Reklama
Reklama

Prezent na Dzień Nauczyciela czy łapówka? Uważaj, co wręczasz wychowawcy swojego dziecka

Dzień Nauczyciela zbliża się wielkimi krokami. Święto belfrów jest już w sobotę 14 października. Jednak ceremonie szkolne, przedstawienia czy po prostu prywatne podziękowania nauczycielom odbędą się wcześniej. Co można, a czego nie można sprezentować nauczycielowi?

Dzień Nauczyciela lada chwila. Zgodnie z tradycją belfrowie są obdarowywani przez uczniów, a niekiedy i ich rodziców rozmaitymi podarunkami. Uważa się to za miły gest. 

Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy rodzice przekraczają pewną granicę. Próbują wtedy wykorzystać okazję do okazania uprzejmości, jako powód do polepszenia sytuacji swojego dziecka w oczach nauczyciela. W takich momentach zaciera się granica pomiędzy standardowym prezentem a łapówką.

Sąd Najwyższy wskazuje, co jest łapówką, a co prezentem

W przepisach nie ma prostego określenia, które regulowałoby, co jest prezentem, a co łapówką dla nauczyciela. Zgodnie z zapisami kodeksu karnego każdą korzyścią majątkową jest "przyrost majątku" lub "zmniejszenie zobowiązań majątkowych".

W związku z tym osoby, które pełnią funkcję publiczną i przyjmują korzyść majątkową albo osobistą, podlegają karze pozbawienia wolności. Wolność może zostać im pozbawiona w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat. Jednak Sąd Najwyższy wskazuje, że najważniejsze w tym kontekście są kwestie indywidualne.

Wyrok sądu na temat prezentów od uczniów dla nauczycieli

Co ciekawe sprawą obdarowywania nauczycieli zajął się niegdyś Sąd Najwyższy. Sąd Wojewódzki w Lublinie próbował znaleźć odpowiedź na pytanie, czy łapówką są prezenty kupione z dobrowolnej składki uczniów.

Co dać na prezent dla nauczyciela? Sprawdź praktyczne propozycje

Nauczyciel z pewnością ucieszy się z każdego upominku. Może to być nawet kartka z podziękowaniami z dołączonym bukietem kwiatów. Uczniowie mogą również zdecydować się na dołączenie bonu podarunkowego, książki z dedykacją czy słodyczy. 

Dobrym pomysłem będzie dopasowanie upominku do preferencji nauczyciela. Może to być na przykład bilet wstępu na ciekawą konferencję naukową. Pomocą w pracy belfra będą także materiały dydaktyczne, których nie ma - tematyczna encyklopedia.

Zobacz też:

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prezenty | zakupy