Reklama
Reklama

W ten sposób przedłużysz świeżość zieleniny. Włóż jeden słoik do drugiego

Dodanie zieleniny do potraw jest kluczowe dla smaku, a także jej apetycznego podania. Najczęściej wybieramy koperek, pietruszkę, kolendrę czy miętę, ponieważ nie tylko wyśmienicie smakują, ale i aromatycznie pachną. Jednak, aby móc cieszyć się jak najdłużej ich właściwościami, musimy wiedzieć, jak przechowywać zieleninę, by przez długi czas pozostała świeża. Sprawdź, co będzie potrzebne.

Często kupując zieleninę, musimy liczyć się z tym, że zaledwie po jednym, maksymalnie dwóch dniach nie nadaje się ona do użycia. Okazuje się jednak, że możemy pozbyć się tego problemu dzięki odpowiedniemu przechowywaniu jej. Wyjaśniamy, co zrobić, aby nasza zielenina przez długi czas zachowywała świeżość.

Jak nie przechowywać zieleniny?

Po zakupie zieleniny nie powinniśmy od razu jej myć. Możemy to zrobić dopiero w momencie, gdy zamierzamy ją w najbliższej przyszłości spożywać lub przechowujemy ją w inny sposób niż w plastikowym opakowaniu. Jeżeli zależy nam na długiej przydatności zieleniny najlepiej zrezygnować z gotowych miksów, które pakowane są w foliowe opakowania.

Związane jest to, z tym że tego typu opakowania zatrzymują wilgoć, dlatego zielenina przetrzymywana w nich szybko się psuje. Wobec tego nie jest to najzdrowszy sposób przechowywania. Badacze potwierdzają, że w takich opakowaniach mogą skrywać się bakterie paciorkowca kałowego i to w ilościach, które mogą być niebezpieczne dla człowieka.

Jak przedłużyć świeżość zieleniny?

Jedna z TikTokerek @triki.agi zdradziła również swój sposób na to, aby zielenina zachowała swoją świeżość o wiele dłużej. Ta metoda jest niezwykle prosta i wymaga od nas przygotowania zaledwie dwóch słoików o różnych pojemnościach.

Oto co musimy zrobić krok po kroku, aby przedłużyć żywotność zieleniny:

  1. Płuczemy ją pod bieżącą wodą.
  2. Przygotowujemy mały i duży słoik z zakrętką.
  3. Do mniejszego słoiczka wlewamy wodę i stawiamy go na zakrętce dużego słoika.
  4. Do większego słoika wkładamy zieleninę, obracamy go do góry nogami i zamaczamy końce łodyg w słoiku z wodą, a następnie zakręcamy.
  5. Tak przygotowany słoik wkładamy do lodówki.

Mrożenie to również dobry sposób

Inną popularną metodą jest mrożenie zieleniny. Dzięki temu możemy zachować jej świeżość na zimę, kiedy to smakuje ona nijako i jest dosyć droga.

Zimą zieleninę możemy dorzucać do gulaszy, dipów, sosów, warzywnego puree itp. Możliwości jest naprawdę wiele. Można oczywiście też suszyć zioła, ale mrożone są jednak bardziej aromatyczne, a w dodatku cały  ten proces zajmuje mniej czasu.

Wystarczy umyć zieleninę, dokładnie ją osuszyć, aby nie pojawił się na niej lód. W tym celu możemy użyć np. papierowego ręcznika lub osuszyć zieleninę w wirówce do sałaty.

Następnie drobno siekamy i przekładamy zieleninę do pojemnika. Opakowanie dokładnie zamykamy i odstawiamy do zamrażarki. Tak przechowywane zioła i warzywa najlepiej zużyć w przeciągu 6-8 miesięcy.


Zobacz też:

Tak nasze prababcie czyściły dywany. Pomagała im w tym kiszona kapusta

Te grzyby rosną najszybciej. Wrócisz z lasu z pełnym koszykiem

​Pościel brzydko pachnie? Weź te dwa produkty z kuchni i zapomnij o problemie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby