Reklama
Reklama

Twoje buty nie pachną różami? Włóż to do środka, a przykry zapach zniknie

Brzydki zapach wydobywający się z butów to powszechny problem, szczególnie w lecie, gdy stopy szybciej się pocą. Tuszowanie go stanowi jedynie tymczasowe rozwiązanie. Znacznie skuteczniejsze będzie wyeliminowanie problemu u źródła. Pomoże w tym jeden ogólnodostępny składnik.

Wiosna, lato, jesień, czy zima – stopa w środku buta zawsze się poci. Szczególnie intensywnie, jeśli jest to ciepła pora roku. Wysoka temperatura, a niekiedy i wilgotne powietrze czy bezpośredni kontakt z wodą to idealne warunki do rozwoju bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach. 

Nie trzeba od razu wyrzucać używanej pary butów. Są skuteczne sposoby, które działają naprawdę i realnie "reanimują" wnętrze ulubionego obuwia, detronizując przykry zapach. Stosując je, można usunąć wilgoć, zabić bakterie i dać mu „drugie życie".

Wypij kawę, a potem użyj fusy do usunięcia odoru z butów

Żeby nie marnować kawy, można zaparzyć sobie po prostu filiżankę gorącego naparu i nie wyrzucać pozostałych fusów. Należy kategorycznie unikać sytuacji, w której zastosowane zostaną wilgotne fusy, wyciągnięte z filiżanki, czy kubka. Najpierw trzeba poczekać, aż dokładnie wyschną.

Po tym etapie najczęściej 2-3 godzinach, można je włożyć do lnianego woreczka – tak, aby miały dostęp do powietrza. Następnie woreczek z fusami trzeba umieścić we wnętrzu obuwia. Wsypanie fusów bezpośrednio mogłoby sprawić duży problem z całkowitym usunięciem ich z wkładki. 

Buty z fusami po kawie w środku można odłożyć na kilka godzin. Kawa pozostawiona w środku wchłonie nieprzyjemny zapach, a także wilgoć. Wystarczy potem otrzepać wkładkę i materiał z drobinek, które przedostały się w trakcie wkładania fusów do środka i cieszyć się świeżym zapachem butów.

Filtr od kawy i soda oczyszczona – kolejny skuteczny sposób na przykry zapach

Następnym efektywnym sposobem na usunięcie przykrego zapachu z butów, jest zastosowanie nie samej kawy, a filtra. Żeby to zrobić, trzeba umieścić kilka łyżek sody oczyszczonej na środku filtra od kawy, a następnie dodać kilka kropli ulubionego, na przykład różanego, olejku eterycznego. Potem filtr można zakręcić i związać gumką. 

Każdą z saszetek, podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych fusów do kawy w woreczku, trzeba pozostawić we wnętrzu buta. Najlepiej na całą noc. Mieszanka wchłonie wilgoć i usunie przykry zapach. Z kolei olejek eteryczny pozostawi przyjemny aromat.

Włożenie butów do zamrażarki – pozbądź się smrodu z butów

Jeśli potrzebujesz dobrej alternatywy dla usuwania nieprzyjemnego zapachu z butów za pomocą fusów, to możesz zdecydować się na umieszczenie ich w zamrażarce. Bakterie w niskiej temperaturze zginą, a smród z butów zniknie.

Żeby nie uszkodzić butów, trzeba je umieścić w torebce z zamkiem błyskawicznym. Pakunek należy pozostawić w zamrażarce na noc. Mróz panujący w tej komorze lodówki zabije szkodliwe drobnoustroje i sprawi, że po wyjęciu, buty nie będą już śmierdzieć. 

Zobacz też:

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

Grzybiarze są w siódmym niebie. Zaczął się sezon na te żółte grzyby

​Te prezenty na Dzień Matki spodobają się każdej mamie. Pospiesz się, czasu zostało niewiele

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby