosmetyk reguluje także wydzielanie sebum i przyczynia się do zmniejszenia widoczności porów. 

Możesz stosować go przy zmaganiach z zaskórnikami, trądzikiem, łojotokiem czy atopowym zapaleniem skóry. Pomaga także przy czyrakach, łuszczycy i łagodzi nieprzyjemne uczucie po ukąszeniu komarów. 

Czytaj również: Wyjmij z lodówki i nałóż na okolice oka. Kurze łapki znikną

Jak stosować mydło smołowe? Wzmocni również twoje włosy

Mydło smołowe polecane jest także do wzmacniania włosów - osłabionych, wypadających i przetłuszczających się. Pomaga także w walce z łupieżem. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z jego stosowaniem. Szczególnie jeśli masz suchą skórę głowy, unikaj stosowania mydła dziegciowego częściej niż raz w tygodniu.

Przeciwwskazania do używania mydła smołowego. Kto nie powinien go używać?

Mimo licznych zalet istnieją także przeciwwskazania do stosowania mydła smołowego. Osoby z wrażliwą skórą muszą uważać. Najlepiej przed pierwszym użyciem wykonać próbę uczuleniową na małym kawałku skóry, aby uniknąć podrażnień i reakcji alergicznej. Przy uczuleniu na któryś ze składników wchodzących w skład produktu również warto sobie odpuścić kupowanie tego kosmetyku.

Zobacz też:

To imię nosi zaledwie 6 Polek. Męski odpowiednik jest bardziej znany

Ten manicure jest hitem Tiktoka. Poproś swoją stylistkę o takie paznokcie

Te buty wkrótce zaleją ulice. Kup, póki w sieciówkach jest duży wybór

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uroda | pielęgnacja | naturalne kosmetyki | włosy