Reklama
Reklama

Tępe nożyczki już nigdy nie będą problemem. W ten sposób szybko je naostrzysz

To naturalne, że nożyczki w miarę ich używania się tępią. Nie znaczy to wcale, że trzeba je wyrzucić i kupić nowe. Podajemy prosty sposób na ostrzenie nożyczek - wystarczy 5 minut i będą jak nowe. Przy okazji wpiszesz się w trend “zero waste”

Ostrzenie nożyczek krok po kroku 

Ostrzenie nożyczek wcale nie jest skomplikowane. Możesz je zrobić samodzielnie, wystarczy, że zaopatrzysz się w potrzebne produkty. Potrzebujesz tylko:  

  • kawałka aluminium lub blaszki; 
  • papieru ściernego o średniej grubości, w arkuszu; 
  • kawałka zwykłego papieru; 
  • miski z wodą.  

Przed przystąpieniem do ostrzenia najpierw dokładnie oczyść nożyczki z wszelkich zabrudzeń. Następnie złóż arkusz papieru ściernego na pół tak, by warstwa ścierająca była na zewnątrz. Potem przeciągnij każde z ostrzy nożyczek po papierze ściernym tak, jakbyś miał go przeciąć. Proces ten powtórz kilka razy. Kolejny krok to przeciągnięcie ostrzy nożyczek po aluminium lub kawałku blaszki w sposób, w jaki normalnie by się je przecinało. 

Sprawdź na kartce zwykłego papieru, czy nożyczki są już wystarczająco ostre. Po naostrzeniu nożyczek należy je zanurzyć na kilka minut w misce z wodą, a następnie wysuszyć.  

Dlaczego nożyczki się tępią?

Nożyczki w miarę używania tracą swoją ostrość. Tępią się od cięcia nimi zbyt twardych materiałów. Inną przyczyną tępienie nożyczek jest ich złe przechowywanie i brak odpowiedniej konserwacji. Wykonane z metalu nożyczki ulegają procesom korozji i rdzewienia. Sprzyja temu zwłaszcza przechowywanie ich w wilgotnych miejscach. Aby nożyczki były ostre, warto przechowywać je w suchym miejscu i czyścić po każdorazowym użyciu.  

Zobacz też:

Przypalone naczynie żaroodporne znów będzie wyglądać, jak nowe. Wlej to do środka i włóż do piekarnika

Czy poduszki można prać w pralce? Kieruj się tymi zasadami, a posłużą ci przez lata

Gotujesz jajka w ten sposób? To błąd, który pozbawia je wszystkich wartości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki