Reklama
Reklama

Wybory 2023. Lepiej zachowaj ostrożność. Za zniszczenie tej karty grożą nawet 2 lata więzienia

Już niedługo, bo 15 października 2023 roku odbędą się wybory parlamentarne. Obywatele tego dnia będą mieli możliwość, wybrania na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów, których zadaniem będzie ochrona i dbanie o interes i rozwój Rzeczypospolitej.

Warto wiedzieć, że przy okazji tegorocznych wyborów odbędzie się także ogólnopolskie referendum. Państwowa Komisja Wyborcza zatwierdziła pytania, które się w nim znajdą. Wiadomo już również, jakie zasady będą regulować głosowanie.

Żeby referendum w 2023 roku było wiążące, konieczne jest to, aby frekwencja przekroczyła 50%. Należy też mieć na uwadze, że pobranie samej karty do głosowania już będzie świadczyć o wzięciu udziału w referendum, co z pewnością znajdzie się w statystykach podsumowujących to wydarzenie. Za ewentualne zniszczenie kart do głosowania będzie egzekwowana dotkliwa kara.

Jakie są zasady głosowania w referendum?

Państwowa Komisja Wyborcza miała już możliwość zaprezentowania wzoru karty z pytaniami referendalnymi w Monitorze Polskim. Będzie to jedna z trzech kart, którą otrzymają wyborcy. Pozostałe dwie posłużą do wskazania kandydatów do Sejmu i Senatu, którzy ich zdaniem są odpowiednimi osobami do dbania o dobro Polski.

Warto wiedzieć, że wyborca nie ma możliwości nieodebrania karty referendalnej bez zarejestrowania takiego ruchu. Jeśli nie chce wziąć udziału w referendum, ma obowiązek poinformować o tym komisję i odmówić przyjęcia karty. Odbierze wtedy wyłącznie dwie, w których wskaże osoby odpowiednie do Sejmu i Senatu.

Jakie pytania znajdują się w karcie referendalnej?

Co się stanie, jeśli konkretna osoba odbierze kartę referendalną, ale nie odda głosu? W takiej sytuacji zostanie wliczona do frekwencji. W każdym innym przypadku odpowiedź na jedno z 4. pytań opracowanych przez PKW zostanie zarejestrowana w standardowy sposób. Jako deklaracja, czy ktoś zgadza się lub nie zgadza z przedstawionymi pytaniami.

Do 4. pytań, które znajdą się w referendum, zaliczają się:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Jaka kara jest nakładana za zniszczenie karty do głosowania?

Jeśli ktoś zniszczy kartę do głosowania, będzie czekać go surowa kara. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sędzia Sylwester Marciniak ostrzega, że zostaną zastosowane przepisy z Kodeksu wyborczego i Kodeksu karnego.

Wyborcy powinni mieć również świadomość, że ewentualne porwanie karty z pytaniami referendalnymi nie będzie oznaczać, że głos wyborcy jest nieważny. Prezes PKW ponownie ostrzegł, że zdarzały się już przypadki, kiedy zniszczenie karty do głosowania rzeczywiście spotkało się z odpowiedzialnością karną. Dlatego obywatele powinni uważać na to, aby nie przekroczyć prawa podczas oddawania głosu.

Zobacz też:

Cierpisz na bezsenność? Zastosuj tę metodę, a zaśniesz w kilka minut

Ta pora jest najlepsza na picie kawy. Dietetyk wyjaśnia, dlaczego

Gdzie wyrzucić zużyte filtry do wody? Całe życie robiłeś to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wybory