W tym parku zobaczysz najpiękniej rozgwieżdżone niebo na świecie. Warto odwiedzić go zimą
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wychodząc w nocy na zewnątrz, mieliśmy dużą szansę zobaczyć cudownie ciemne i rozgwieżdżone niebo. Obecnie, jest to zdecydowanie trudniejsze. Miasta żyją całą dobę, są oświetlona przez lampy, żarówki w mieszkaniach i banery — to wszystko sprawia, że niebo jest mniej spektakularne. Chcąc je podziwiać w pełnej okazałości, warto wybrać się do miejsca, w którym nie spotkamy sztucznych świateł. Izerski Park Ciemnego Nieba jest idealny na podziwianie gwiazd, tutaj mamy szansę ujrzeć Drogę Mleczną czy też Galaktykę Andromedy.
Inicjatorem założonego w 2009 roku Izerskiego Parku Ciemnego Nieba jest Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Miejsce to powstało, aby umożliwić obserwację naturalnego nieba. Szacuje się, że nawet 50 proc. mieszkańców Unii Europejskiej żyje na obszarach, gdzie Droga Mleczna jest niewidoczna. Możliwe, że wydaje się to być naturalne, ale 100 lat temu każdy, kto wyszedł przed dom w pogodną noc, mógł ją zobaczyć — to już pokazuje skalę oddziaływania sztucznego światła.
Jest to pierwszy powstały w Polsce park tego typu (obecnie już niejedyny), który znajduje się w dolinie Izery i Jizerki. Jest on obszarem transgranicznym leżącym na terenie Polski i Czech. Ma powierzchnię ok. 7500 ha. Miejsca tego typu mają chronić naturalne nocne niebo i zwracać uwagę na problem zanieczyszczenie światłem, który jest szczególnie widoczny w dużych metropoliach, gdzie miasta nie śpią. Co istotne nadmierne oświetlenie może prowadzić do zaburzenia cyklu flory i fauny, dlatego też tego typu parki są istotne.
Miejsce położenia parku nie zostało wybrane przypadkowo. Teren ten jest słabo zaludniony i bardzo mocno zalesiony. Ponadto wierzchołki gór odcinają to miejsce od świateł pochodzących z okolicznych miasteczek. Dr Sylwester Kołomański, inicjator parku, wskazał, że można w nim zobaczyć ok. 1800 gwiazd. Warto mieć na uwadze, że w miasteczkach widocznych jest ok. 500, a na całkowicie wolnym od zanieczyszczeni niebie ok. 2000. Park jest czynny całą dobę, wstęp jest bezpłatny.
Poza tym parkiem w Polsce znajdziemy również Bieszczadzki Park Ciemnego Nieba, tego rodzaju obszar (nienazwany parkiem) istnieje także w Sobotni Wielkopolskiej. Miejsca chroniące naturalne niebo funkcjonują także w innych krajach oraz kontynentach, znajdziemy je m.in. w Kanadzie.
Sprawdź także: Nazywają je Hawajami Europy. Zachwycają pięknem, lecz turyści latają tam rzadko
Park ten umiejscowiony jest w Górach Izerskich, gdzie widoczność gwiazd jest 40 razy większa niż w miastach. Wychodząc w nocy z domu w miasteczku, nawet przy czystym niebie zobaczymy tylko bardziej widoczne gwiazdy, trudno będzie podziwiać niebo w jego pełnej okazałości. Jeśli chcemy zobaczyć niebo oczami przodków, to warto wybrać się do miejsc, gdzie nie dociera sztuczne światło. Piękna, zimowa noc będzie idealną opcją.
Dlaczego zima? Ponieważ wtedy noc jest dłuższa, a to daje nam więcej godzin obserwacji. W styczniu już ok. 18 powinniśmy móc podziwiać rozgwieżdżone niebo. Dodatkowo w styczniu i lutym możemy trafić na co najmniej kilkanaście bezchmurnych dni. Wtedy oglądanie nieba będzie niezapomnianym przeżyciem.
Czy trzeba mieć sprzęt, aby podziwiać te widok? Na pewno się przyda lornetka czy też teleskop, ale równie dobrze możemy wybrać się po prostu na spacer po parku. To także dobry pomysł na weekend z rodziną. Kilka kilometrów od tego obszaru funkcjonują hotele, w których można wynająć nocleg. W Górach Izerskich znajdują się także miejsca, w których można pojeździć na nartach. Wybierając się na ferie w te regiony z pewnością warto nocą odwiedzić Izerski Park Ciemnego Nieba.
Zobacz też:
To najlepsze gorące źródła w Europie. Idealne na zimowy wyjazd
Tyle powinien trwać idealny urlop. Możesz się zdziwić, ale wcale nie 2 tygodnie
Nie tylko na narty. Tu Polacy równie chętnie spędzają ferie zimowe