Reklama
Reklama

Kawa wylała się na dywan? Spryskaj go tym, a plama zniknie

Nawet najpiękniejszy dywan z najlepszego materiału może przestać cieszyć oko, jeśli pojawią się na nim uporczywe plamy. Warto wtedy wiedzieć, jak działać, żeby je usunąć. Skutecznym sposobem na ich usunięcie będzie wykonanie mieszanki z dwóch tanich i ogólnodostępnych składników.

W momencie, kiedy na dywanie pojawią się plamy po tłuszczu, soku lub napojach, należy wiedzieć, co robić. Pierwszą wykonaną czynnością powinno być zebranie płynów bibułą albo innym chłonnym materiałem, na przykład ręcznikiem kuchennym. Nie należy dociskać punktu, w którym pojawiła się plama, a delikatnie przyłożyć materiał, aby wchłonął płyn.

Jeśli plama jest wyjątkowo tłusta, to można zdecydować się na rozsypanie talku albo mąki ziemniaczanej. Jeden z tych produktów trzeba potem pozostawić w zabrudzonym punkcie na cały dzień. Talk i mąka ziemniaczana osuszą podłoże i umożliwią usunięcie zaległego tłuszczu, chociażby z wykorzystaniem odkurzacza.

Mieszanka octu i sody oczyszczonej – sposób na szczególnie uporczywe plamy

Mieszanka octu i sody oczyszczonej pozwoli usunąć szczególnie uporczywe plamy, takie jak te z kawy, wina czy soku.  Jak zrobić środek na zabrudzenia? Czyszczenie dywanu nie jest wcale takie trudne. Należy zmieszać szklankę octu i dwie czubate łyżki sody oczyszczonej z pół litra wody. 

Następnie preparat trzeba dokładnie wymieszać. Roztwór można umieścić w butelki z dyfuzorem, żeby aplikacja była łatwiejsza. Jeśli na dywanie plama pojawiła się tylko w jednym miejscu, można użyć gąbki do rozprowadzenia mieszanki. Po wyschnięciu wystarczy odkurzyć.

Soda oczyszczona przyda się w usuwaniu nieprzyjemnego zapachu

Warto też wspomnieć o kolejnej właściwości sody oczyszczonej. Działanie wodorowęglanu sodu przyda się do usuwania nie tylko plam (w połączeniu z octem), ale także i przykrego zapachu. Po zastosowaniu sody oczyszczonej dywan znów zacznie przyjemnie pachnieć.

Można uzupełnić standardowe działanie wodorowęglanu sodu, dodając do niego olejek eteryczny z ulubionym zapachem, na przykład różanym. Połączoną mieszankę można pozostawić na pół godziny na dywanie w wybranym miejscu, a następnie odkurzyć. Nieprzyjemny zapach zniknie, a pomieszczenie wypełni świeży aromat.

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby