Rozbiłeś termometr rtęciowy? Sprawdź, gdzie należy go wyrzucić
Wiele osób pomimo wycofania go ze sprzedaży, wciąż ma w swoim domu termometr rtęciowy. Warto więc wiedzieć, gdzie powinno się go wyrzucać, gdy chcemy wymienić go na nowy lub gdy dojdzie do jego uszkodzenia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ odpad ten może być niebezpieczny dla zdrowia, a także dla środowiska. Sprawdź, gdzie wyrzucić termometr rtęciowy.
Nie wszystkie odpady możemy tak po prostu wyrzucić do pojemnika na śmieci. Niektóre z nich mogą bowiem stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także są niebezpieczne dla środowiska. Przykładem jest termometr rtęciowy, który wiele osób nadal ma w swoim domu. Podpowiadamy, gdzie go wyrzucić.
Termometry rtęciowe nie są już dostępne w sprzedaży, ponieważ zastąpiono je bezpieczniejszymi zamiennikami. Jednak wciąż są obecne w wielu domowych apteczkach. Co więcej, czasem zdarza się, że termometr rtęciowy się stłucze lub po prostu chcemy wymienić go na nowy.
W przypadku, gdy doszło do rozbicia termometru, musimy zabezpieczyć rtęć, która jest niezwykle toksyczną substancją. Najlepiej zamieść ją szufelką, a następnie umieścić w szklanym naczyniu. Pod żadnym pozorem nie wlewajmy jej do toalety czy zlewu, ponieważ jest to bardzo szkodliwe dla organizmów wodnych. Pamiętajmy również, aby nie dotykać trującej substancji gołymi rękami i by dokładnie wywietrzyć pomieszczenie, w którym rozlała się rtęć.
Ostrożność ta wynika z tego, że substancja ta, nawet w niewielkiej ilości może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Potrafi ona przenikać do organizmu nie tylko poprzez skórę, ale także poprzez wdychanie jej.
Czytaj również: Kaloryfer jest zimny, a odpowietrzenie nie pomaga? Hydraulik tłumaczy, co należy zrobić
Wobec tego musimy wiedzieć, gdzie można bezpiecznie wyrzucić termometr rtęciowy. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że miejscem na tego typu odpady nie jest pojemnik na śmieci zmieszane. Chcąc się pozbyć termometru, mamy kilka opcji.
Jedną z nich jest pozostawienie go w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Tego typu placówki znajdziemy w każdej gminie. W niektórych miejscowościach znajdują się również punkty, które zajmują się odbiorem toksycznych odpadów i w nich możemy pozostawić nasz termometr rtęciowy.
Innym sposobem jest oddanie termometru do apteki, jednak wcześniej należy się upewnić, czy wybrana przez nas placówka, zajmuje się przyjmowaniem tego typu odpadów. Dodatkowo powinniśmy dobrze zabezpieczyć termometr rtęciowy, wkładając go do szczelnie zamykanego pojemnika. Istotne jest jednak to, że termometry przyjmowane w aptekach nie mogą być uszkodzone. Pamiętajmy również, aby tego typu odpadów nie umieszczać w pojemnikach na leki, nawet jeśli nie są rozbite.
Zobacz też:
Zmniejszają ryzyko sklerozy i demencji. Wystarczy jeść kilka sztuk dziennie
Złoty napój z Indonezji. Pij codziennie, a zapomnisz o przeziębieniu i problemach z trawieniem
Zalewasz suszone grzyby taką wodą? Masz jak w banku, że będą twarde i gorzkie