Reklama
Reklama

Zatkany zlew? Urwij kawałek i wsadź do odpływu. Działa jak pojemnik na tłuszcz

Zatkany zlew atakuje znienacka i nie bierze jeńców. Rodzinny obiad? Szybkie śniadanie przed pracą? Romantyczna kolacja? Żaden z tych momentów nie jest dobry na zmaganie się z zatkanym zlewem. Dlatego warto poznać trik, który pomoże w każdej sytuacji.

Zatkany zlew jest nie tylko nieestetycznym, ale także stanowi zagrożenie dla utrzymania prawidłowej higieny w domu. Niestety, kiedy zatkanie jest naprawdę poważne i dodatkowo związane z pojawieniem się problemu w instalacji, koniecznie trzeba wezwać hydraulika.

Jednak nie zawsze potrzebny jest płatny specjalista, żeby odetkać zlew. Można zastosować proste, domowe triki, które działają praktycznie w każdym przypadku. Żeby pozbyć się problemu, wystarczy mieć pod ręką podstawowe rzeczy. W takim razie, na czym polega trik umożliwiający odetkanie zlewu?

Trik na zatkany zlew – na czym polega?

Do odetkania zlewu potrzebna będzie folia aluminiowa. Trzeba uformować z niej coś w rodzaju pojemniczka i wsadzić go do odpływu w zlewie. Folia będzie pełnić funkcję bariery zatrzymującej tłuszcz oraz resztki jedzenia. 

Folia aluminiowa będzie działać jako tymczasowy pojemniczek na tłuszcz. W momencie, kiedy się zapełni, wystarczającym rozwiązaniem będzie wyrzucenie go do właściwego kubła na odpady. Tym sposobem tłuszcz nie przedostanie się do odpływu, a rury pozostaną czyste.

Inne sprawdzone metody na odetkanie zlewu – soda i ocet

Są również inne sposoby na odetkanie zlewu. Jednym ze sprawdzonych jest zastosowanie sody oczyszczonej i octu. Wprowadzenie takiej mieszanki do odpływu może doprowadzić do uwolnienia lekkich zatorów (z dużymi sobie raczej nie poradzi). Warto też mieć na uwadze, że w zlewie nie powinna się znajdować stojąca woda. Dzięki temu wszystko pójdzie sprawniej.

Do odetkania zlewu potrzebna będzie 1 szklanka octu, 1 szklanka sody oczyszczonej, a także garnek wrzącej wody. Zagotowaną wodę trzeba wlać do odpływu, a później wsypać tam sodę i wlać ocet. Później otwór powinno się przykryć korkiem spustowym i odczekać do 10 minut. Proces można zakończyć ponownym wlaniem wrzącej wody do odpływu.

Jak uniknąć zatykania się zlewu?

Oczywiście najlepszym sposobem na zatkany zlew jest niedopuszczenie do pojawienia się zatoru. Żeby problem nie powstał, trzeba zachować pewne zasady w trakcie użytkowania instalacji. Dotyczy to przede wszystkim osób, które często gotują.

Trzeba zaplanować regularne czyszczenie odpływu i rury. Dzięki temu będzie można uniknąć nie tylko drobnych zatkań, ale także poważnych zatorów, które niekiedy doprowadzają nawet do zalania kuchni. Do zlewu nie powinno też wlewać się zużytego tłuszczu, resztek jedzenia i fusów. Właśnie to stwarza problem związany z zalegającymi złogami.

Zobacz też:

Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Dzięki niej koszule będą białe, jak nigdy

​Karta Moja Biedronka. Ważny informacja dla klientów. Mają dwa wyjścia

​W twojej diecie brakuje białka? Dietetyk radzi, jak zdrowo je uzupełnić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie