Reklama
Reklama

Wakacje w Turcji – ceny, all inclusive, najpiękniejsze plaże

Wakacje w Turcji cieszą się niesłabnącą popularnością. Atrakcyjne ceny, duża ilość ofert all inclusive i piękne plaże co roku zachęcają tysiące turystów do podróży. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego kierunku na wakacje.

Turcja znajduje się w świetnym położeniu pod względem turystycznym. Obok kraju znajduje się Morze Marmara, Morze Czarne, Morze Egejskie i Morze Śródziemne. Dlatego ciekawych propozycji na podróż nie brakuje.

Wakacje w Turcji mogą być rozplanowane na dłuższy okres, na przykład tydzień/dwa, wypad na krótki urlop, czy zwykły city break w weekend. W każdym z wymienionych przypadków nie brakuje dobrych ofert zarówno pod względem ceny, jak i atrakcji, które czekają na miejscu na turystów. Na co się przygotować, wybierając Turcję jako cel podróży?

Wakacje w Turcji: na jaki wydatek się przygotować

Bilety lotnicze z Polski do Turcji kosztują od 500 do 900 złotych. Warto zaznaczyć, że są to regularne ceny i nieraz można natrafić na promocję i dzięki temu dotrzeć tam jeszcze taniej. Zdecydowanie najpopularniejsze są jednak bilety kupowane od razu z transferem, noclegiem i wyżywieniem, czyli oferty all-inclusive.

Za wypoczynek all-inclusive (w cenie jest uwzględniony nocleg, transfer, wyżywienie i wszelkie usługi dostępne w wybranym hotelu) trzeba zapłacić od 1500 do 2500 złotych za osobę. Również i w tym przypadku można natrafić na atrakcyjniejsze oferty. Dotyczy to szczególnie pakietów last minute i terminów poza sezonem (od października do czerwca). Wtedy cena za wakacje w Turcji all inclusive również może wynosić nawet 2500 zł (za dwie osoby) za pobyt w komfortowym hotelu.

Wakacje w Turcji: ile zapłacisz za podstawowe produkty?

Oficjalną walutą w Turcji jest lira turecka (TRY/ TL), która z kolei jest dzielona na 100 kuruszy. Funkcjonują banknoty z nominałami: 5, 10, 20, 50, 100 i 200 i monety o wartości: 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy i 1 liry. Z kolei kurs 1 liry to ok. 25 groszy. Jakie są ceny za podstawowe produkty?

Chcąc kupić artykuły takie jak bułki, chleb, szynkę, czy dużą wodę nie trzeba przygotowywać się na duże wydatki. Ceny w Turcji są podobne i nieraz niższe niż w Polsce. Za używki takie jak alkohol i papierosy w Turcji płaci się następujące ceny:

  • piwo 0,5l: 10 -20 TL (2,91 - 5,81 zł),
  • wódka 500 ml: 100 TL (29,08 zł),
  • paczka papierosów: 13 - 20 TL (3,78 - 5,81 zł).

Wakacje w Turcji: koszt wynajmu auta i cena paliwa

Niemałym zainteresowaniem wśród podróżnych cieszy się wynajem auta. Dotyczy to również Turcji. Możliwość poruszania się samochodem daje swobodę w zwiedzaniu. Dzięki temu rozmaite atrakcje turystyczne można zobaczyć nie tylko w ramach wycieczek, ale także samemu, bez oglądania się na grupę.

Wynajem samochodu w Turcji to stosunkowo nieduży koszt. Średnie stawki to ok. 188 złotych za 24 godziny. Można jednak znaleźć lepsze oferty i wynająć samochód, na przykład za 75 złotych. Wszystko zależy od terminu, dostępności i klasy pojazdu. Ile trzeba zapłacić za paliwo? Średnie ceny to:

  • benzyna: 12,11 TL/ litr (3,52 zł / litr),
  • diesel: 12, 58 TL / litr (3,66 zł / litr),
  • gaz LPG: 9,09 TL / litr (2,64 zł/ litr).

Wakacje w Turcji: gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże?

W Turcji nie brakuje pięknych plaż. Turyści mogą wybrać te z piaszczystym lub skalistym nabrzeżem. Niektóre z nich znajdują się również na terenach parków narodowych, czy zabytkowych zamków. 

Takie okoliczności dodatkowo uatrakcyjniają wycieczki. Jednym z symbolów Turcji jest plaża znajdująca się w okolicy Ölüdeniz. Zachwyt turystów wzbudza piękna laguna oraz majestatyczna góra Babadağ. 

Wspominając o plażach w parkach narodowych, należy wymienić tę znajdującą się w Patarze. Ze względu na to, że na terenach otaczających wybrzeże żyją chronione gatunki zwierząt, na przykład żółwie, obszar można zwiedzać w wyznaczonych godzinach.

Co roku duże zainteresowanie wzbudza plaża Cirali, która jest piaszczysto-kamienista i niezwykle długa. Należy mieć na uwadze, że wybierając się w to miejsce, turysta będzie wystawiony na stałą ekspozycję słońca, ponieważ trudno znaleźć na plaży zacienione obszary. Pół kilometra od Cirali znajdują się ruiny starożytnego miasta Olympos.

Zobacz też:

Planujesz urlop w Hiszpanii? Z tej atrakcji już nie skorzystasz

Polska Chorwacja. To kąpielisko w Małopolsce przyciąga tłumy

Mało kto wie o tych miejscach na warszawskim lotnisku. Mogą bardzo ułatwić podróż

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | morze