Chcesz ususzyć kwiat hortensji? Zrób to, a nigdy nie wyblakną
Lato wkrótce się skończy, ale wcale nie oznacza to, że musisz pożegnać się z widokiem pięknych kolorowych hortensji. Wystarczy, że zasuszysz je w odpowiedni sposób, a na pewno nie wyblakną. Zastosuj prosty trik, aby kwiaty w twoim mieszkaniu przez długie tygodnie wyglądały jak świeżo zerwane z krzaka.
Sezon na hortensje nie trwa wiecznie, jednak jest sprytny sposób, aby cieszyć się ich widokiem przez okrągły rok. Wystarczy, że zasuszysz je odpowiednią metodą, a będą wspaniałą dekoracją mieszkania i na pewno szybko nie wyblakną. Jak zasuszyć hortensje, by kwiaty nie opadły i nie straciły swego pięknego wyrazistego koloru?
Niestety nie można przedłużyć kwitnienia hortensji, ale istnieje sposób, aby móc cieszyć się ich widokiem przez długie miesiące. Musisz tylko odpowiednio je zasuszyć, a nawet zimą będą wyglądać, jakby dopiero co zostały zerwane ze krzaka.
Może cię zainteresować: To najlepszy moment na sadzenie hortensji. Sprawdź, kiedy wypada i nie przegap terminu
Nie wiesz, kiedy suszyć hortensje? Wbrew pozorom, wybór terminu ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całego zabiegu. Nie powinno się zabierać za to zbyt wcześnie, ale też lepiej nie zwlekać suszeniem hortensji zbyt długo.
Najlepszy czas na suszenie hortensji jest we wrześniu - około południa w słoneczny, ale nie upalny dzień. Wykorzystaj do tego zdrowe, świeże i dobrze rozwinięte kwiatostany, bez oznak występowania chorób czy szkodników.
Czytaj również: To najgorszy sposób na przechowywanie pomidorów. Spleśnieją w mgnieniu oka
Poza terminem znaczenie ma również technika suszenia hortensji. Najlepiej powieś je na sznurku "do góry nogami" w suchym pomieszczeniu i daj im czas, aby mogły same wyschnąć. Ten sposób może jednak doprowadzić do opadnięcia niektórych płatków oraz ich wyblaknięcia. Aby hortensje nie wyblakły, przed suszeniem spryskaj więc młode, zerwane z krzewu hortensji kwiatostany lakierem do włosów.
Drugi sposób suszenia hortensji polega na umieszczeniu kwiatów w wazonie wypełnionym wodą jedynie do połowy. Gdy cieczy zacznie ubywać, nie dolewaj jej, tylko pozostaw tak rośliny. Powoli przyzwyczają się do braku wody. Po trzech tygodniach będą zasuszone.
Jest jeszcze jedna metoda, a mianowicie suszenie hortensji w glicerynie. Ten sposób jest podobny do poprzedniego, jednak ciepłą wodę w wazonie musisz wymieszać z gliceryną (płynną lub sproszkowaną) w proporcjach 2:1.
Zobacz też:
Gotujesz tak ziemniaki? Przez ten błąd wychodzą twarde i tracą wartości odżywcze
Twoje prześcieradła wyglądają na szare i zużyte? Tak w mig przywrócisz im śnieżną biel