Reklama
Reklama

Pierzemy je zbyt rzadko. Zrób to w ten sposób, a usuniesz nie tylko brud, ale i bakterie

Dywanik łazienkowy to częsty element wyposażenia, na który wiele osób na co dzień nie zwraca uwagi, również podczas sprzątania. To duży błąd, gdyż ze względu na wilgotne warunki i częsty kontakt ze stopami, szybko staje się siedliskiem bakterii, kurzu, grzybów i nieprzyjemnego zapachu. Regularne czyszczenie dywaników łazienkowych jest więc kwestią nie tylko estetyki, ale i higieny. Na szczęście możesz to skutecznie zrobić z wykorzystaniem produktu, który znajdziesz w swojej kuchni.

Dywaniki łazienkowe dopełniają wystrój pomieszczenia, ale przy tym zapewniają komfort i bezpieczeństwo. Ze względu na specyfikę pomieszczenia zbierają przy tym wilgoć, złuszczony naskórek, kurz, a także liczne bakterie i grzyby. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co pierze je od wielkiego święta lub co gorsza - wcale. Pora to zmienić, zwłaszcza że można to zrobić domowym sposobem.  

Robimy to zbyt rzadko. Dlaczego regularne pranie dywanika łazienkowego jest tak ważne?  

Dywany w łazience dla wielu osób pełnią jedynie funkcję dekoracyjną. Jednak nawet w takim przypadku, elementy dekoracji wymagają regularnego czyszczenia. Zwłaszcza w takim środowisku, jakim jest łazienka. Ciągły kontakt z wilgocią, a także brudem spod kapci czy stóp, sprawiają, że dywanik łazienkowy to idealne siedlisko dla tego, co nie sprzyja naszemu zdrowiu. 

Kluczowe jest więc regularne czyszczenia takiego dywanika, gdyż jego codzienne użytkowanie sprawia, że szybko traci na swojej świeżości i higienie. Zaleca się więc pranie chodnika łazienkowego co 1-2 tygodnie przy codziennym użytkowaniu lub częściej, jeśli zachodzi taka konieczność.  

Nie potrzeba do tego specjalistycznych środków, gdyż istnieje wiele domowych metod, które pomogą się z tym uporać. Ponadto w utrzymaniu higieny dywanika łazienkowego ważne są odpowiednie nawyki, takie jak codzienne suszenie go po odbyciu kąpieli, a także niepozostawianie go w zamkniętej i wilgotnej łazience. Nawet jeśli dywanik łazienkowy z wierzchu nie wygląda na zabrudzony, może być siedliskiem bakterii i grzybów. Warto o tym pamiętać i regularnie go czyścić.  

Zobacz także: Nie kupuj nowego materaca. Wystarczy, że wyczyścisz swój tym tanim patentem

Domowy sposób na czyszczenie dywanika łazienkowego. Czystość i dezynfekcja w jednym

Czysty dywanik łazienkowy to kwestia estetyki oraz zdrowia. Warto więc go prać regularnie, najlepiej z użyciem bezpiecznych środków. W tym celu nie trzeba kupować sklepowych specyfików. W tym, jak i w wielu innych obowiązkach domowych remedium okazuje się być wszechstronny ocet. Pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy, neutralizuje bakterie, grzyby i pleśń, a przy tym zmiękcza tkaninę i nadaje  jej świeżość.  

Jeśli zależy ci na bezpiecznym i w pełni ekologicznym sposobie czyszczenia, ocet to strzał w dziesiątkę. Działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze idealnie sprawdza się w kontekście dywanika użytkowanego na co dzień w wilgotnym środowisku. Ocet to dobre rozwiązanie przy większości rodzajów chodników łazienkowych. W przypadku tych z gumowym spodem należy uważać, aby ocet jej z czasem nie osłabił.

Zaleca się pranie dywaników łazienkowych w pralce lub ręcznie. W tym pierwszym przypadku wystarczy wsadzić dywanik do bębna pralki, a do przegródki na płyn do płukania wlać ocet. Pozostaje załączyć pralkę na program podany na metce dywanika, a po praniu dobrze go wysuszyć, najlepiej na świeżym powietrzu. 

W przypadku prania ręcznego zaleca się namoczenie chodnika łazienkowego na przynajmniej 30 minut. Następnie należy delikatnie go wyszorować szczoteczką, zwłaszcza miejsca szczególnie zabrudzone. Na koniec pozostaje opłukać chodnik czystą wodą i rozwiesić do wyschnięcia. Przy używaniu octu nie trzeba się obawiać o jego zapach, gdyż wraz z wyschnięciem zniknie. 

Sprawdź też: Więcej nie kupisz proszku do prania. Domowy płyn jest równie skuteczny i pięknie pachnie

Zobacz też:

Te dwa błędy podczas mycia zębów popełnia wiele osób. Cały wysiłek idzie na nic

Nie możesz zasnąć? Wypróbuj metodę naszych babć i włóż to pod poduszkę

Wyrzuć sklepowe płyny. Gdy umyjesz tą przyprawą fugi w łazience, będą lśnić czystością

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | sprzątanie | domowe sposoby | triki