Ułóż kartony w ogrodzie, a pozbędziesz się uciążliwego problemu
Ogrodnicy stosują wiele sprawdzonych trików, które od lat pomagają im zachować swoje rośliny w świetnej kondycji tak, aby zachwycały wyglądem i plonami. Jeden z takich sposobów wymaga od nas wyłącznie użycia zwykłych kartonów, które normalnie byśmy wyrzucili. Sprawdź, na czym polega ta metoda i jakie korzyści przyniesie roślinom.
Użycie kartonów w ogrodzie może nieść ku zaskoczeniu wielu osób, szereg pozytywnych skutków. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby cieszyć się rozwojem naszych roślin, za pomocą taniej i ekologicznej metody.
Karton ma kilka istotnych zastosowań w ogrodzie. Między innymi może on pomóc nam zwalczyć problematyczne chwasty, a odpowiednio wyłożony utworzy dodatkową izolację dla ziemi w ogrodzie, czyli posłuży do ściółkowania podłoża.
Tak przygotowana gleba, nie będzie się nadmiernie nagrzewała, a woda z niej nie wyparuje. Dodatkowo okryte podłoże sprawi, że chwasty nie będą się na nim pojawiały. Co więcej, karton rozkłada się dość wolno, co sprawia, że stopniowo wzbogaca podłoże w materię organiczną. Rozkładając się, stanowi on także doskonałą pożywkę dla dżdżownic, którym stwarza idealne warunki do rozwoju.
Jeżeli jednak przeszkadza nam to, że karton nie wygląda zbyt estetycznie, to możemy przykryć go warstwą skoszonej trawy lub ozdobnej kory. W przypadku, gdy w naszym domu brakuje kartonów, świetnie sprawdzą się w tej roli również zwykłe, szare gazety.
Zanim przystąpimy do układania kartonu w ogrodzie, musimy zadbać o kilka szczegółów. Najważniejsze jest to, aby stosować karton jak najbardziej naturalny, czyli szary i niepokryty farbą, folią czy drukiem. Nie powinien być on także zanieczyszczony olejami lub innym chemikaliami, które mogłyby przedostać się do gleby.
Przed użyciem kartonu należy go także oczyścić z wszystkich taśm, naklejek, plastików i metalowych elementów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wymienione substancje mogłyby zaszkodzić glebie, co oznacza, że miałyby wpływ również na rozwój roślin, znajdujących się w tej ziemi.
W momencie, gdy przygotujemy już odpowiedni karton, musimy rozłożyć go na płasko na ziemi, robiąc to na tak zwaną zakładkę, co oznacza, że pomiędzy kawałkami kartonu nie powinno być żadnej wolnej przestrzeni. Chcąc uniknąć takich prześwitów, możemy zwilżyć karton wodą i dokładnie przycisnąć go do podłoża.
Z racji tego, że pod wpływem różnych warunków pogodowych karton może się deformować i odkształcać i przy dużym wietrze odfrunąć, powinniśmy obciążyć jego boki kamieniami. Dodatkowo możemy wysypać na niego np. korę, która nie tylko wpłynie na efekt wizualny, ale i obciąży dodatkowo karton.
Oprócz oczywiście tradycyjnych grządek i rabatów warto wyściółkować kartonami stanowiska pod kompostownik, ponieważ dzięki temu pojawi się tam więcej dżdżownic, które szybciej przetworzą materię organiczną.
Dodatkowo kartonem możemy też ściółkować międzyrzędzia w ogrodzie, w którym uprawiamy krzewy owocowe i drzewka. Wielu ogrodników zaleca także umieszczenie kartonowej ściółki w tunelu z pomidorami. Wtedy kartony możemy dodatkowo okryć warstwą podłoża lub kompostem.
Co więcej, kartony znajdą także swoje zastosowanie jesienią, gdy przed nadejściem przymrozków przykryjemy nimi opustoszałe rabaty w warzywniku. Dzięki temu wiosną nie będziemy mieć problemu z chwastami, a gleba zimą straci mniejszą ilość składników odżywczych.
Zobacz też:
Zaklej pomidory taśmą w ten sposób, a się nie zepsują. Będą świeże przez 2 tygodnie
Nazywają ją “czarnym klejnotem kuchni”. W Polsce rzadko jedzona, choć ma mnóstwo zalet
Wzmacnia odporność i obniża cholesterol. Mało kto słyszał o tym oleju