Reklama
Reklama

Utnij knot w tym miejscu, a znicz na cmentarzu będzie palił się w nieskończoność

Jeżeli nie chcesz, aby znicze na grobach twoich bliskich zmarłych zgasły zbyt szybko, musisz nauczyć się wybierać te najtrwalsze. Kupując je, nie kieruj się więc wyłącznie względami estetycznymi. Jednak jeśli zakupiłeś już lampiony, nie wpadaj w panikę. Nawet najgorszej jakości wkłady będą palić się długimi godzinami, o ile tylko przed ich zapaleniem przytniesz knot w odpowiem miejscu.

Ceny zniczy w sklepach oscylują w granicach od 3,50 do nawet 40 złotych i więcej w przypadku bardziej ozdobnych lampionów. A to nie lada wydatek, jeśli aktualnie ci się nie przelewa. Tym bardziej, jeżeli kupujesz ich wiele, bo tradycja nakazuje, aby we Wszystkich Świętych i Zaduszki upamiętnić wszystkich bliskich zmarłych poprzez zapalenie zniczy na ich grobach. 

Wiadomo, że żadna świeczka nie płonie w nieskończoność. Jednak istnieje kilka prostych zasad, którymi powinieneś kierować się przy zakupach, aby nie musieć wymieniać co chwilę wkładów w zniczach na nowe. Jakie znicze wybrać na Wszystkich świętych i co zrobić, by znicze paliły się dłużej? Przedstawiamy prosty trik, dzięki któremu będą palić się "w nieskończoność".

Jakie znicze wybrać na Wszystkich Świętych? Te będą palić się nadłużej

Jakie znicze będą paliły się najdłużej na cmentarzu? Generalnie im większy jest lampion, tym dłuższy powinien być czas jego palenia. Jednak o wiele ważniejszy od rozmiarów jest wsad i znajdujący się w jego centrum knot. To właśnie na nie powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów. Bo im cięższy jest wkład, tym więcej zawiera parafiny, która z kolei przekłada się na dłuższy czas palenia zniczy. 

To jednak dopiero początek. Zanim kupisz znicze na groby zmarłych, koniecznie przyjrzyj się również temu, jak wygląda wosk. Jeżeli na jego powierzchni zauważysz pęcherzyki powietrza, szybko odłóż taki wkład na półkę. Może być to bowiem znak, że parafinę poddano procesowi spieniania, więc po zapalaniu lampion będzie palił się krótko i słabym płomieniem. 

Zwróć uwagę także na sam knot. Powinien znajdować się dość głęboko, być lekko osłonięty z każdej strony i mieć średnią grubość. Szczególnie jeśli ostatnia rzecz się nie zgadza, zrezygnuj z zakupu. Zbyt szeroki spowoduje szybie wypalanie się wosku, przez co już po kilku godzinach znicz trzeba będzie wymienić na nowy. A zbyt cienki, będzie co chwilę gasł, np. pod wpływem lekkiego wiatru. 

Sprawdź: We Wszystkich Świętych weź spaghetti na cmentarz. Później sobie za to podziękujesz

Co zrobić, by znicze paliły się dłużej? Zanim sięgniesz po zapałkę, przytnij knot w tym miejscu

Jeśli chcesz, by znicze paliły się dłużej, nigdy nie stawiaj ich na skraju nagrobków, bo tam są najbardziej narażone na podmuchy wiatru i zniszczenia. Jeżeli tylko masz taką możliwość wyboru, ustaw je na środku. 

Zanim zapalisz znicz, wyrównaj powierzchnię wosku tak, by jego górna warstwa była płaska, a sam knot przed zapaleniem przytnij nożyczkami na długość 0,5-1 cm. Ten prosty trik sprawi, że zakupione przez ciebie wkłady będą wypalały się wolniej. Poza tym płomień będzie bardziej regularny, więc szklane ścianki znicza nie przegrzeją się. Nie utracą więc swojego koloru i nie oparzą dłoni. Możesz również wypróbować metodę z solą, którą opisaliśmy w poprzednim artykule. 

Zobacz też:

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki