Reklama
Reklama

​Domowe udrażnianie rur nigdy nie było tak łatwe. Wystarczą trzy podstawowe składniki

Zapchany odpływ w zlewie potrafi naprawdę uprzykrzyć życie w trakcie codziennych czynności. Warto jednak pamiętać, że nie tylko specjalistyczne środki pomogą odwrócić taki stan rzeczy. Równie dobrze można zrobić domowy środek do udrażniania rur, który będzie o wiele tańszy i tak samo skuteczny.

Jeśli jesteś fanem domowych sposobów na sprzątanie i czyszczenie, zadbaj, by w twojej kuchni nie zabrakło sody oczyszczonej i octu. Dzięki nim wykonasz praktycznie każdy trik.

Co zapycha rury?

Najczęściej powodem zapchania rur są wrzucone do odpływu odpady. Brak drożności mogą spowodować odpady higieniczne (podpaski, prezerwatywy czy tampony), a także papierosy, włosy, leki bądź też zbyt duża ilość papieru lub chusteczek higienicznych. Czasem problemy mogą dotyczyć nie tylko ciał obcych umieszczonych w odpływie, ale samej jego budowy. Jeśli jest on zbyt mały lub spadek rur jest nieodpowiedni, to może dochodzić do sytuacji, gdy nawet większa ilość wody powoduje zapchanie zlewu. W tym drugim przypadku niestety nie pomogą żadne detergenty.

Domowy sposób na zapchane rury

W sklepach dostępne są specjalne mieszanki substancji chemicznych, które pozwalają udrażniać złogi w rurach. Jednak nie zawsze mamy pod ręką taki produkt, bądź możliwość szybkiego wyskoczenia do sklepu (np. późnym wieczorem). Poza tym nie ukrywajmy, że takie środki nie są obojętne dla środowiska. Rozwiązaniem jest przygotowanie domowego udrażniacza do rur. Potrzebne nam będą:

  • płyn do naczyń,
  • soda oczyszczona,
  • ocet,
  • wrząca woda.

Sposób działania jest następujący: zalewamy odpływ płynem do naczyń, następnie posypujemy sodą oczyszczoną i całość polewamy octem. Musimy chwilę poczekać, aż cała mieszanka się spieni. W tym momencie wlewamy do odpływu wrzącą wodę. I gotowe. Drożność naszych rur znów będzie odpowiednia.

Czy soda z octem i wrzątkiem niszczy rury?

Oczywiście odpowiedź brzmi: nie. Rury kanalizacyjne wykonane z plastiku (czyli PVC), szczególnie tego dobrej jakości, będą odporne na wrzątek. Przecież zlewy kuchenne muszą być przystosowane choćby do wylewania do nich wody po gotowaniu makaronu czy ziemniaków. Ten domowy sposób na udrażnianie rur jest bezpieczny zarówno dla instalacji, jak i dla środowiska. Świetnie poradzi sobie ze złogami w postaci osadów z mydła czy tłuszczu, które najczęściej blokują możliwość odpowiedniego przepływu wody.

Zobacz też:

Z wygody popełniasz ten błąd na stacji benzynowej? Dużo ryzykujesz

Nasącz tym ręcznik papierowy i umieść pod uszczelką. Zapomnisz o brzydkim zapachu z pralki

To najzdrowsza przyprawa świata. We Włoszech jest w każdym daniu, w Polsce mało popularna

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki