Reklama
Reklama

3 oznaki, że twój związek się rozpada. Jedna z nich może wydawać się błaha

Zbudowanie długotrwałego i szczęśliwego związku jest niemałym wyzwaniem. Czasem mimo naszego wysiłku relacja zmierza ku nieuchronnemu końcowi, a my niewiele możemy już z tym zrobić. Z tego powodu warto umieć rozpoznać oznaki tego, że związek się rozpada. Sprawdź, co może o tym świadczyć.

Czasami bardzo trudno jest podjąć decyzję o rozstaniu, a kryzysy w związku to nic miłego. Zdarza się bowiem, że w relacji pojawiają niepostrzeżenie coraz częstsze kłótnie lub sprzeczki o błahe i nieistotne kwestie, które sprawiają, że narasta nasza frustracja wobec tej drugiej osoby. Jak rozpoznać, że nasz związek zmierza w złym kierunku?

3 oznaki, że związek się rozpada

Bardzo ważna jest umiejętność zauważania sygnałów, świadczących o pogorszeniu relacji. Często w pośpiechu można ich nie dostrzec i nie pochylić się odpowiednio długo nad problemem, ignorując go i prowadząc do jego eskalacji. Oto 3 oznaki tego, że związek chyli się ku końcowi:

  1. Dużo się kłócicie - w każdym związku są kłótnie, jednak są pary, które kłócą się bardzo rzadko i do takiego stanu warto dążyć, aby nasza relacja nie polegała na ciągłych sprzeczkach. Namnażają one tylko problemy i budują niechęć oraz oddalają nas od partnera. Gdy są one częste, zaczynają się pojawiać nawet przy błahych problemach, niemających dużego znaczenia.
  2. Nie okazujecie sobie uczuć - gdy słowa "kocham cię" padają coraz rzadziej, w dodatku nie okazujecie sobie czułości poprzez małe gesty czy przytulenie, jest to sygnałem alarmowym, że w waszej relacji dzieje się źle.
  3. Nie jesteście już przyjaciółmi - jeśli czujemy, że nie mamy naturalnej potrzeby oraz ochoty na dzielenie się z partnerem naszymi przeżyciami, a rozmowa o codzienności nie jest swobodna, to także niepokojący sygnał. Może to oznaczać, że umiera fundament związku, jakim jest przyjaźń.

Jak zbudować trwały związek?

Wszystkie pary mają lepsze i gorsze dni. Jednak obie strony relacji muszą włożyć dużo pracy w związek, dojść do kompromisów i być wytrwałym, aby żyć ze sobą szczęśliwie przez długie lata. Co jest kluczowe, aby zbudować trwałą relację? Przedstawiamy najważniejsze elementy zdrowego związku:

  • rozmowy i kompromisy,
  • wspólne rytuały,
  • wzajemne słuchanie się,
  • pamiętanie o przyjaźni w związku,
  • spędzanie czasu ze sobą i tworzenie wspólnych wspomnień,
  • akceptacja wad drugiej osoby i nieidealizowanie jej.

Jak naprawić związek, w którym kłótnie zdarzają się coraz częściej?

Zapobieganie kłótniom w dużym stopniu może pomóc naszej relacji tak samo, jak wspólne rozwiązywanie konfliktów w sposób ugodowy i pełen szacunku. Oto kilka rad, które pomogą rozwiązać ten problem:

  • Zbudujcie odpowiednią komunikację - wprowadźcie nawyk rozmowy o źródle irytacji lub konfliktu, który aktualnie się pojawia. Nie duście w sobie negatywnych emocji zbyt długo, aby zbędnie nie narastały. Lepiej od razu zakomunikować drugiej połówce, jeśli napotkamy jakiś problem.
  • Nauczcie się przepraszać - często podczas kłótni padają zdania, które ranią naszą drugą połówkę. Z tego powodu tak ważne jest, aby po sprzeczce potrafić przeprosić za przykre słowa.
  • Pamiętajcie, że jesteście po jednej stronie - warto zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze czy wygranie kłótni, czy uczucia ukochanej osoby. Podczas konfliktów warto iść na kompromis lub po prostu umieć przyznać się do błędu.

Zobacz też:

To imię jest szczególnie lubiane na południu Polski. Ma ciekawe znaczenie

Kontrowersyjny składnik maseczki. Brzydko pachnie, ale świetnie prasuje zmarszczki

Zamiast wrzucać do herbaty, nałóż na twarz. To żelazko na zmarszczki wokół oczu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: związek