Reklama
Reklama

Pająki wchodzą do domu? Połóż to pod drzwiami, a pozbędziesz się ich na dobre

Pająki nigdy nie są mile widzianymi gośćmi w naszych domach, szczególnie teraz, gdy w okresie jesienno-zimowym będzie pojawiać się ich coraz więcej i staną się uciążliwym kłopotem. Na szczęście istnieje prosty i skuteczny trik, który pozwoli nam odstraszyć je w bezpieczny i humanitarny sposób. Sprawdź, co pomoże przepędzić pająki z naszego domowego zacisza.

Problem pająków może zniknąć szybciej, niż nam się wydaje. Wystarczy, że podczas jesiennego spaceru zbierzemy kilka kasztanów w parku i odpowiednio wykorzystamy je w naszym domu. Dzięki tej prostej metodzie, pająki na stałe wyprowadzą się z naszego domostwa.

Pająki w domu - co warto o nich wiedzieć?

Pająki w domu często wzbudzają w nas wstręt lub lęk i pierwszym naszym odruchem jest chęć szybkiego pozbycia się ich. Jednak mało kto pamięta o tym, że mimo wszystko są to bardzo pożyteczne stworzenia i czasem warto pozwolić im na gościnę w domu, ponieważ pozbywają się one much, komarów oraz innych owadów. Jednak, gdy jest ich coraz więcej, powinniśmy interweniować i postarać się ich pozbyć w miarę ekologicznymi sposobami. W momencie, gdy chcemy odstraszyć pająki z naszego domu, dobrze jest to robić w humanitarny sposób, niż je po prostu zabijać.

Warto też wiedzieć, jakie rodzaje pająków możemy spotkać w naszym domu. Jest to między innymi:

  • kosarz — wyróżnia się jasnobrązowym kolorem, długimi odnóżami i niewielkimi wymiarami,
  • kątnik — ma dość gruby odwłok, ale sam jest jednak niewielki,
  • zyzuś tłuścioch — ma bardzo jasny i błyszczący odwłok. Pomimo że wygląda dość groźnie, nie jest niebezpieczny.

Skąd biorą się pająki w domu?

Pająki mieszkając w naszym domu, chowają się w różnych zakamarkach, szczelinach podłóg czy pod wanną. Co ciekawa, badania udowodniły, że jedynie 5% pająków żyjących w naszych domach, pokazało nam swoją obecność, co oznacza, że może skrywać się ich znacznie więcej.

Dodatkowo warto wiedzieć, że pająki wbrew powszechnemu przekonaniu, nie pojawiają się tylko w brudnych i zaniedbanych domach. Wobec tego ich obecność nie musi wcale oznaczać, że nie dbamy o porządek. Czynniki, które wpływają na to, że pająki przychodzą do naszego domu, to przede wszystkim:

  • Łatwy dostęp do pokarmu — resztki jedzenia przyciągają robaki, a one zaś pająki, które się nimi żywią. Warto więc podczas sprzątania, zwracać uwagę również na pozostawione okruchy.
  • Okres rozrodczy — pająki pojawiają się przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim, kiedy to trwa ich okres rozrodczy. Szukają wtedy partnerów, między innymi w naszych domach.
  • Ochrona przed zimnem — w okresie jesienno-zimowym pająki usilnie szukają suchych i w miarę ciepłych miejsc, w których mogą zająć się przygotowywaniem pajęczyny. Do mieszkań lub domów przenoszą się o tej porze, głównie wychodząc z piwnic oraz strychów.

Jak odstraszyć pająki za pomocą kasztanów?

Mało kto wie o tym, że jednym z najlepszych naturalnych odstraszaczy pająków są kasztany. Wystarczy, że rozłożymy je w kątach i za drzwiami wejściowymi do domu, a problem natrętnych pajęczych gości będzie rozwiązany.

Wynika to z tego, że zapach kasztanów, który dla nas jest ledwo wyczuwalny, dla pająków jest niezwykle trudny do wytrzymania. Jednak, żeby aromat był silny, musimy pamiętać o delikatnym rozłupaniu kasztana. Możemy to zrobić, używając młotka lub dziadka do orzechów.

Tak rozłożone kasztany będą odstraszały pająki przez około miesiąc. Po upływie tego czasu przestaną wydzielać one swój zapach i będzie trzeba wymienić je na nowe.

Zobacz też:

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

Dni wolne od pracy 2024. W drugiej połowie roku możesz mieć nawet 11 dni wolnych

Czy można jeść fusy z kawy? Odpowiedź naukowców zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki