Wakacje na polskim wybrzeżu – top 7 najlepszych miejscowości
Morze Bałtyckie to ponad 800 kilometrów polskiej linii brzegowej od granicy z Niemcami obok Świnoujścia aż do Krynicy Morskiej na Mierzei Wiślanej. Polacy co roku chętnie wypoczywają w tym regionie, korzystając z licznych atrakcji i bliskości zachwycającej natury. Jednak, którą nadmorską miejscowość warto wybrać? Sprawdź, nasz ranking najlepszych miejsc na wakacje nad morzem.
Wakacje nad morzem częsty wybór polskich turystów. Nic w tym dziwnego, ponieważ możemy się szczycić jednymi z piękniejszych, piaszczystych plaż. W dodatku otoczenie wydm, nadmorskich lasów i lokalnych atrakcji sprawia, że co roku na polskie wybrzeże zmierzają tłumy osób pragnących odpoczynku na łonie natury.
Jednak wybór konkretnej miejscowości nie należy do najprostszych i warto wybierając miejsce naszego urlopu zwrócić uwagę na takie aspekty jak plaża, atrakcje dla dorosłych i dzieci oraz inne elementy, charakterystyczne dla danego kurortu. Podpowiadamy, jakie miejscowości wybrać i przedstawiamy ranking 7 najlepszych miejsc na wakacje na polskim wybrzeżu w 2023 roku.
To rozwiązanie cieszy się dużą popularnością. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że przebywając tam, jesteśmy w zasadzie w trzech miejscowościach równocześnie, ponieważ między nimi dzieli nas jedynie dłuższy spacer.
Dzięki wybitnej infrastrukturze możemy zwiedzić i zobaczyć wiele miejsc w krótkim czasie. Na przykład w Gdańsku warto odwiedzić przede wszystkim piękne Stare Miasto. Obowiązkowo musimy zobaczyć także Neptuna na jego fontannie, ulicę Długą i Długi Targ. Nie zapomnijmy również o spacerze wzdłuż Motławy. Nie brakuje tam także muzeów np. Muzeum II Wojny Światowej, które jest niezwykle nowoczesne i zdecydowanie warte odwiedzenia.
Natomiast w Gdyni znajdziemy przepiękne drewniane molo w Orłowie, które zostało wybudowane podczas I wojny Światowej i zachowało się w doskonałym stanie do dziś. Oprócz morza można też podziwiać widoki prawie górskie. Mamy przed sobą morze, a za nami roztaczają się wzgórza, doliny i okazałe klify.
Sopot również jest miastem wartym odwiedzenia. Są tam piękne plaże, najsłynniejsze w Polsce molo i deptak. Wiele osób ceni sobie klimat Sopotu i wyjątkowy charakter tego miasta. Możemy tam odwiedzić także latarnię, a w razie niepogody spędzić dzień w aquaparku.
Kolejną ciekawą miejscowością, idealną również jako baza wypadowa jest Jastrzębia Góra. Jest ona połączona z Władysławowem poprzez Bulwar Nadmorski, który umożliwia aktywny wypoczynek i można pokonać go rowerem lub pieszo.
Tym, co wyróżnia tę miejscowość, jest zdecydowanie charakterystyczny klif. Na uwagę zasługuje także plaża, która jest bardzo różnorodna, ponieważ od wschodu plaża jest kamienista, a na zachodzie piaszczysta. Do jednej z nich prowadzi Lisi Jar, czyli ponad 300-metrowy klimatyczny wąwóz, który porastają stare buki.
Centrum Jastrzębiej Góry stanowi Promenada Światowida. Miejsce to oferuje wiele atrakcji dla całych rodzin, ponieważ znajdziemy tam kilka placów zabaw, kawiarnie i sklepy z pamiątkami. Natomiast tuż przy wschodniej granicy Jastrzębiej Góry znajduje się Przylądek Rozewie z najstarszą na polskim Wybrzeżu latarnią morską. Warto ją zwiedzić, ponieważ w jej wnętrzu znajduje się niewielkie muzeum posiadające w swych zbiorach przekrój latarni morskich od starożytności do dzisiaj. Wysokość latarni to 32,7 metrów, a z jej szczytu podziwiać można rozległą panoramę okolicy.
Rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna, liczne atrakcje i zabytki oraz bliskość Półwyspu Helskiego sprawiają, że Władysławowo to jedna z najlepszych opcji na wczasy dla turystów, którym nie przeszkadzają tłumy.
Jest to miejscowość, w której ciężko się nudzić. Możemy się tu wybrać do Lunaparku Sowiński, odwiedzić Aleję Gwiazd Sportu, zwiedzić Muzeum Motyli czy podziwiać panoramę z wieży ratuszowej. Co więcej, fani sportów wodnych mogą skorzystać z windsurfingu lub kitesurfingu . Oprócz tego można wybrać się na popularny połów dorsza.
Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na port we Władysławowie, będący jednym z najważniejszych portów rybackich na Bałtyku. Jego sława spowodowana jest dużą liczbą wyładowywanych ryb oraz ilością obsługiwanych kutrów rybackich. W sezonie można tu także skorzystać z krótkiego rejsu po Bałtyku statkiem pirackim. Natomiast falochron portu pełni rolę idealnego miejsca na rodzinne spacery i wędkowanie.
W razie niepogody możemy także zaczerpnąć nieco wiedz o morskich głębinach i zwiedzić Park Rozrywki Ocean Park. Znajdująca się tam ekspozycja stworzona została z zachowaniem naturalnych rozmiarów i najdrobniejszych szczegółów.
Warto również wspomnieć o popularnym i lubianym Kołobrzegu, czyli jednym z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim. Jest ono oblężone zarówno latem, jak i w pozostałe pory roku.
Mamy tam także liczne atrakcje, takie jak kolorowo oświetlone molo, aquapark czy latarnię morską, dzięki czemu nie ma opcji się tam nudzić. Dodatkowo warto zobaczyć również port morski, który na co dzień tętni życiem. Nie jest to tylko skansen po dawnej aktywności, ale także prawdziwy port, do którego przypływają różnorakie okręty.
Będąc w Kołobrzegu, możemy także zobaczyć takie miejsca, jak Bazylika Katedralna, Ratusz, Muzeum Oręża Polskiego czy Oceanarium.
Jest to jedna z najpopularniejszych miejscowości nad morzem, ceniona w szczególności przez niemieckich turystów, jednak wiele Polaków również chętnie spędza tam czas. Świnoujście swoją popularność zawdzięcza głównie dzięki unikalnej lokalizacji: wysp Uznam, Wolin i Karsibór oraz 44 innych mniejszych wysepek.
Co więcej, miasto oferuje również wiele atrakcji takich jak Twierdza Świnoujście czy Stawa Młyny. Dodatkowo miasto słynie z pięknej plaży. Spacer nią do Wiatraka w Świnoujściu to jeden z obowiązkowych punktów podczas wizyty w tym mieście. Kolejną atrakcją dostępną w tym miejscu są rejsy różnego rodzaju statkami. Pobyt w Świnoujściu to także okazja do wypróbowania miejskiego promu, który kursuje, przewożąc mieszkańców i turystów na drugą stronę miasta. Korzystanie z niego jest bezpłatne.
Bobolin może poszczycić się jedną z najczystszych i najpiękniejszych plaż nad polskim morzem. Jest to idealny wybór dla osób, które chcąc uniknąć tłumów, ponieważ nawet w sezonie nie doświadczymy tu zbyt wielu turystów.
Oprócz pięknej plaży możemy w tym miejscu zwiedzić np. bunkry pozostałe po II wojnie światowej. W dodatku warto zobaczyć znajdujące się na bobolińskiej plaży tajemnicze obiekty, które najprawdopodobniej są fragmentami stanowiska artyleryjskiego oraz tarcz strzelniczych dla broni wielkiego kalibru.
Dodatkowo Bobolin oferuje także ciekawe trasy rowerowe. Możemy spędzić aktywnie czas, korzystając np. z Nadmorskiego Szlaku Rowerowego. Co więcej, wielbiciele zwierząt mogą odwiedzić bobolińską stadninę koni, w której doświadczeni instruktorzy dzielą się wiedzą na temat jeździectwa.
Łeba to miejscowość, która oferuje turystom nie tylko morze, ale także dwa jeziora: Łebsko i Sarbsko. Co więcej, możemy tu zwiedzić również unikalną, naturalną atrakcję, jaka są ruchome wydmy. Należą one do malowniczego Słowińskiego Parku Narodowego. Największa miejscowa wydma zajmuje powierzchnię około 500 hektarów, a najwyższa — Łącka Góra ma 42 metry wysokości.
Kolejną atrakcją tego miejsca jest Port Rybacki w Łebie, w którym możemy skorzystać np. z rodzinnych rejsów widokowych po morzu oraz tych na zachody słońca. Jest to także świetna miejscowość dla osób spędzających urlop z dziećmi, ponieważ niedaleko portu jest rodzinny park rozrywki - Łeba park. Czeka tu na odwiedzających Zamek Strachu, Bajlandia z bohaterami ze świata bajek, Labirynt Magicznych Luster, Małpi Gaj, Wioska Indiańska, Kolejka Czerwonego Kapturka i wiele innych atrakcji.
Nie zapominajmy również o wyjątkowych, szerokich, białych i niezwykle czystych plażach Łeby. Co prawda w sezonie nie unikniemy tu tłoku, ale otoczenie i piękne widoki wynagrodzą nam wszystko.
Zobacz też:
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie