Reklama
Reklama

Rozłóż go w domu, a zapobiegniesz rozwojowi pleśni. Wystarczy kilka kostek

Nieestetyczne, czarne plamki wspinające się coraz wyżej po ścianach to oznaka rozwijającej się pleśni. Istnieje sporo domowych metod na pozbycie się jej, ale co zrobić, by zminimalizować ryzyko jej powstania? Pomocny może się okazać popularny produkt, którym zwykle słodzimy kawę czy herbatę. Jak kostki cukru mogą nas ochronić przed pleśnią? Wyjaśniamy.

Walka z pleśnią jest uciążliwa i może być naprawdę męcząca. Czarne plamki na ścianach, pokrywające coraz większą jej przestrzeń, nie tylko prezentują się nieestetycznie, ale są też szkodliwe dla zdrowia. Najczęściej pojawiają się jednak na skutek nadmiernej wilgoci. Jeśli zatem zminimalizujemy jej ilość, możemy zapobiec rozwojowi szkodliwej pleśni. Co ciekawe, może nam w tym pomóc popularny produkt — cukier.

Cukier w walce z pleśnią? To naprawdę działa

Cukier jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych — nadaje bowiem smak wielu deserom, daniom czy napojom. Choć nie powinien być stosowany w nadmiarze, może pełnić ważną rolę nie tylko w menu. Kostki cukru przydadzą się bowiem do zapobiegania rozwojowi pleśni. Jak to możliwe? Produkt ten szybko i skutecznie chłonie wilgoć. Warto więc rozłożyć kilka kostek cukru w miejscach, które są narażone na jej oddziaływanie.

Oczywiście, kostki należy regularnie zmieniać. Nie chodzi wcale o to, by rozrzucać niedbale cukier po podłodze. Możemy umieścić go na przykład w dekoracyjnych miseczkach i poustawiać w strategicznych miejscach w domu. 

Czytaj też: Tak zrobisz domową pastę do czyszczenia łazienki. Kamień i zacieki będą tylko wspomnieniem 

Nietypowe zastosowania cukru. Do tego możesz go użyć

Cukier znajduje dość szerokie zastosowanie w domu — nie tylko do słodzenia potraw i napojów. Dzięki niemu możemy też na przykład przedłużyć trwałość niektórych produktów. Jeśli włożymy cukier w kostkach do pojemnika z żółtym serem, zminimalizujemy ryzyko przedwczesnego pojawienia się na nim pleśni. Podobnie pieczywo będzie dłużej świeższe, jeśli w chlebaku umieścimy kostki cukru.

Ten słodki produkt przedłuża też żywotność kwiatów ciętych - wystarczy dodać dwie jego łyżeczki do jednego litra wody (trzecim składnikiem może być łyżeczka octu winnego). Dzięki temu kwiaty w wazonie nie zwiędną zbyt szybko. 

Zobacz też:

Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Dzięki niej koszule będą białe, jak nigdy

​Karta Moja Biedronka. Ważny informacja dla klientów. Mają dwa wyjścia

​W twojej diecie brakuje białka? Dietetyk radzi, jak zdrowo je uzupełnić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki