Reklama
Reklama

Wrocław ma krasnale, a to miasto ma beboki. Znajdź je wszystkie i odbierz odznakę

Wrocławskie krasnale są wszystkim dobrze znane, stając się przy tym jednym z symboli tego miasta. Teraz przyszedł czas na katowickie beboki, które są oryginalnym pomysłem na promocję tutejszej kultury i jedną z atrakcji turystycznych miasta Katowice. Wędrówka tropem beboków to jeden z pomysłów na ciekawy spacer po stolicy Śląska. Jakie rzeźby czekają na szlaku?

Katowice coraz chętniej odwiedzane są przez turystów, zaskakując pomysłami na promocję kultury lokalnej. Jednym z bardziej popularnych są katowickie beboki, czyli seria rzeźb inspirowanych śląskim folklorem. Podążając ich śladem, można poznać to śląskie miasto i dodatkowo zyskać odznakę “Łowcy Beboków". To niezwykły pomysł na nietuzinkowy spacer po mieście, zarówno dla mieszkańców Katowic, jak i przybyłych turystów.  

Katowickie beboki — kilka słów o powstaniu grupy rzeźb plenerowych 

Bebok to postać z dawnych śląskich wierzeń, która występowała w licznych opowiadaniach i historiach. Dzięki temu na dobre wpisała się w śląską kulturę i tradycję. Dzisiaj bebok przeszedł jednak metamorfozę od postaci, która miała na celu straszyć do sympatycznej figurki będącej bohaterem miejskiego szlaku i tym samym jednym z symboli miasta.  

Tak stało się dzięki inicjatywie i projektowi katowickiego artysty Grzegorza Chudego, który stworzył grupę małych rzeźb plenerowych — tytułowych beboków. Pierwsze z nich stanęły w lipcu 2021 roku w popularnej części Katowic, w Nikiszowcu. Z czasem liczba katowickich beboków wzrosła, tym samym stając się jedną z atrakcji turystycznych miasta Katowice często porównywalną do wrocławskich krasnali.  

Te małe i urocze stworzonka w postaci rzeźb coraz mocniej wpisują się w miejski krajobraz Katowic, stając się częstym celem wycieczek i spacerów, gdyż można ich szukać z powodzeniem w różnych częściach miasta. Co ciekawe, spacer Katowickim Szlakiem Beboków to prawdziwe poszukiwania figurek, przy których można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a także przybić stemple. Zebranie wszystkich daje szansę otrzymania odznaki “Łowcy Beboków", którą można odebrać w Atelier z akwarelami na Nikiszowcu. To także możliwość wpisania się do "Księgi Łowców Beboków". 

Zobacz także: Podziemny spływ łodzią i przygoda dla całej rodziny. To miejsce na Śląsku to rewelacyjny pomysł na wycieczkę

Gdzie w Katowicach można znaleźć beboki? Pierwsze stanęły w Nikiszowcu

Beboki to szansa na niezwykłą podróż po Katowicach. Można je spotkać w różnych częściach miasta, a każdy z nich ma swoje imię i indywidualną historię. To nie lada gratka nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców miasta, którzy opiekują się figurkami i chętnie przebierają je na różne okazje, takie jak zima czy święta. Beboki zagościły również w licznych gadżetach promujących miasto, takich jak magnesy czy pocztówki.  

Będąc w Katowicach, warto więc wybrać się na spacer w poszukiwaniu beboków, który jest zupełnie innym wymiarem zwiedzania i tym samym ożywienia przestrzeni publicznej. Lista beboków stale się powiększa, ale do tych najpopularniejszych zalicza się między innymi te, które znaleźć można na Nikiszowcu. Czeka tam między innymi bebok Wincynt symbolizujący górnika, Michalino, czyli beboczka trzymająca kubek z kawą, a także Jorguś, czyli bebok uciekający z "Atelier z akwarelami" - galerii sztuki Grzegorza Chudego. 

Na Śródmieściu czeka natomiast Frelka i Miglanc, czyli beboki wracające z zakupów czy też Bōnclok trzymający sztućce w strefie restauracyjnej. Na tym jednak nie koniec, gdyż w różnych częściach miasta czeka między innymi bebok ekonomista, bebok w roli czarodzieja, beboczka lekarka czy też bebok turysta. Na terenie Katowic jest już blisko 100 beboków, które czekają na znalezienie i sfotografowanie. Spacer ich śladem to rozrywka dla całej rodziny i unikalny pomysł na zwiedzenie miasta. 

Może cię zainteresować: Małopolskie jezioro dobrym celem weekendowej wycieczki. Zawitał nad nie Robert Makłowicz

Źródła: msw-pttk.org.pl, wkatowicach.eu 

Zobacz też:

Kraj, który oferuje morze i góry. Wakacje dorwiesz tam w atrakcyjnej cenie

Ta niewielka wyspa to raj dla miłośników nurkowania. Podwodne życie zachwyca o każdej porze roku

Bezpiecznie, tanio i pięknie. Niebieskie miasto to jedna z najciekawszych atrakcji tego kraju

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | weekend w Polsce