Reklama
Reklama

Twoje buty nie pachną różami? Włóż to do środka, a przykry zapach zniknie

Brzydki zapach wydobywający się z butów to powszechny problem, szczególnie w lecie, gdy stopy szybciej się pocą. Tuszowanie go stanowi jedynie tymczasowe rozwiązanie. Znacznie skuteczniejsze będzie wyeliminowanie problemu u źródła. Pomoże w tym jeden ogólnodostępny składnik.

Wiosna, lato, jesień, czy zima – stopa w środku buta zawsze się poci. Szczególnie intensywnie, jeśli jest to ciepła pora roku. Wysoka temperatura, a niekiedy i wilgotne powietrze czy bezpośredni kontakt z wodą to idealne warunki do rozwoju bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach. 

Nie trzeba od razu wyrzucać używanej pary butów. Są skuteczne sposoby, które działają naprawdę i realnie "reanimują" wnętrze ulubionego obuwia, detronizując przykry zapach. Stosując je, można usunąć wilgoć, zabić bakterie i dać mu „drugie życie".

Wypij kawę, a potem użyj fusy do usunięcia odoru z butów

Żeby nie marnować kawy, można zaparzyć sobie po prostu filiżankę gorącego naparu i nie wyrzucać pozostałych fusów. Należy kategorycznie unikać sytuacji, w której zastosowane zostaną wilgotne fusy, wyciągnięte z filiżanki, czy kubka. Najpierw trzeba poczekać, aż dokładnie wyschną.

Po tym etapie najczęściej 2-3 godzinach, można je włożyć do lnianego woreczka – tak, aby miały dostęp do powietrza. Następnie woreczek z fusami trzeba umieścić we wnętrzu obuwia. Wsypanie fusów bezpośrednio mogłoby sprawić duży problem z całkowitym usunięciem ich z wkładki. 

Buty z fusami po kawie w środku można odłożyć na kilka godzin. Kawa pozostawiona w środku wchłonie nieprzyjemny zapach, a także wilgoć. Wystarczy potem otrzepać wkładkę i materiał z drobinek, które przedostały się w trakcie wkładania fusów do środka i cieszyć się świeżym zapachem butów.

Filtr od kawy i soda oczyszczona – kolejny skuteczny sposób na przykry zapach

Następnym efektywnym sposobem na usunięcie przykrego zapachu z butów, jest zastosowanie nie samej kawy, a filtra. Żeby to zrobić, trzeba umieścić kilka łyżek sody oczyszczonej na środku filtra od kawy, a następnie dodać kilka kropli ulubionego, na przykład różanego, olejku eterycznego. Potem filtr można zakręcić i związać gumką. 

Każdą z saszetek, podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych fusów do kawy w woreczku, trzeba pozostawić we wnętrzu buta. Najlepiej na całą noc. Mieszanka wchłonie wilgoć i usunie przykry zapach. Z kolei olejek eteryczny pozostawi przyjemny aromat.

Włożenie butów do zamrażarki – pozbądź się smrodu z butów

Jeśli potrzebujesz dobrej alternatywy dla usuwania nieprzyjemnego zapachu z butów za pomocą fusów, to możesz zdecydować się na umieszczenie ich w zamrażarce. Bakterie w niskiej temperaturze zginą, a smród z butów zniknie.

Żeby nie uszkodzić butów, trzeba je umieścić w torebce z zamkiem błyskawicznym. Pakunek należy pozostawić w zamrażarce na noc. Mróz panujący w tej komorze lodówki zabije szkodliwe drobnoustroje i sprawi, że po wyjęciu, buty nie będą już śmierdzieć. 

Zobacz też:

Jest nazywany płynnym złotem. Pij każdego dnia, a zapomnisz o boczkach i wzdęciach

Ta mikstura pozwoli ci przetrwać jesień bez przeziębień. Nazywają ją "antygrypiną"

Wystarczy jeden ruch, by zaoszczędzić na energii podczas prania. Sprawdź, co robić, żeby zużywać mniej prądu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby