Reklama
Reklama

Jak prać buty w pralce? Prosty i sprawdzony sposób

Okres wiosenno-letni to czas, kiedy z szafki wyjmujemy lżejsze buty. Niekiedy są na nich pozostałości z poprzedniego sezonu: kurz, piasek a niekiedy również błoto. Żeby doprowadzić buty z powrotem do stanu używalności, warto poznać proste i sprawdzone sposoby na ich wyczyszczenie.

Regularne czyszczenie obuwia pozwala utrzymać ten element garderoby w dobrym stanie. Pranie umożliwia nie tylko używanie obuwia w komfortowy sposób, bez martwienia się o ich wygląd, ale również wydłuża jego żywotność. Osadzający się brud może trwale uszkodzić buty.

Przy praniu butów w pralce należy zachować ostrożność. Oprócz sposobów na to, jak wyczyścić ten element garderoby, podpowiemy też, czego nie robić. Dzięki temu trampki, czy sneakersy zachowają swój kształt, kolory i będą wygodne. 

Pranie butów w pralce: przygotuj obuwie do włożenia do pralki

Pranie butów w pralce należy rozpocząć od przygotowania obuwia. Pierwszym krokiem będzie usunięcie zabrudzeń, których można w prosty sposób się pozbyć: kurzu, pyłu, pozostałości po błocie. Przyda się do tego miękka szczotka lub ściereczka.

Warto też zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj obuwia chcemy wyczyścić. Nie zaleca się wkładania do pralki butów wykonanych z innych materiałów niż tkanina, czy włókna syntetyczne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy producent podkreślił, że dany but może być wyprany w pralce.

Pranie butów w pralce: włóż obuwie do specjalnego worka

Żeby zabezpieczyć obuwie przed zniszczeniem w trakcie prania w pralce automatycznej, należy zaopatrzyć się w specjalny worek. Takie akcesoria są wykonane w formie siatki usztywnionej po bokach i zabezpieczonej dodatkowymi elementami, które neutralizują tarcie.
Specjalne worki są najczęściej wyposażone w zamek błyskawiczny. Oprócz tego mają zawieszki umożliwiające powieszenie akcesorium, na przykład na lince do suszenia prania, czy innym dowolnym zaczepie. Cena worka na obuwie do prania nie powinna przekroczyć kilkunastu złotych. 

Pranie butów w pralce: ustawienie trybu, temperatury i suszenie

Obuwie należy prać w trybie delikatnym oraz przy niskiej temperaturze. Do pralki trzeba też dodać detergent o łagodnym działaniu, który jest przeznaczony do używania z tkaninami i syntetykami. Dzięki temu brud zostanie usunięty, a materiał, z którego zrobiono obuwie nienaruszony.

Ostatni krok to wysuszenie butów. Nie należy kłaść butów na grzejniku, czy wkładać do piekarnika w celu pozbycia się wilgoci. Najlepszym rozwiązaniem będzie położenie ich na balkonie. Dzięki temu obuwie zostanie wysuszone, a oczyszczony materiał będzie cieszył oko estetycznym wyglądem.

Zobacz też:

Kupujesz młode ziemniaki? Zwróć na to uwagę podczas wizyty na targu

​Zrób domowy odświeżacz powietrza. Pięknie pachnie, a do tego odstrasza komary

Ułatwia zasypianie, uspokaja i łagodzi kaszel. Rośnie w Polsce, lecz jest mało popularny

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby