Reklama
Reklama

Uporczywe plamy na ubraniach? Ten domowy wybielacz za kilka złotych zdziała cuda

Białe ubrania z czasem tracą swój naturalny kolor i przybierają nieestetyczny, żółty odcień. Jednak, zamiast sięgać po chemiczne wybielacze, które mogą zniszczyć nasze ciuchy oraz zaszkodzić środowisku, warto skorzystać z domowych i tanich sposobów. Podpowiadamy, jak wybielić pranie za pomocą preparatów, które możemy sami przygotować.

Biel to kolor bardzo trudny w pielęgnacji, ponieważ widać na nim każdą niedoskonałość. Często ubrania po pewnym czasie nie przypominają już swojego początkowego wyglądu, a ich barwa jest coraz bardziej żółta. Na szczęście z pomocą przychodzą nam tanie składniki z naszej kuchni, które pomogą odnowić ubrania.

Jak zrobić domowy wybielacz?

Wiele osób preferuje domowe wybielacze do ubrań, ponieważ chemiczne preparaty mają mocne działanie i sprawiają, że nietrudno o przypadkowe uszkodzenie naszych ciuchów. W dodatku są rozwiązaniem mniej ekologicznym i droższym.

Wobec tego warto skorzystać z naturalnych środków, które każdy z nas znajdzie w swojej kuchni. Chcąc stworzyć naturalny domowy wybielacz do ubrań, musimy przygotować:  

  • Napar z kilku sztuk liści laurowych i 2 łyżeczek sody oczyszczonej — taka mikstura usunie wszelkiego rodzaju plamy, które pojawiły się na ubraniach pod wpływem innego koloru. W tym celu musimy namoczyć ciuchy w naparze, a następnie wyprać je w pralce.
  • Mieszankę zrobioną z soku z 2 cytryn oraz 1 łyżeczki proszku do pieczenia rozpuszczonych w 1 litrze ciepłej wody — do przygotowanego w ten sposób preparatu wrzucamy białe ubrania, a po godzinie płuczemy je w zimnej wodzie, a na końcu pierzemy w pralce.
  • Pokruszone skorupki z 3 jajek — wrzucamy je do materiałowego woreczka i umieszczamy w bębnie pralki razem z białymi ubraniami.
  • 5 pokruszonych tabletek aspiryny rozpuszczonych w 5 litrach wody — dzięki takiemu roztworowi w kilka godzin odświeżymy kolor ubrań. Wystarczy namoczyć ubrania w nim przez około 3-5 h, a następnie wyprać je w pralce.  

Jak zachować biel ubrań na długi czas?

Oczywiście, jeżeli chcemy zapobiegać żółknięciu oraz zabrudzeniu naszych ubrań, to możemy podjąć kilka działań, które sprawią, że biała odzież na długi czas zachowa swój naturalny kolor. W tym celu musimy pamiętać o następujących zasadach:

  • W jednym praniu nigdy nie łączmy ze sobą tkanin wymagających prania w niskich temperaturach z tymi, które powinny być prane w wysokich.
  • Białych ubrań nigdy nie mieszajmy z kolorowymi.
  • Po wypraniu ciemnych rzeczy przepłuczmy dokładnie pralkę, aby pozbyć się z niej szarej wody.
  • Białą odzież najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, na słońcu. Związane jest to z tym, że promieniowanie UV pomaga w wybielaniu ubrań i utrzymywaniu ich naturalnego koloru.
  • Ubrania w kolorze białym najlepiej prać w miękkiej wodzie.

Jak prać białe ubrania?

Oprócz tego warto zawsze zwracać uwagę na oznaczenia umieszczone na metce. Producent zamieszcza tam informacje o tym, jak prać daną rzecz.

Jednak czasem metki nie ma lub napisy na niej są już niewidoczne. W takim przypadku najbezpieczniej będzie wyprać ubranie w niskiej temperaturze, czyli maksymalnie 40 stopniach Celsjusza. Pamiętajmy także o doborze odpowiedniego detergentu do prania, dopasowanego do danej tkaniny.

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki