Reklama
Reklama

Chcesz zmienić miejsce głosowania? To już ostatni moment na dopełnienie formalności

Termin wyborów parlamentarny jest już znany. O tym, kto zasiądzie w sejmie i senacie, zdecydujemy 15 października. Jeśli w tym terminie nie będziesz przebywał w okolicy miejsca swojego zamieszkania, a chcesz zagłosować, musisz się pospieszyć. To już ostatni moment na zmianę miejsca głosowania.

Osoby, które chcą aktywnie uczestniczyć w wyborach w tym roku, mogą skorzystać z wielu opcji. Jedną z nich jest złożenie odpowiedniego wniosku, aby móc oddać ważny głos, tylko że w innej miejscowości niż tej przypisanej z urzędu. Co dokładnie trzeba zrobić?

Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się już w tę niedzielę - 15 października. Ze względu na zbliżający się termin, nadchodzące dni są ostatnimi, kiedy można zmienić miejsce głosowania. 

Kto może zmienić miejsce do głosowania?

Jeśli ktoś chce wziąć udział w wyborach, ale wyjątkowo przebywa dnia 15 października poza miejscem zamieszkania, to może złożyć wniosek, który umożliwi mu oddanie głosu w innej lokalizacji. Co ważne, będzie to dotyczyć wyłącznie tegorocznych wyborów.

Wniosek można składać za pośrednictwem internetu oraz w urzędzie. Może go wypełnić i przedłożyć w odpowiedniej instytucji każdy, kto: będzie głosować w Polsce, w trakcie głosowania przebywa na terenie gminy innej niż gmina właściwa ze względu na miejsce zameldowania albo stałego zamieszkania.

Nie można też zapominać o podstawowych warunkach, umożliwiających oddanie głosu. Takie prawo posiadają obywatele kraju, którzy mają czynne prawo wyborcze, a w dniu 15 października mają też ukończone 18 lat i nie są ubezwłasnowolnione. 

Jak dopełnić formalności i zmienić miejsce głosowania online?

Żeby zmienić miejsce głosowania, trzeba dysponować danymi logowania do profilu zaufanego. Następnie trzeba wejść na rządową stronę logowania ePUAP, wpisać niezbędne dane, a potem podać adres, pod którym będzie się przebywać w dniu wyborów. Na końcu wniosek należy zweryfikować i podpisać elektronicznie.

Po tym, jak wniosek zostanie złożony, potwierdzenie dokonania operacji obywatel otrzyma na swoją skrzynkę ePUAP. W wiadomości będą znajdować się informacje na temat potwierdzenia zmiany miejsca głosowania wraz z danymi o obwodzie głosowania i siedzibie obwodowej komisji wyborczej.

Do kiedy można składać wniosek o zmianę miejsca głosowania?

Na złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania ma się czas na 44 dni przed 15 października – jednak nie później niż 3 dnia przed datą wyborów. Warto też wiedzieć, że w przypadku ogłoszenia wyborów uzupełniających do Senatu RP miejsce głosowania mogą zmienić wyłącznie wyborcy, którzy stale mieszkają na terenie okręgu wyborczego, w którym są przeprowadzane wybory uzupełniające.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wybory